Azért a szocializmusban is volt bulvár – még a komoly sajtóorgánumok is igyekeztek színes anyagokkal felkelteni az olvasók érdeklődését. Most egy ilyen cikket szemlézünk, természetesen szokásos forrásunkból, az Arcanum (adt.arcanum.hu) kincset érő adatbázisából. A Magyar Honvédelmi Sportszövetség képes hetilapjának 1964. augusztus 26-i címlapsztorija:
Kérdezz-felelek – a Lobogó társasjátéka
Ki mit tud, ki miben tudós, quiz, TV riporter-vetélkedő — népszerű játékok újabban. A mi most következő játékunk címe: Kérdezz-felelek. Részt vesz benne két riportalany, aki felel és az újságíró, aki kérdez. Először is mutassuk be játékunk főszereplőit:
TÍMÁR ÉVA (dr. Kárpáti Györgyné). Színésznő, több film főszereplője, 2 … éves, a Nemzeti Színház tagja.
DR. KÁRPÁTI GYÖRGY: Vízilabdázó, több olimpia „főszereplője” és aranyérmese, 29 éves, a tokiói olimpiai keret tagja.
S most lássuk a kérdéseket. Elsőnek TÍMÁR Éva, utána KÁRPÁTI György válaszol.
1. Hogyan tölti el egy napját?
– Hajnalban: forgatás, esetleg szinkron. Ha próba van, rohanás a Nemzetibe. Utána uszoda, izomlazítás. Délután rádió felvétel. Este szereptanulás, esetleg egy mozi (télen főként színház).
– Reggel nyolc: felkelés, majd edzés az uszodában. Két órán át technikai, taktikai gyakorlatok, kétkapuzás. Ebéd, majd délután ismét két óra edzés. Este olvasás, vagy mozi (lásd a feleségem programját).
2. Mire készül?
– Első szerepemre a Nemzeti Színházban. Madách Imre Az ember tragédiájának Cluviájára.
– Tokióra. Ez a negyedik olimpiám Helsinki, Melbourne és Róma után, amelyen részt veszek. Remélem – sikerrel.
3. Ki a példaképe?
– Tolnay Klári, a legsokoldalúbb, legkulturáltabb színészek egyike. Nagyon sok szerepében láttam – s mindegyikben más-más arcát mutatta.
– Szívós István, többszörös magyar vízilabda válogatottunk. Nagy lövőerejű, kitűnő helyzetfelismerésű, rendkívüli fizikai felkészültségű játékos volt.
4. Legkedvesebb szórakozása ?
– A vízilabda-mérkőzés – ha Gyuri is játszik.
– A színház – ha Éva is a színpadon van.
5. Hogyan lett színésznő, illetve sportoló ?
– Magánúton végeztem a gimnáziumot. A második osztály elvégzése után már nem tudtam tovább várni: jelentkeztem a Főiskolára. Nem írtam meg, hány éves vagyok, elvégeztem-e az iskoláimat – ez csak a felvétel után derült ki, de akkor már nem „diszkvalifikáltak”. Ebben az időben válogatott műkorcsolyázó voltam. Egy napon magához hívatott tanárom, a felejthetetlen Gellért Endre és megkérdezte: „Mondja Éva, tulajdonképpen mi a célja, színésznő vagy műkorcsolyázó szeretne lenni? Jó lenne ha eldöntené.” Döntöttem. Idáig — szerencsére — nem bántam meg …
– Én sem a vízben kezdtem el sportpályafutásomat. Először a Ferencvárosban futballoztam és lejártam úszni a Fedettuszodába. Elég jó időket úsztam száz méteren. Aztán nekem is feltették a kérdést: válasszak, fél ember nem elég sem az úszásnál, sem a focinál. Mivel a labdajátékokat nagyon szerettem, „salamoni döntést” hoztam: vízilabdázó leszek. Azóta eltelt több, mint tizenöt év, jelenleg 125-szörös válogatott vagyok, kétszeres olimpiai bajnok. Szóval én sem bántam meg a választásomat. Remélem Tokió után is így nyilatkozhatom majd …
A tokiói olimpiát Magyarország megnyerte, Kárpáti György harmadik olimpiai aranyérmét szerezte meg. (Az élete végéig nagy népszerűségnek örvendő “Gyujika” 2020. június 17-én hunyt el.) Tímár Éva ma is népszerű színésznő, 82 évesen is játszik, A mi kis falunk című tévésorozat Joli nénijeként szereti őt a nagyközönség, hangját pedig a filmszinkronokból még többen ismerik.
A Lobogó (a Magyar Honvédelmi sportszövetség képes hetilapja) 1964. augusztus 26-i számának címlapja.
Forrás: Arcanum Adatbázis Tudománytár.