Amikor elkezdtük készíteni ezt az interjút, akkor Cseh Sándor még nem volt a magyar női vízilabda-válogatott (egyik) szövetségi kapitánya. De már valahogy érződött a beszélgetés során: mintha az elmúlt öt év összegzését tartaná indokoltnak a szakember. Pedig csak az utánpótlás idei szezonjára, világversenyeire tekintettünk vissza: két aranyéremre és egy negyedik helyre. vlv-interjú:
Egy éve azt a címet adtuk hasonló jellegű, a szezont értékelő beszélgetésünknek: “Talán még Benedek Tibor is elégedett lenne…” Érdemes mostani cikkünk elolvasása előtt belenézni, az az interjú ugyanis tágabb összefüggésben vázolta fel a Cseh Sándor által irányított utánpótlásképzés elveit, a szakterület speciális szempontjait, az edzők szerepét, az évek során kialakult és az eredmények szerint hatékonynak bizonyuló munkamenetet.
Mi történt azóta? Hogy folytatódott a folyamat, s miként illeszkedtek abba az idei eredmények. A világversenyek mérlege tavaly ilyenkor két arany és egy bronz volt, most két arany egy negyedik hely. Ezt hogyan kell értékelni?
CSEH SÁNDOR a vlv-nek:
– Amikor a magyar aranyéremmel végződött U20-as világbajnokságról hazajöttünk és készítettél velem egy gyors riportot ott a reptéren, akkor nagyon fáradtan nyilatkoztam, de teljesen őszintén mondtam, hogy az a verseny kicsit egy folyamat vége is volt. Hiszen amikor elkezdtük öt éve ezt a munkát, s lementem az első edzésre, éppen ez a 2003-as korosztály volt a vízben. Ők akkoriban 15-16 évesen kezdtek és most, húszévesen fejezték be az utánpótlászintű versenyzést.
Úgy gondolom, hogy a velük kapcsolatos tapasztalatok kivetíthetők az összes többi korosztályra a 99-esektől kezdve a 2009-es születésűekig bezárólag. Alapvetően mindenhol ugyanaz a munka folyt és egy-két év után látszottak az első jelei annak, hogy rátaláltunk arra az útra, amit igazából nagyon kerestünk. Éppen ezért ebben az évben a tavalyihoz képest jelentős változtatásokat már nem hajtottunk végre. Pontosan tudtuk, kik lesznek azok, akik a különböző csapatokkal foglalkoznak, hogy osztjuk fel az évet, mikor milyen jellegű edzőtáborozást szervezünk, azokon mik lesznek a fő feladatok. Már megszokott munkamenet volt, hogy hónapról hónapra építjük a játékosokat és a csapatokat, tehát lényegében ugyanaz a munka folytatódott idén, mint amit tavaly végeztünk.
Talán egy változtatás volt: januárban elmentem mindegyik korosztályos válogatott első edzőtáborába, s az edzőkkel egyeztetve tartottam egy megbeszélést. Nem tudtam hogy megfogalmazni, ezt a nevet adtam a mondandómnak: “A védekezés elmélete”. Ezt mint egy “programot”, meghirdettem az akkor kezdődött fél évre. Erről egyébként beszéltem a szövetség utánpótláskonferenciáján is az MVM Dome-ban.
A lényeget a következőképpen tudom összefoglalni:
Az elmúlt években mind gyorsaságban, mind taktikailag, mind a csapatszellem terén elértünk egy magas szintre. Hiányosságot a védekezésben láttam, annak elérését tűztem ki célul, hogy e téren a nehezen megtanulható játékelemek végrehajtása ne nyűg, “muszáj” legyen a játékosok számára. Mindegyikük találja meg a saját személyes örömét, amikor bekkel, keményen védekezik, “levédekezi” a betörést, blokkolja az ellenfél lövését. Hangsúlyoztam januárban, hogy a következő fél évben ezen lesz a hangsúly. Tehát az volt a cél, hogy ne egyszerűen megtanítsuk a védekezés legfontosabb elemeit, hanem az, hogy fejben próbáljuk megváltoztatni ennek a munkának az elfogadottságát. Hiszen általános megítélés szerint a magyar vízilabda “arról szól”, hogy milyen szépen játszunk, milyen nagy gólokat lövünk. És ez ugyan igaz, de mindennek az alapja, kiindulópontja az, ha a magyar játékos nem szenved a védekezésben, hanem ott is megpróbál az ellenfele ellen nyerni. Azt gondolom, hogy a párharcok megvívásának összes eszköze, például a blokkolás, terchnikailag természetesen fejleszthető mindenkinél, de a legnagyobb áttörést az hozza meg, ha sikerül elérni egy játékosnál, hogy hogy fejben egészen máshogy kezelje a pillanatnyi feladatot, az ellenfél támadásának hárítását.
– Ez konkrétan mit jelent? Mi a különbség?
