A határidőből némileg kicsúszva, de MVLSZ-elnöki időszakának utolsó(!) teljes munkanapján Vári Attila válaszolt a vlv hivatalosan benyújtott közérdekűadat-igénylésére a szövetség megkárosítása, a részben duplán kifizetett szállásköltségek ügyében. Ismertetjük az előzményeket, közöljük a kérdéseinkre kapott választ és megpróbáljuk értelmezni is az új információkat.
A csalás részleteiről, a felelősök személyéről nem jutottunk új információhoz, de több részletre fény derült Vári Attila válaszából.
Mindenekelőtt bizonyossá vált, amit a vlv már korábban megszellőztetett: nem egyszer, hanem kétszer csapták be a Magyar Vízilabda Szövetséget, amelynek apparátusa előbb valenciai, majd lisszaboni bankba utalt olyan szállásköltséget, amire Montenegróban, illetőleg Rijekában vártak illetékesek.
Az ügyben rendőrségi kihallgatások zajlottak, szóba került az Interpol bevonása is. Az MVLSZ-nél kétszintű ellenőrzést vezettek be a külföldi utalásoknál. Megkaptuk az elnökségi ülés jegyzőkönyvének ominózus részét is, ebből kiderül, hogy egy bizonyos időszakban veszélyben volt a magyar csapatok Eb-részvétele is, a spliti Eb horvát szervezőivel és a LEN-nel pedig meglehetősen “hűvös” volt a kapcsolat, még az is felvetődött az elnökségi ülésen, hogy az ügyben megkerülhetetlen a horvátok felelőssége.
ELŐZMÉNYEK
Bár a Magyar Vízilabda Szövetség hosszú időn át nem tájékoztatta a nyilvánosságot, a sajtóba kiszivárgott, hogy ismeretlenek becsapták a szövetség apparátusát, súlyos összegek tűntek el nyomtalanul. A megjelent információk szerint a spliti Európa-bajnokságon részt vett magyar női és férfi vízilabda-válogatott szállásköltségének 70 százalékát valakik “eltérítették”, így mintegy 120 ezer eurót (akkori árfolyam szerint körülbelül 48 millió forintot) másodszor is át kellett utalni, hogy a sportolóknak az Eb alatt legyen hol aludniuk.
Az ügyről a Telex írt először – október 19-én, tehát a spliti Eb zárónapja után 39 nappal. A cikk szerzője írásban érdeklődött Vári Attilától, az MVLSZ elnökétől az üggyel kapcsolatos belső vizsgálat eredményéről, de érdemi választ nem kapott. Idézzük az írást:
“Az Európa-bajnokságra foglalt szállás ügyében közölte, hogy mindkét válogatott „szállása biztosított volt, a fizetési kötelezettségeinek az MVLSZ időben eleget tett”, szerinte tehát „tévesek az információk”.”
A 444.hu október 26-án megjelent cikkében közli, hogy a BRFK kérdésükre megerősítette: a XIII. kerületi Rendőrkapitányság a vízilabda szövetség feljelentése alapján csalás megalapozott gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen nyomoz.
A lap különböző informátoroktól származó adatok alapján megpróbálta rekonstruálni a történteket:
“Az elkövetők magukat az EB horvátországi szervezőbizottsága képviselőjének kiadva nem sokkal a bajnokság előtt emailben közölték a magyarokkal, hogy a szervezet bankszámlaszáma megváltozott, és a már kifizetett 30 százalékos előlegen felüli 120 ezer euró körüli összeget az MVLSZ-nek az új számlára kell utalnia. A forrásaink verzióiban itt van némi bizonytalanság: van, aki úgy tudja, hogy az összeget az MVLSZ két részletben utalta el, és olyan is, aki csak egy összegről tud.
A szövetség vezetésének nem volt gyanús az eset, nem hívták fel a szervezőket, és a megadott számlaszámot sem ellenőrizték, ahogy azt sem, hogy kaptak-e visszaigazolást az utalás beérkezéséről a horvát szervezőktől. A pénz a csalók által megadott (egyes információk szerint hongkongi, mások szerint malajziai) számlán landolt, majd nyoma veszett. Amikor a női pólósok versenyéig már csak napok voltak hátra, a horvátok jelezték, hogy gond van a szállásköltséggel: ekkor derült ki, hogy mi történt.”
