Szerdán kezdődik a Világkupa két nagy tornája Zágrábban és Podgoricán. A két versenyen nemzetközi szinten először alkalmaznak bizonyos szabálymódosításokat, s fontosnak tartjuk, hogy a változások részleteivel tisztában legyenek az érdeklődők. Ezért Molnár Tamás, a World Aquatics (FINA) vízilabda technikai bizottságának elnöke segítségével ismertetjük, mi változik:
Két viszonylag fontos szabálymódosítás mellett néhány apróság is módosul, ezekre is érdemes odafigyelniük a részvevőknek.
Az úgynevezett kétméteresszabály jelentősen megváltozik. A kapuk előtt egy zónát, képzeletbeli “ketrecet” hoznak létre úgy, hogy a kapufától két-két méterre piros színű lesz az alapvonalat jelentő kötél, s az ominózus terület a kijelölt vonaltól számítva két méterig tart befelé, a játéktéren. A kétméteresszabály, ami eddig az alapvonallal párhuzamosan végig érvényben volt, most csak a piros zóna vonalában tart. Azon kívül lemehet a támadó játékos egészen az alapvonalig, ott tartózkodhat labda nélkül is és labdát kaphat. Olyan ez, mint a kézilabdában a hatos vonal által határolt terület, ezen a zónán belül továbbra is érvényes a kétméteres szabály.
(Ezt a módosítást nálunk a Komjádi Kupában és utánpótlásversenyeken már alkalmazzák – egyelőre piros bója jelöli a zóna vonalát, de a következő szezonban piros színű kötél lesz kötelező a jelzett pályarészen.)
Fontos módosítás az úgynevezett “késleltetett ötméteresdöntés” bevezetése. A játékvezető eddig is hagyhatta továbbmenni a támadást, ha a centert szabálytalanul akadályozták, de ő úgy látta, hogy a támadó így is be tudja fejezni az akcióját. Ám, ha a játékos nem tudta belőni a labdát, akkor utólag már nem lehetett befújni a büntetőt, hiszen az előnyszabály alkalmazása ezt nem tette lehetővé. Most ez változott meg, az ötös sikertelen befejezés esetén befújható.
A cél nyilvánvalóan a támadójáték segítése, annak ösztönzése, hogy a center próbálja meg befejezni az akcióját, s ha ez esetleg nem sikerülne, akkor is számíthat az ötméteresre. Itt is hasonló a helyzet a kézilabdához: ha valaki a hatos vonalon belülre ugrik a labdával, eközben meglökik, a bíró már emeli is a kezét, hogy ha nem sikerül belőni, akkor hétméteres lesz az ítélet. Hozzá kell tenni, hogy az idő nagyon rövid ilyenkor, a bírók “jó esetben” most s felemelik majd a kezüket, s ekkor egyértelmű a helyzet, de elvileg kézfelemelés nélkül is fújhatnak “késleltetett ötméterest”.
Büntetőlövésnél mostantól a lövőn kívüli összes játékosnak a hatméteres vonalon vagy azon kívül kell lennie – legalább három méterre a lövőtől. Megelőzendő az olyan helyzeteket, mint ami a vb-elődöntőben, a Montenegró-Spanyolország meccsen történt, amikor a büntetőlövés közben lábbal meglökték a labdát és ezt a bíró nem vette észre. Ha az ötmétereslövésnél “nem áll be a rend”, a bíró eddig csak cserés kiállítást alkalmazhatott, ez viszont olyan súlyos ítélet, hogy nem éltek vele. Mostantól sima kiállítással sújtható az, aki a figyelmeztetés ellenére nem távolodik el megfelelő távolságra a lövőtől.
