Elérkezett a jövő a vízilabdasportba – a szakma és a tudomány közös termékeit vehetik birtokba a sportágban dolgozó edzők, hogy a segédeszközöket napi munkájukban hasznosítsák. Erről szólt az MVLSZ hétfői budapesti utánpótlás-konferenciája. Helyszíni riportunk:
Kinőtte a Duna Arénát a Magyar Vízilabda Szövetség évente két alkalommal sorra kerülő utánpótlás szakmai konferenciája. Legutóbb már a (leánykori nevén) TF-et, hétfőn pedig a Groupama Arénát kellett helyszínül választani , olyan nagy számban regisztráltak az ország minden tájáról érkező szakemberek, edzők.
A mostani program különleges volt, elkészült ugyanis a szövetség gondozásában kidolgozott több olyan segédeszköz, amely óriási segítséget adhat a sportág utánpótlásképzéséért dolgozók munkájához.
Közismert, hogy hosszú ideje formálódik a vízilabdasport “alaptankönyve”, amely mindent (is) tartalmaz majd, amit e sportág működéséről, alapjairól, taktikai és más elemeiről tudni (és főleg: tanulni) érdemes. Ez a munka még zajlik, de Madaras Norbert MVLSZ-elnök e köztes időszakban is fontosnak tartotta, hogy konkrét, a hétköznapokban is használható segítséget, muníciót adjon a szövetség a vízilabda oktatóinak.
Így a hétfői konferencia tulajdonképpen egy könyv- és filmbemutató volt. A rendezvényre érkező edzők kézhez kapták a szövetség kiadásában megjelent, Vízilabda játékosfejlesztési terv című, ízléses kivitelezésben megjelent kiadványt, a plénum előtt pedig ismertették azt a több mint száz elemből, két év munkájával elkészített oktatófilmet, amely hamarosan valamennyi edző számára elérhető, letölthető, vagyis a napi munka során is “bevethető” lesz.
A kötet alkotói: Madaras Norbert, Székely Bulcsú, Cseh Sándor, Dabrowski Norbert, dr. Géczi Gábor és Kollár Edina. A szakma és a tudomány együttes termékéről van szó, olyan ismeretek olvashatók benne közérthető formában, amelyek a sportág alapjaitól kezdve egészen a felnőtt játékoskarrierig alkalmazhatók, hasznosíthatók. Mindenekelőtt az edzők számára jelentenek segítséget a rendszerezett “tanácsok”, információk.
Nemcsak e kis kötet, hanem minden bizonnyal a régóta ígért “Nagy vízilabdás könyv” melléklete is lehet a bevezetőben említett videóproduktum. Másfél órás szöveges anyag teljes képi, mozgóképi illusztrációjáról van szó, összesen 104 mozgóképes jelenetsorról!
Ez az első alkalom, hogy a sportág vezetése aktívan reagál arra az unalomig ismert panaszra, hogy a mai fiatalok csak a kütyüjüket nyomkodják, a technológiai eszközei elvonják a figyelmet minden másról így a sportolásról, a vízilabdáról is. Egészen különleges, látványos képi megoldásokkal mutatják be a sportág (valószínűleg) valamennyi részelemét, a különböző feladatokhoz alkalmazható más-más lábtempótól kezdve a blokkoláson át, a különböző posztok jellegzetességein keresztül a szoros védekezésig.
Az egyes elemeket utánpótlásjátékosok “vitték színre”, a felvételek elképesztő minőségűek – olykor egyszerre víz feletti és víz alatti az ábrázolás. Az elmondva bonyolult elemek könnyebb megértését nagyszerű animációk segítik. Az alkotók részéről hasonlatként még a mesefilm szó is elhangzott a konferencián és valóban, olyan gyermekként, akit “megcsapott a vízilabda szele”, el sem lehet képzelni szórakoztatóbb elfoglaltságot, mint ezeknek a videóknak az esténkénti nézegetését.
Kisebb vita van még arról, hogy ez a látványos anyag teljesen nyilvános legyen-e (vagyis különösebb erőfeszítés nélkül használatba vehetnék akár a rivális országok pólós szakemberei is) vagy egyelőre legyen védve a külső szemek elől és csak magyar szakemberek hasznosíthassák.
Érdekes színfoltja volt a rendezvénynek, hogy a “Kérdések” napirendi pontnál felállt a közönség soraiban helyet foglaló Vindisch Ferenc, aki három évtizede Kanadában dolgozik a vízilabdasportért és felajánlotta minden, hozzá forduló magyar edzőnek, hogy elküldi az általa készített oktatóanyagokat.
A konferencia hivatalos programjában szerepelt Molnár Tamás szabálymódosításokkal foglalkozó előadása Merre tart a vízilabda? címmel. A World Aquatics vízilabda bizottságának elnöke azonban nem tudott jelen lenni, úton volt hazafelé külföldről. Madaras Norbert annyit mondott erről a témáról, hogy a szabályváltozások megtörténnek (a legfontosabb a kisebb pálya és a rövidebb támadóidő), de a jelenleg futó bajnokságok “így maradnak, ahogy vannak”.
Néhány részlet a rendezvényből:
VLV-VIDEÓK:
Madaras Norbert a konferencián
Székely Bulcsú és Cseh Sándor a konferencián