– Amikor egy játékossal a támadó bemegy centerbe, ne az legyen az első gondolata, hogy miként tudná a zónát visszahívni, hanem azonnal arra koncentráljon, hogy ne engedje be az ellenfelet, harcoljon, védekezzen. A blokkolásnál sem az a legfontosabb, hogy valaki automatikusan feltegye a kezét, mert tudja, hogy melyik oldalt kell fognia, hanem a játékosnak hozzá kell szoktatnia magát hónapok, akár évek kemény munkájával ahhoz, hogy neki úgy kell ott állnia, hogy NEM LŐHETIK EL mellette a labdát. Tehát itt nem bizonyos dolgok megtanításáról van szó, hanem arról, hogy a játék egy fontos elemével kapcsolatban a fejükben változzon meg a kép.
Szóval tavalyhoz képest a munka fő irányát tekintve semmit nem változtattunk, ugyanúgy mentek az egyéni képzések, ugyanúgy készültünk az edzőtáborokban például a szoros védekezésre, függetlenül attól, hogy meccseken ezt kevesebbszer játszottunk. Ugyanazon mezsgyék mentén haladtunk előre a gyakorlatok, a felmérések során.
– És amikor jöttek a világversenyek, látszott már a játékosoknál ez a bizonyos szemléletváltozás, aminek elérését első számú célként tűzted ki?
– Nagyon pozitív tapasztalataim voltak már a legelején is. Amikor mindezt elmondtam a januári edzőtáborozáson, már másnap azt tapasztaltam, hogy ég és föld a különbség. Gyökeresen megváltozott a hozzáállás és ez számomra fontos megerősítés is volt. Természetesen ez folyamat, végig ott kell lenni a játékosok fejében ennek a “követelménynek”, az edzések és a meccsek alatt is. Éppen az a lényeg, hogy automatizmussá váljon az érzés, belső követelményként jelenjen meg.
Visszatérve a konkrét kérdésre: az első két világversenyen maximálisan látható volt a markáns változás, hiszen alig kaptunk gólt és olyan emberhátrányos védekezésünk volt, hogy tulajdonképpen azzal nyertük meg a két tornát. (Természetesen ezúton is elismerésem az edzőknek a felkészítésért!). A védekezésünk az utolsó tornán is nagyon jó volt, egészen az utolsó mérkőzésig. Ha azt nem számítjuk, talán ott is mi kaptuk a legkevesebb gólt, illetve ez még párosult egy olyanfajta taktikai elemmel, ami eddig is része volt a játékunknak, de most még inkább. Annyira erősek akartunk lenni emberhátrányban, annyira bíztunk magunkban, hogy a régi beidegződésekkel ellentétben egyáltalán nem érdekelt minket, hogyha több emberhátrányt kaptunk akár nyolccal-tízzel, mint az ellenfél. Nagyon régóta vallom, talán az egyik első “elméletem” volt a győzelemről, hogy a jelen kor vízilabdájában az ellenfelet csak az emberhátrányok kivédekezésével lehet elbizonytalanítani. Ez a leginkább meccsnyerő momentum. Ha elöl szép gólokat lövüvünk, az ellenfél pedig előnyökből talál be – ugyanott vagyunk. Ha jól védekezünk, nem engedünk akciógólt, a hátrányokat pedig kivédekezzük, az ellenfél játéka mind elöl, mind hátul tönkre tud menni.
– A három idei világversenyről kérek szépen néhány mondatos összegzést.
– Kezdem az U20-szal. Nem volt számomra kérdés, hogy a stáb tagjai szívvel-lélekkel, teljes szakmaisággal fogják csinálni – én választottam őket. Nagyon fontosnak tartottam azt is, hogy a vb után megemlítsem Nyéki Balázs és Korényi Balázs nevét, hiszen ezt a korosztályt három éven keresztül ők edzették. Hogy ez a csapat ennyire egyben volt, abban nekik is óriási szerepük volt.
E mellett ki kell emelnem a világversenyek újfajta lebonyolítási rendszerének jelentőségét. Hét nap alatt hat rangadót kell játszani, szinte nem láttam csapatot a nyár során, amely ezt ne kisebb-nagyobb hullámvölggyel abszolválta volna. Az egész utánpótlásmezőnyből a mi U20-as csapatunk volt az egyetlen, amely ilyen szempontból végig kiegyensúlyozott tudott maradni.
Felemelő volt azt látni, hogy amit mi anno, öt évvel ezelőtt kitaláltunk, az megvalósult, világversenyen hozott aranyérmet. Ha valaki ott lett volna az első utánpótlásbizottsági ülésen és hallotta volna, hogy ott mi hangzik el, most azt mondaná, hogy minden, amiről ott az elképzelések, a remények szintjén beszéltünk, ebben az U20-as válogatottban a valóság részévé vált. Ezért volt számomra óriási öröm ez a győzelem.