Változik némileg a VAR-protokol. Eddig azt vizsgálhatták, hogy “gól vagy nem gól”, továbbá, hogy a góllal végződött lövés a támadóidő lejárta előtt történt-e, illetve negyed végén a dudaszó előtt vagy után. Emellett azt, hogy a játékrész végén kinek a birtokában volt a labda, tehát egy esetleges áthúzódó kiállítás érvényben van-e vagy nem. Most ezeket kiegészítették azzal is, hogy zavarja-e valaki a büntetőlövést, illetve brutalitás esetén már meccs közben is ellenőrizhetik a történteket a VAR segítségével.
Fontos információ a Világkupa-tornák előtt, hogy minden FINA meccsen döntésnek kell születnie. A részvevő csapatok 3, 2 vagy 1 pontot kapnak. Értelemszerűen három pontot akkor, ha rendes játékidőben megnyerik a meccset. A játékidő végi döntetlen esetén ötméteresek következnek a csoportkörben is, tehát, akkor is, amikor még nem az egyenes kieséses szakasznál tart a torna. E párbaj győztese két pontot kap, míg a vesztes egyet. Az ötméterespárbaj lebonyolítása némileg változik, ez a játékszakasz ugyanis sokszor nagyon elhúzódik időben. Tekintettel arra, hogy a már elkészült vb- és olimpiai menetrend szerint a meccsek másfél óránként követik majd egymást, módosították a “szétlövés” szabályait, felgyorsították a procedúrát. Az eddigi gyakorlat az volt, hogy a delegátus átballagott a medence túloldalára, felírta mindkét csapat ötmétereslövőinek nevét, ezzel rengeteg idő elment. Mostantól egy meccs befejezésekor, ha döntetlen az eredmény, automatikusan elkezdődik a háromperces visszaszámolás, ugyanúgy, mint a nagyszünetben. Amikor ez véget ér, el kell kezdődnie a szétlövésnek. Nem készül lista, az edző felelőssége, hogy készen álljon az öt játékos a lövésre. Ez egyben azt jelenti, hogy az edző a lövők általa eredetileg tervezett sorrendjét az első sorozat közben bármikor megváltoztathatja. Ha lement az első öt-öt lövés, és még folytatódik a párbaj, már ugyanazt a sorrendet kell tartani, amíg nincs végeredmény.
Pici, de fontos módosítás: eddig csak a repülőcserénél volt előírás a “pacsizás”. Mostantól a hagyományos cserehelyszínen is össze kell ütniük a tenyerüket a bejövő és a lemenő játékosoknak.
Végül: eddig a csapatlista 13+3 embert jelentett, az orvos és a gyúró a kispad mögött, külön kapott helyet és időkérésnél nem mehetett oda a csapathoz, ez most megváltozik: 13+3+2 a csapatlétszám. Tehát időkérésnél az eddiginél többen “segédkezhetnek”.
A zágrábi tornára készülő magyar válogatott az elmúlt napokban többször gyakorolta az új kétméteresszabály adta lehetőségek alkalmazását. Megkérdeztük Varga Zsolt szövetségi kapitányt, hogy vélekedik a szabálymódosításokról.
VARGA ZSOLT a vlv-nek:
– Egy picit más lesz a helyzet, mint eddig volt, de valójában majd élesben, a mérkőzéseken derül ki, hogy ki mit tud kezdeni az új kétméteresszabállyal. Voltak már korábban is edzéseink, amelyeken próbálgattuk az új rendszert, de most, a zágrábi torna előtt kifejezetten erre az új lehetőségre alapozott taktikát nem dolgoztunk ki. Magát az esetleges új helyzetet gyakoroltuk emberelőnyben, emberhátrányban, megnézve, hogy mi adódhat a változtatásból. Mindenesetre az biztos, hogy támadásban, mivel közelebb tud menni a játékos a kapuhoz, új veszélyforrás lehet az oldalról történő centerpassz, ha a középcsatárt elölről fogják. Általában véve közelebb kerülhet a támadás a kapuhoz, emiatt pedig veszélyesebbé válhatnak a hátsók lövései is. Ezzel együtt, szerintem ez a változás nem lesz meghatározó jelentőségű, de egy-egy akció vezethet gólhoz, vagy ötmétereshez az új szabály jóvoltából.