A Blikk október 27-én címben teszi fel a kérdést: “Lehet ilyen amatőr egy sportszövetség?”
Az írásban szakértő is nyilatkozik (Tóth Levente, a Bank360.hu pénzügyi szakértője):
“Meg kellett volna szólaljon valakinek a fejében a vészcsengő. Nagyon körültekintőnek kell lenni, amikor valamilyen pénzügyi tranzakció megváltozásáról van szó. Egy sor lehetőség van, ami az ellenőrzést szolgálja. A legegyszerűbb, hogy az ilyen jelentőségű, fontos adatokat tartalmazó leveleknél leellenőrizzük, hogy ugyanarról az e-mail címről érkezett-e, mint a korábbi üzenetek. De az új számlaszám is gyanút kelthet, és nagyobb összegű átutalások esetén amúgy is érdemes valamilyen ellenőrzési protokollt bevezetni, például több személy engedélyezését. Nem kell ezt túlbonyolítani, fel kell hívni a másik felet az addig használt telefonon vagy mailen, és rákérdezni, hogy tényleg módosítottak-e.”
Ugyanebben az írásban “a szövetséghez közeli bennfentesre” hivatkozva ez is olvasható:
“Az egyik legnagyobb probléma, hogy a szövetség vezetésében nincs masszív angol nyelvtudás, márpedig a nemzetközi ügyintézés, pénzügyi munka ezt megköveteli. Az elnök, a főtitkár, a pénzügyi igazgató így ki van szolgáltatva az adminisztratív munkakörben dolgozó asszisztenseknek, ami semmiképpen nem szerencsés.”
Maga Vári Attila október 26-án szólal meg, a sportal.hu rövid, sete-suta interjújában ismeri el először, hogy “a Magyar Vízilabda Szövetség nemzetközi szerepléséhez kötődően hackertámadás, kiberbűncselekmény áldozata lett.”
Már a cikk címe is sokat mond: Vári Attila az 50 millió eltűnéséről: „Nem érzem magam felelősnek!”
A cikkből idézünk:
“Csak az EB-szervezőinek leveléből derült ki, hogy félrementek az utalások, vagy a szövetség maga is észlelte a problémát?
Az EB szervezőbizottságát mi értesítettük a hackertámadásról. A Magyar Vízilabda Szövetség tehát maga észlelte a bűncselekményt, melyet követően azonnal feljelentést tettünk a hatóságoknál. Valamennyi lépésünket az elnökség tudtával és jóváhagyásával tettük meg.”
Az első hivatalos közlés november 2-án látott napvilágot.
Az “Elnöki közlemény” először tesz közzé végre tényeket, ám a dokumentumból az tűnik ki, hogy Vári Attilát nem annyira a közpénzek eltűnése zavarja, a legfőbb gondja az, hogy a médiában “egyesek” összemosták a történteket az ő időközben bejelentett lemondásával.
KÖZÉRDEKŰADAT-IGÉNYLÉSÜNK
Látva az információs fekete lyukakat, a vlv szerkesztője közérdekűadat-igénylést juttatott el a Magyar Vízilabda Szövetséghez, hogy tisztázni lehessen az üggyel kapcsolatos fontos részleteket, többek között a felelősséggel kapcsolatos kérdéseket. (Erről olvasóinkat is tájékoztattuk.)
Közérdekűadat-igénylésünket postai úton is továbbítottuk, a visszajelzés szerint a levelet október 28-án kézbesítették. A választ november 21-én (a válaszadásra rendelkezésre álló 15 napos határidőn túl) kaptuk meg – ekkor Vári Attila már nem volt a szövetség elnöke. (A válaszlevelet november 18-án, távozása, az elnökválasztó rendkívüli közgyűlés előtt egy nappal írta alá.)
Mielőtt teljes terjedelmében közreadjuk a kapott válaszdokumentumot (amelyből kérdéseink is megismerhetők), fontosnak tartjuk, hogy közöljünk néhány információt.