A legkisebbek korcsoportja az U15-ösöké. Nekik mindig furcsa a versenyük, mert az ellenfelekről itt tudunk a legkevesebbet, sőt, sokszor magunkról is. Az nyilván látszott, hogy – mint mindegyik magyar korosztályban – ügyes, tehetséges fiatalokból áll a csapat. Furcsa utat jártak be az Eb-n, mert az első három mérkőzésüket elveszítették. Én azt gondolom, hogy maga a játék ebben az időszakban is 80-90 százalékban rendben volt, jó volt, csak nem jöttek az eredmények. De valahogy már három nappal a horvátok elleni negyeddöntő előtt érződött, hogy ha azt a mérkőzést megnyerik, akkor nagyon-nagyon nehéz lesz megállítani a magyar csapatot. Az utolsó öt nap nyilván álomszerű volt. Nagyon-nagyon szépen játszottak a játékosok és végül ezzel az érdekes forgatókönyvvel rendkívül szép győzelmet aratott a csapat, teljesen más úton végighaladva, mint az U20-asok. Az egyébként már ezen a szinten, a 15 éveseknél is látszott, hogy hét majdnem egyforma képességű válogatott van, nagyon jó mezőny lesz ez a további években.
– Az a három zakó a torna elején… gyermekekről van szó. Ezt “gyermeklélektanilag” hogy lehetett kezelni, feldolgozni? Volt valami titka ennek, valami speciális módszer?
– Egyetlen megoldásról, titokról a sportban soha nem beszélhetünk. Nagyon sok minden jól összejött. Jól jött, hogy az utolsó csoportmeccset követően volt tulajdonképpen három nap, hogy a horvátok ellen felkészüljenek. Jutott idő arra is, hogy egy napra teljesen elmenjenek a kint tartózkodó szülőkkel, kipihenjék magukat, ellazuljanak, de edzzenek is. Utána a hollandokal egy tök jó felhozó mérkőzést játszottak. Az is nagyon szerencsés volt, hogy a horvátok megnyerték az Eb előtti mindkét felkészülési tornát és a csoportban is nagyon jók voltak, de az Eb előtt egy héttel éppen nálunk voltunk közös edzőtáborban, ahol nagyon-nagyon ügyesek voltak a fiúk. Lehetett érezni, hogy legalább olyan jók vagyunk, mint ők. Az edzők is sokat dolgoztak, rengeteget beszélgettek a fiúkkal, kicsit a teher is leesett a vállakról. Azt érezték, hogy bemennek és igazából csak simán játszani fognak.
Még egy dolog volt, ami ott nem biztos, hogy őket segítette, de a következő évek szempontjából mindenképpen észre kell venni és tudni kell, hogy ez az újfajta lebonyolítás a korábbi beidegződéseket, lelki automatizmusokat teljesen felborítja. Hiszen kiderült: három vereség után is tornát lehet nyerni.
– A harmadik korosztály…
– Hasonlóan a 2008-as születésűekhez, a 2006-osoknál is nagyon erős a mezőny. Ott is volt már U15-ös Eb, tavaly és tavalyelőtt mindig elkapta a csapatunk a versengési ritmust, a verseny lélektanát és megnyerte mind az Eb-t, mind a vb-t. De ez nem azt jelentette, hogy magasan a magyar csapat a legjobb a mezőnyben. Ez most a törökországi Eb-n picit megmutatkozott a négy között. Tizenhét évesekről van szó, velük olyan nyári edzőtáborokat tartunk, amelyeken már picit a felnőttek követelményeihez igazítjuk a munkát. Ebből általában egy-két évig erősen profitálnak a játékosok, függetlenül attól, hogy az adott világversenyen hányadikok lesznek.
Az U17-eseink egy hosszú, hét hetes felkészülést csináltak és nagyon jól dolgoztak, látszott, hogy jó úton vannak, ezt bizonyította az erős Daikin Kupa megnyerése. Nehéz csoporta kerültek, Montenegró, Horvátország, Spanyolország mellé, s a korábbi eredmények alapján mindhárom ellenfél nagyon erősnek tűnt. Azt is lehetett tudni, hogy ha nem kerülünk be az első kettőbe, akkor a görögök vagy a szerbek ellen élet-halál harc lesz a negyeddöntőben. Komolyan kellett tehát venni a csoportot és jól is játszott a csapat. A lebonyolítás nehézsége, hogy lejátszik sikerrel három meccset egy csapat és ott van a feje fölött Damoklész kardja, hogy egyszer jöhet egy rossz negyed, ami mindent elvisz.
Nem hiszem egyébként, hogy ez okozta az elődöntőbeli vereséget, egész egyszerűen ezek a fiúk három év alatt 18-19 meccset játszottak világversenyeken – veretlenül. Márpedig nem lehet mindig nyerni, ilyen sehol nincs, ezt még egy nagyon profi felnőtt csapat sem tudja véghezvinni. Nagyon akartak a fiúk és nagyon fegyelmezettek voltak, mégis azt éreztem a spanyolokon, a görögökön és a szerbeken, hogy mivel három éve az a céljuk, hogy megverjék a magyarokat, egy nagyon picit, talán tudat alatt egységesebbek, lelkesebbek voltak, jobban akartak, jobban haraptak. Én ezt a negyedik helyet egyáltalán nem tartom kudarcnak, sőt. De iszonyatosan jó lecke volt a jövőre nézve mind az egyének, mind a csapat szempontjából. Egyébként nem is volt olyan nagy a szomorúság. Azt láttam, hogy a fiúk abszolút megértették a helyzetet. Jók voltak, elmentek az utolsó napokig és ott a nagyon picit éhesebb csapatok nyertek. Mostantól már ezeknek a tapasztalatoknak a birtokában kell nekik tovább dolgozniuk.