Jó döntésnek tartom a “késleltetett ötméteresítéletet” – sokszor előfordul, hogy ráütnek a center kezére, s a bíró továbbengedi az akciót. Ha ilyenkor nem sikerül értékesíteni a helyzetet, jogos, hogy befújják a büntetőt. Ha jól alkalmazzák a bírók, akkor ez egy jó szabály lesz.
Világkupa-selejtezők
A csoport (Zágráb):
Olaszország, Horvátország, USA, Magyarország, Japán, Franciaország.
B csoport (Podgorica):
Spanyolország, Görögország, Szerbia, Montenegró, Ausztrália, Georgia (Grúzia).
A zágrábi torna helyszíne a Mladost uszodája, ahol 800 néző fér el. A belépőjegy 35 euró, itt lehet megvásárolni.
A zágrábi torna menetrendje:
A meccsekről FINA élő stream várható, a vlv pedig a helyszínről, többek között szöveges élő tudósításokkal számol be a történésekről.
Március 8., szerda
17.30 Olaszország-Japán
19.00 Horvátország-USA
20.30 Franciaország-Magyarország
Március 9., csütörtök
18.30 Horvátország-Franciaország
20.30 USA-Japán
Szabadnapos: Olaszország és Magyarország
Március 10., péntek
18.30 Magyarország-Olaszország
20.30 Franciaország-USA
Szabadnapos: Horvátország és Japán
Március 11., szombat
18.30 Olaszország-Horvátország
20.30 Japán-Magyarország
Szabadnapos: Franciaország és USA
Március 12., vasárnap
18.30 Horvátország-Japán
20.30 Franciaország-Olaszország
Szabadnapos: Magyarország és USA
Március 13., hétfő
18.30 USA-Magyarország
20.30 Japán-Franciaország
Szabadnapos: Horvátország és Olaszország
Március 14., kedd
18.30 Magyarország-Horvátország
20.30 Olaszország-USA
Szabadnapos: Franciaország és Japán
A tornán a Világkupa hagyományai folytatódnak: a rendes játékidőben elért győzelemért három pont jár, döntetlen esetén ötméterespárbaj lesz, amely után a győztes két pontot kap, a vesztes egyet. A csapatok 18 játékost nevezhetnek és naponta lehet majd cserélni. A magyar válogatott 16 játékossal utazik.
A csapat:
Lévai Márton (Genesys OSC-Újbuda), Szakonyi Dániel (FTC-Telekom Waterpolo), Vogel Soma (FTC-Telekom Waterpolo) – kapusok,
Angyal Dániel (OSC), Aranyi Máté (OSC), Burián Gergely (OSC), Fekete Gergő (FTC), Jansik Szilárd (FTC), Manhercz Krisztián (OSC), Molnár Erik (FTC), Nagy Ádám (FTC), Német Toni (FTC), Pohl Zoltán (FTC), Vámos Márton (Olympiakosz), Vigvári Vendel (FTC), Vismeg Zsombor (Szolnoki Dózsa) – mezőnyjátékosok.
A szintén nevezett, tartalékként bevethető két játékos: Vigvári Vince (OSC), Zalánki Gergő (Pro Recco)
A csapattagok közül Aranyi Máténak, Szakonyi Dánielnek és Vismeg Zsombornak nem volt még felnőtt válogatott mérkőzése.
A Los Angeles-i szuperdöntő fennmaradó két helyére az úgynevezett divízió 2 részvevői közül a két legjobb kerül. (A divízió 1 a zágrábi és a podgoricai torna mezőnye, a budapesti vb első 12 helyezettje, a divízió 2-ben indulhat mindenki más.) Ez a torna Berlinben lesz, május 1. és 7. között.