A közérdekűadat-igénylés kezelésének szigorú szabályai vannak. Természetesen nem várható el, hogy a megszólított a feltett kérdéseken túlmenően is információkkal szolgáljon, megválaszoljon olyan kérdéseket, amelyek válaszának részleteiből következnek, de az eredeti beadványban nem szerepeltek. Kénytelenek vagyunk elfogadni azt az érvelést, amelynek alapján a folyamatban lévő vizsgálatok hatékonysága érdekében bizonyos kérdésekre nem kaptunk választ. Természetesen a vizsgálatok végeztével ezekről a részletekről is szeretnénk tájékoztatni az olvasókat. Fontos tudni, hogy a csalásüggyel foglalkozó MVLSZ-elnökségi ülés ominózus jegyzőkönyvrészletét is kikértük, meg is kaptuk, de a neveket és pozíciókat feketével kitakarták “a személyes adatok védelme érdekében”.
És hát, a válaszok egy sor új kérdést is felvetnek.
Most már tény, hogy az MVLSZ egy korábbi szállásdíjfizetés ügyében is feljelentést tett, belső vizsgálatot is indított. (Podgorica, 2022 áprilisa, Világliga-torna szállásköltsége). Első látásra nem világos, hogy ez esetben mi volt a feljelentés oka, mert az MVLSZ a mostani tájékoztatás szerint csak egyszer utalt és a montenegrói szövetség által megadott számlaszámra. De ha jobban megnézzük a számlaszámot (amit szintén kikértünk), olyan adatot kapunk, amely egyszerűen kontrollálható a nyilvános IBAN-ellenőrzési oldalon. Eszerint ez a bank bizony Valenciában van és kevéssé valószínű, hogy a montenegrói szövetség ott vezeti a számláját. Talán az történt, hogy amikor kiderült a probléma (az, hogy nincs kifizetve a szállás), a magyar küldöttség vezetői a helyszínen, készpénzben rendezték azt.
A spliti szállásköltség ügyében pontos adatokat kaptunk, új hír, hogy rögtön az első utalás lett eltérítve, ez a teljes költség 70 százaléka volt (még májusban!). A jelek szerint az eddig előlegnek hitt 30 százalék “jó helyre ment” (már augusztusban), majd a 70 százalékot (59.038 eurót és 62.706 eurót – akkori értéken számolva 24.462.395 és 25.982.231 forintnak megfelelő összeget) másodszor augusztus 24-én utalta át a szövetség sietve, néhány nappal az Eb kezdete előtt, hogy legyen hol aludniuk a játékosoknak.
A két bankszámla közül az egyik egy rijekai bankba “vezet”, nyilván ide mentek a “jó utalások”, a másik azonban az IBAN-ellenőrzés szerint egy Lisszabonban lévő bank.
Mivel a szállás “nem kifizetése” csak augusztus utolsó hetében derült ki, a májusban elküldött pénznek nyilván már bottal lehetett ütni a nyomát.
Érdekes a megszólalók anonimizálásával megküldött jegyzőkönyvrész, amely az elnökség ominózus ülésén készült. Azon, amelyen egyhangúlag jóváhagyták a másodszori utalást. Furcsa, hogy magáról a csalás mikéntjéről, az elkövetés részleteiről itt szinte egy szó sem hangzik el, hosszan megy viszont a vita arról, hogy miként kezelték az ügyet nemzetközi szinten, a partnerekkel. Kiderül, hogy valós veszély volt a magyar csapat kizárása az Eb-ről, amennyiben nem rendezzük a számlát. Kiviláglik az is, hogy nem volt zökkenőmentes az együttműködés a horvátországi szervezőkkel és a LEN-nel sem, még olyan gyanú is megfogalmazódott, hogy a horvátok (a szervezők, vagy a szállást intézők) esetleg benne lehettek a csalásban, de mindenképpen felelősek a történtekért.
A nemzetközi utalásokat az eset után megszigorították, kétfaktorú ellenőrzést (két fügetlen kommunikációs csatornán való ellenőrzési protokollt) vezettek be, amely a jegyzőkönyvben leírtak szerint “rendkívül lassítani fogja az ügymenetet és többletfeladatokat jelent a munkatársak számára”.
Az elnökségi ülés időpontjában rendőrségi kihallgatások zajlottak és szóba került az Interpol bevonása is.
Az eljárások befejeztével igyekszünk további tájékoztatást nyújtani az olvasóknak.
VÁRI ATTILA VÁLASZLEVELE