– Mi a jövő évi menetrend? Mely korosztályok milyen versenyen vesznek részt.
– Ilyenkor van egy kis leállás. A szövetségnek lassan ki kell alakítania a különböző kosrosztályos válogatottak stábját, az edzőtáborok, edzések menetét, a következő év fő vázát. Mindez 80-90 százalékban adottnak tekinthető az elmúlt évek tapasztalatai alapján.
Amit biztosan tudunk: jövőre a 2006-os korosztálynak ismét lesz egy versenye, egy kilépő, utolsó torna, az U18-as világbajnokság. A 2005-ös korosztály becsatlakozik, nekik U19-es Európa-bajnokságuk lesz, az 2008-as korosztály csapata, amely most Európa-bajnokságot nyert Podgoricában, U16-os világbajnokságra készül. Mindenki nagyon számít arra, hogy az olimpia után megváltoztatják ezt a fajta versenyeztetési rendszert, amely csak a páros évben születettek számára ad megmérettetési lehetőséget. Tehát egy korcsoport játszik négy világversenyt, a másik pedig egyet sem. De a jövő év még biztosan így néz ki.
– Amikor Ferihegyen nyilatkoztál a vlv kamerája előtt az U20-asok világbajnoki győzelme után, volt egy kérdés, hogy ebből a csapatból szerinted hányan lesznek a felnőtt magyar válogatott – nem alkalmi, hanem standard – tagjai. Emlékszel? Hosszas gondolkodás után mondtál egy számot, ami engem nagyon meglepett. Ennek volt visszhangja? Kaptál visszajelzéseket?
– Igyekszem mindig őszintén válaszolni, nem mérlegelem, hogy a válasznak milyen utóhatása lehet. Most is komolyan vettem a kérdést és bár természetesen nem vagyok jós, hirtelen végeztem egy kis fejszámolást és mondtam egy számot, azt hogy hét. Meglepően nagy volt ennek a visszhangja, utána körülbelül egy hétig, bárhol jártam az országban, feltették ugyanazt a kérdést: elmondanám-e, hogy ki az a hét játékos, akire gondoltam. A válasz mindig az volt, hogy nem… 🙂
– És hát akkor: a te személyes jövőd. Társ-szövetségi kapitánya lettél a női válogatottnak. Mit jelent ez neked és mit jelent az utánpótlás számára?
– Mindenki tudja, hogy az elnökség felmentette tisztségéből a női válogatott szövetségi kapitányát. A döntés után az elnökség megbízásából megkeresett Madaras Norbert elnök. Megkérdezte, hogy vállalnám-e. Pár napot gondolkodtam, majd úgy döntöttem, hogy ha az elnökség megszavaz, akkor igen.
Azt gondolom, hogy ez kétféle szempontból is megtiszteltetés ez. Egyrészt eleve, önmagában, másrészt azért, mert “férfiedző” vagyok. Izgalmas, érdekes feladatról van szó, amit szívesen vállaltam. Ez egy egészen más világ, mint ahol eddig mozogtam, igyekszem minél előbb megtanulni mindent és remélem sokat fogok tudni segíteni a stábnak, kollégámnak, Attilának (Mihók Attila másik szövetségi kapitánynak – a szerk.) és persze a csapatnak.
Adott volt egy női edző, aki 20-25 éve dolgozik egy topcsapattal és egy férfi edző, aki sokáig a Szolnoknak volt a vezetőedzője és öt évig utánpótlásigazgató a szövetségben. A sportág irányítói azt érezték, hogy most arra van szükség, hogy ez a két ember rakja össze, amit tud. A helyzet megköveteli, hogy mindenki a legnagyobb alázattal dolgozzon, az én életutam pedig most új irányt vesz. A szolnoki 10 év alatt minden egyes napon szerettem volna jobb edző lenni, aztán az utánpótlás irányítójaként teljesen más vonalon szereztem tapasztalatot, edzőkkel, stábokkal dolgoztam együtt.
Sokat beszélgetünk Attilával, felosztottuk a feladatokat, megterveztük az őszt, kialakítottuk a stábot. Nekem személy szerint most az a saját “házi feladatom”, hogy minél rövidebb idő alatt megismerjem a magyar és a nemzetközi női mezőnyt, összegezzem, hogy mi a női és a férfi szakág közötti különbség, mik azok, amiket a saját tapasztalataimból át tudok ültetni.
– Mi lesz az utánpótlással?
– A férfi utánpótlás eddig is az Utánpótlás Bizottság hatáskörébe tartozott, ennek Székely Bulcsú a vezetője, tagja a fiú albizottságban Varga Zsolt és Vincze Balázs is. Alapvetően, 80-90 százalékban ugyanazok az edzők dolgoznak majd a csapatokkal, akik eddig, akikkel négy-öt éve vagyok folyamatos kapcsolatban. A jelenlegi rendszer az elmúlt öt év “terméke”, kialakult és stabilan működik. Nekem az első számú teendőm mostantól a női válogatott, de a fiú UP-bizottságban ezentúl is ott leszek. Nem fogok már edzésekre, világversenye járni, nem leszek úgy egy-egy csapat része, mint eddig. A jelenlegi rendszert és szakmai utat elsősorban én alakítottam ki, így a tapasztalatimra ezután is számíthatnak.
– Az OSC-nél betöltött szakmai vezetői pozícióddal mi lesz?
– Egyértelmű volt rögtön, hogy ott nem maradok. Beszéltem a klub vezetésével, már a dubrovniki BL-selejtezőtornán sem voltam kint.
Tavaly nyilvánvaló volt, hogy reformok kellenek és ezeket Varga Danival ketten hajtottuk végre, így alakult ki a jelenlegi társaság. Nagyon kemény munka volt ez tavasszal, de egy motivált, fiatal keret jött össze. Szurkolni fogok nekik, annál is inkább mert barátaim vannak a csapatban, illetve a klubnál.
– Köszönöm a beszélgetést és sikeres munkát kívánok!
UTÁNPÓTLÁSVÁLOGATOTTJAINK SZEREPLÉSÉNEK IDEI KRÓNIKÁJA
Az eredményre klikkelve megtekinthető a vlv eredeti tudósítása nyilatkozatokkal.
U20-as világbajnokság, Bukarest (Románia)
A magyar csapat:
Danka Benedek, Gyapjas Viktor – kapusok,
Ekler Zsombor, Lakatos Soma, Mészáros Mátyás, Molnár Erik, Nagy Ákos, Nagy Norbert, Pető Attila, Szalai Péter, Szécsi Marcell, Tátrai Dávid, Varga Vince, Vigvári Vince (csk), Vismeg Zsombor – mezőnyjátékosok.
Szövetségi edző: Kovács Róbert
Másodedző: Dávid Zoltán
Kapusedző: Kardos István
Masszőr: Bottlik Emese
Videóelemző: Csapliczky Zsolt
Utánpótlás szakmai igazgató: Cseh Sándor
Csoportkör, 1. forduló, június 10., szombat:
Szerbia-Magyarország 15:17 (3:3, 4:1, 0:3, 5:5 – 3:5) – ötméteresekkel
G.: Kojics 3, Gladovics, Gavrilovics, Martinovics, Kovacsevics 2-2, Dimitrijevics, Bozovics, Urosevics, Sztanics, ill. Ekler Zs., Vigvári Vince 4-4, Nagy Ákos 3, Tátrai, Molnár E., Szalai P., Varga Vince, Lakatos S., Vismeg Zs.
VLV-VIDEÓK (World Aquatics-stream):
1:1 – Ekler Zsombor első gólja
1:2 – Ekler Zsombor második gólja
2:3 – Ekler Zsombor harmadik gólja
7:4 – Gavrilovics második gólja
7:5 – Vigvári Vince első gólja
7:6 – Molnár Erik ötméteresgólja
7:7 – Vismeg Zsombor első gólja
9:10 – Vigvári Vince második gólja
10:10 – Martinovics második gólja
11:10 – Kovacsevics második gólja
11:11 – Nagy Ákos második gólja
Csoportkör, 2. forduló, június 11., vasárnap
USA-Magyarország 6:12 (2:3, 0:3, 1:4, 3:2)
G.: Carson 2, Dodd, Watson, Rowe, Castillo, ill. Mészáros M. 3, Tátrai, Szécsi M., Vismeg Zs., Nagy Ákos 2-2, Vigvári Vince
VLV-VIDEÓK (European Aquatics-stream):
2:1 – Szécsi Marcell első gólja
2:4 – Mészáros Mátyás első gólja
2:7 – Vigvári Vince ötméteresgólja
2:8 – Mészáros Mátyás második gólja
2:9 – Mészáros Mátyás harmadik gólja
3:10 – Vismeg Zsombor első gólja
3:11 – Vismeg Zsombor második gólja
3:12 – Szécsi Marcell második gólja
Csoportkör, 3. forduló, június 12., hétfő
Görögország-Magyarország 9:16 (2:4, 2:6, 3:2, 2:4)
G.: Kandanoleon, Almirasz 2-2, Georgarasz, Gkillasz, A Bicakosz, Purosz, Spatchisz, ill. Ekler Zs. 3, Tátrai, Pető A., Vismeg Zs., Nagy N. 2-2, Molnár E., Mészáros M., Lakatos S., Vigvári Vince, Szécsi M.
VLV-VIDEÓK (World Aquatics-stream):
0:1 – Ekler Zsombor első gólja
2:6 – Ekler Zsombor második gólja
3:7 – Vigvári Vince ötméteresgólja
4:9 – Vismeg Zsombor első gólja
4:10 – Nagy Norbert második gólja
4:11 – Ekler Zsombor harmadik gólja, ötméteres
4:12 – Mészáros Mátyás ötméteresgólja
8:13 – Kandanoelon második gólja
8:15 – Pető Attila második gólja
Negyeddöntő, június 15., csütörtök
Magyarország-Olaszország 9:5 (4:1, 2:2, 2:2, 1:0)
G.: Ekler Zs., Nagy Ákos, Vigvári Vince, Varga Vince 2-2, Tátrai, ill. F. Condemi, De Simon 2-2, Somma
VLV-VIDEÓK (World Aquatics-stream):
1:0 – Vigvári Vince első gólja, ötméteres
2:0 – Ekler Zsombor első gólja
3:0 – Vigvári Vince második gólja
7:3 – Varga Vince második gólja
8:3 – Ekler Zsombor második gólja
Elődöntő, június 16., péntek
Magyarország-USA 13:9 (4:1, 2:2, 2:4, 5:2)
G.: Tátrai 5, Vigvári Vince 4, Nagy Ákos 2, Mészáros M. Vismeg Zs., ill. R. Dodd 4, Mcfarland, Watson, Carson, Castillo, Mundelius
VLV-VIDEÓK (World Aquatics-stream):
5:1 – Vigvári Vince első gólja, ötméteres
6:3 – Dodd második gólja, ötméteres
10:8 – Vigvári Vince második gólja
11:8 – Vigvári Vince harmadik gólja
12:9 – Dodd negyedik gólja
13:9 – Vigvári Vince negyedik gólja, ötméteres
DÖNTŐ, június 17., szombat:
Szerbia-Magyarország 7:12 (3:3, 1:2, 0:3, 3:4)
G.: Sztanics 3, Urosevics 2, Gladovics, Brescsanszki, ill. Tátrai, Vigvári Vince 3-3, Szalai, Nagy Ákos 2-2, Mészáros M., Vismeg Zs.
VLV-VIDEÓK (World Aquatics-stream):
0:1 – Vigvári Vince első gólja
1:2 – Vigvári Vince második gólja, ötméteres
4:5 – Vigvári Vince harmadik gólja, ötméteres
7:12 – Urosevics második gólja
A torna végeredménye:
1. Magyarország
2. Szerbia
3. USA
4. Görögország
5. Spanyolország
6. Olaszország
7. Montenegró
8. Horvátország
9. Japán
10. Hollandia
11. Ausztrália
12. Románia
13. Németország
14. Brazília
15. Irán
16. Argentína
17. Új-Zéland
18. Dél-Afrika
19. Peru
Egyéni díjak:
Gólkirály: Daicsi Ogihara, a japánok csapatkapitánya 32 góllal
A torna legértékesebb játékosa: Vaszilije Martinovics, szerb csapatkapitány
A legjobb kapus: West Tremkin (USA)
A torna legjobb edzője: Kovács Róbert
U15-ös Európa-bajnokság, Podgorica (Montenegró)
A magyar csapat:
Horváth Levente (FTC), Fórián Brúnó (KSI) – kapusok,
Divják Dejan (Pécs), Farsang Aurél (FTC), Gedra Botond (Szeged), Hidasi Zétény (Szolnok), Jámbor Csaba (UVSE), Kondor Zétény (OSC), Kovács Levente (UVSE), Kovács Mátyás (FTC), Pintér Noah (UVSE), Rabb Benedek (KSI) Szabó Ákos (UVSE), Tigyi Ábel (Szolnok), Varga Kean (FTC) – mezőnyjátékosok.
A stáb:
Juhász Zsolt szövetségi edző, Balázs Miklós másodedző, Bóta Krisztián kapusedző, Székely Bulcsú csapatvezető, Cseh Sándor utánpótlás szakmai igazgató, Nagy Erika csapatorvos.
Csoportkör, 1. forduló, július 8., szombat
Magyarország-Montenegró 8:11 (3:2, 2:3, 2:3, 1:3)
G.: Pintér N. 3, Hidasi 2, Kondor, Gedra, Kovács L., ill. Vrnovics 3, Todorovics, Vranes, Roganovics 2-2, Kopridica, Durutovics
A meccs alakulása:
1:0, 1:1, 2:1, 3:1, 3:2 / 3:3, 4:3, 4:4, 5:4, 5:5 // 6:5, 7:5, 7:6, 7:7, 7:8 / 8:8, 8:9, 8:10, 8:11
VLV-VIDEÓK (a meccs magyar góljai, LEN-stream):
Csoportkör, 2. forduló, július 10., hétfő
G.: Fernandez, Hurtado 2-2, Arizaga, Millan, Carrio, Comabella, Merida, ill. Rabb 3, Pintér N. 2, Jámbor, GedraA mérkőzés alakulása: 1:0, 1:1, 2:1, 3:1, 3:2, 4:2 / 5:2, 5:3, 6:3 //6:4, 7:4, 7:5, 7:6 / 8:6, 9:6, 9:7
VLV-VIDEÓK (a meccs magyar góljai, LEN-stream):
Pintér Noah második gólja, ötméteres
Csoportkör, 3. forduló, július 11., kedd
Magyarország-Olaszország 5:6 (1:1, 1:3, 2:1, 1:1)
G.: Pintér N. 2, Jámbor, Farsang, Gedra, ill. Corelli 3, Fumo, Cicchetti, Madaschi
A mérkőzés alakulása:
1:0, 1:1 / 2:1, 2:2, 2:3, 2.4 // 3:4, 4:4, 4:5, 4:6, 5:6
VLV-VIDEÓK (a meccs magyar góljai, LEN-stream):
Horváth Levente ötméteresvédése
Pintér Noah második gólja, ötméteres
Nyolcaddöntő, július 13., csütörtök
G.: Kondor, Pintér N. 3-3, Varga K. 2, Jámbor, Rabb, Kovács L., ill. Hudijk 2, T. Blankenhorst T., G. Blankenhorst, Hageman
A meccs alakulása:
1:0, 2:0, 2:1, 3:1, 4:1 / 5:1, 6:1, 7:1 //8:1, 9:1, 10:1, 10:2 / 10:3, 10:4, 11:4, 11:5
VLV-VIDEÓK (a meccs magyar góljai, LEN-stream):
Negyeddöntő, július 14., péntek
Horvátország-Magyarország 7:8 (0:2, 2:1, 3:2, 2:3)
G.: Sever, Szkejics, Dragas 2-2, Batos, ill. Jámbor, Kondor, Gedra, Rabb
A mérkőzés alakulása: 0:1, 0:2 / 0:3, 1:3, 2:3 // 3:3, 4:3, 4:4, 5:4, 5:5 / 5:6, 6:6, 6:7, 6:8, 7:8
VLV-VIDEÓK (a meccs magyar góljai, LEN-stream):
Elődöntő, július 15., szombat
Szerbia-Magyarország 6:11 (1:2, 2:3, 3:2, 0:4)
G.: Vasziljevics 2, Neskovics, Lukics, Nicics, Vasics, ill. Jámbor 4, Pintér N. 3, Gedra 2, Hidasi, Kondor
A mérkőzés alakulása:
0:1, 1:1, 1:2 / 1:3, 2:3, 3:3, 3:4, 3:5 // 4:5, 5:5, 5:6, 6:6, 6:7 / 6:8, 6:9, 6:10, 6:11
VLV-VIDEÓK (a meccs magyar góljai – LEN-stream):
Jámbor Csaba első gólja, ötméteres
Döntő, július 16., vasárnap
G.: Todorovics, Milinics, Roganovics 2-2, Szavics, Durutovics, ill. Jámbor 3, Kondor, Rabb, Pintér N. 2-2, Gedra
A mérkőzés alakulása:
0:1, 1:1, 1:2, 1:3, 2:3 / 2:4, 3:4, 4:4, 4:5 // 4:6, 4:7, 5:7, 6:7 / 6:8, 6:9, 7:9, 7:10, 8:10
VLV-VIDEÓ (a meccs magyar góljai, LEN-stream):
Az Európa-bajnokság végeredménye:
1. MAGYARORSZÁG
2. Montenegró
3. Görögország
4. Szerbia
5. Spanyolország
6. Olaszország
7. Horvátország
8. Törökország
9. Németország
10. Málta
11. Románia
12. Hollandia
13. Georgia (Grúzia)
14. Izrael
15. Lengyelország
16. Moldova
A torna MVP-je: Pintér Noah.
U17-es Európa-bajnokság, Manisa (Törökország)
A magyar válogatott:
Borbély Sándor (Tatabánya), Maser Márk (Pécs) – kapusok,
Balogh Botond (BVSC – csapatkapitány), Cseh Maxim (Szolnok), Doroszlai Zalán (BVSC), Haverkampf Bence (FTC), Imre Kolos (Pécs), Lugosi Csongor (FTC), Nagy Zalán (KSI), Regős Vince (BVSC), Simon Sebestyén (FTC), Tóth András (Pécs), Tóth Martin Zétény (Vasas), Tátrai Tamás (BVSC), Zeman Márton (FTC) – mezőnyjátékosok.
A stáb: Korényi Balázs szövetségi edző, Kis Gábor másodedző, Jászberényi Gábor kapusedző, Székely Bulcsú csapatvezető, Cseh Sándor utánpótlás szakmai igazgató, Nagy Erika csapatorvos, Balázs Miklós videóelemző.
Csoportkör, 1. forduló, augusztus 8., kedd
Magyarország-Montenegró 11:6 (4:1, 3:2, 2:2, 2:1)
G.: Balogh B. 8., Haverkampf 2, Simon S., ill. Perov 3, Markovics, Janovics, Gojkovics
A mérkőzés alakulása:
1:0, 2:0, 2:1, 3:1, 4:1 / 5:1, 6:1, 6:2, 6:3, 7:3 // 7:4, 8:4, 8:5, 9:5 / 10:5, 10:6, 11:6
VLV-VIDEÓK:
A gólok feldolgozásakor a LEN streamje mellett a stáb felvételét is felhasználhattuk, amit ezúton is köszönünk Cseh Sándornak és Balázs Miklósnak.
Balogh Botond első gólja, ötméteres
Balogh Botond harmadik gólja, ötméteres
Balogh Botond negyedik gólja, ötméteres
Csoportkör, 2. forduló, augusztus 9., szerda
Magyarország-Spanyolország 12:12 (4:4, 3:2, 1:2, 4:4)
G.: Balogh B. 6, Haverkampf 3, Zeman, Tóth M. Z., Simon S., ill. Gomila 3, Perrone, Sabadell, Granados 2-2, Nunez, Lema, Rodriguez
A kapunkat Maser Márk védte, aki 7:6-os állásnál ötméterest is hárított.
A mérkőzés alakulása:
1:0, 1:1, 2:1, 3:1, 4:1, 4:2, 4:3, 4:4 / 5:4, 5:5, 5:6, 6:6, 7:6 // 7:7, 8:7, 8:8 / 9:8, 9:9, 9:10, 9:11, 10:11, 11:11, 11:12, 12:12
VLV-VIDEÓK (LEN-stream és Balázs Miklós – stáb – felvétele):
Balogh Botond első gólja, ötméteres
Balogh Botond hatodik gólja, ötméteres
Csoportkör, 3. forduló, augusztus 10., csütörtök
Magyarország-Horvátország 13:9 (2:0, 5:3, 4:3, 2:3)
G.: Tóth A. 4, Doroszlai, Tátrai T., Nagy Z. 2-2, Balogh B., Imre K., Simon S., ill. Burburan 5, Curkovics 2, Zilics, Doknics
A mérkőzés alakulása:
1:0, 2:0 / 2:1, 2:2, 3:2, 4:2, 5:2, 5:3, 6:3, 7:3 // 7:4, 8:4, 9:4, 10:4, 10:5, 11:5, 11:6 / 12:6, 12:7, 13:7, 13:8, 13:9
A csoportunk végeredménye:
4. Horvátország 0 pont
VLV-VIDEÓK (LEN-stream és Balázs Miklós – stáb – felvétele):
Negyeddöntő, augusztus 12., szombat
Magyarország-Hollandia 13:5 (4:1, 2:2, 5:0, 2:2)
G.: Tóth A., Doroszlai, Tóth M. Z., Haverkampf, Cseh M. 2-2, Balogh B., Tátrai T., Lugosi, ill. Van der Weijden 2, Middelkamp, Van den Brom, Oerlemans
A mérkőzés alakulása:
1:0, 2:0, 2:1, 3:1, 4:1 / 5:1, 5:2, 6:2, 6:3 // 7:3, 8:3, 9:3, 10:3, 11:3 / 12:3, 12:4, 12:5, 13:5
VLV-VIDEÓK (LEN-stream és Balázs Miklós – stáb – felvétele):
Tóth Martin Zétény második gólja
Cseh Maxim második gólja, ötméteres
Elődöntő, augusztus 13., vasárnap
Magyarország-Szerbia 9:12 (0:3, 3:1, 3:2, 3:6)
G.: Balogh B. 4, Simon S. 2, Tóth A., Tátrai T., Nagy Z., ill. Bodiroga, Gladovics 3-3, Novakovics, Boskovics 2-2, Kojics, Adamovic
A mérkőzés alakulása:
0:1, 0:2, 0:3 / 0:4, 1:4, 2:4, 3:4 // 4:4, 5:4, 5:5, 5:6, 6:6 / 6:7, 6:8, 6:9, 7:9, 7:10, 7:11, 8:11, 9:11, 9:12
VLV-VIDEÓK (LEN-stream és Balázs Miklós – stáb – felvétele):
Bronzmérkőzés, augusztus 14., hétfő
Spanyolország-Magyarország 14:8 (2:1, 4:2, 5:2, 3:3)
G.: Nunez 5, Perrone 4, Sabadell, Lema 2-2, Gomila, ill. Balogh B., Tátrai T., Nagy Z. 2-2, Doroszlai, Simon S.
A meccs alakulása:
1:0, 1:1, 2:1 / 3.1, 4:1, 4:2, 5:2, 5:3, 6:3 // 7:3, 7:4, 8:4, 9:4, 10:4, 11:4, 11:5 / 11:6, 12:6, 12:7, 13:7, 14:7, 14:8
A nagyszünetben kapust cseréltünk Borbély Sándor ötméterest is védett, de a spanyolok utolérésétől végig nagyon messze voltunk.
VLV-VIDEÓK (LEN-stream és Balázs Miklós – stáb – felvétele):
Borbély Sándor ötméteresvédése
Balogh Botond második gólja, ötméteres
Az Európa-bajnokság végeredménye:
1. Görögország
2. Szerbia
3. Spanyolország
4. Magyarország
5. Montenegró
6. Olaszország
7. Horvátország
8. Hollandia