A nyár mindig alkalmat ad egy kicsit a jövő felmérésére, hiszen a különböző utánpótlás-korosztályok világbajnokságon és Európa-bajnokságon szerepelnek. Erősen megoszlanak a vélemények a tekintetben, hogy a fiataloknál is olyan elsődlegessé kell-e tenni a helyezésben is megmutatkozó eredményeséget, mint a felnőtteknél, de hát a “kicsiknél” is ugyanaz a cél, ugyanaz adja a legnagyobb motivációt: mindenkit legyőzni és megszerezni az aranyérmet. Hétfőn a Belgrádba, vb-szereplésre induló U18-asok edzésén jártunk, ők a szeptemberi podgoricai Eb-re erőt gyűjtő U19-esekkel kétkapuztak. Tudósítás, videók, fotók:
A helyszín a Tüske csarnok uszodája. Megbeszélés, szárazföldi és vizes bemelegítés után a két korosztályos válogatott nagyon kemény meccset játszott egymással. Az idősebbek jóval többen voltak, hiszen az ő idei versenyük csak szeptemberben lesz, nem volt még csapathirdetés, az ifik viszont “teljes vértezetben” készülnek, kedden már indulnak a belgrádi vb helyszínére.
Érdemes azt is megemlíteni, hogy a partról kik segítik a fiatalok munkáját. A 18 évesek szakmai irányítója Kovács Róbert és Lukács Gergely, a kapusedző Kardos István. Az U19-esek szövetségi edzője Nyéki Balázs, ő Korényi Balázzsal dolgozik együtt, a kapusokkal pedig Gárdonyi András foglalkozik.
A parton felváltva állt az egyik és a másik oldalon Cseh Sándor, aki a teljes férfiutánpótlásért felel és meglehetősen operatívan vesz részt a munkában, ott van minden felkészülési fázisban a csapatok mellett, s természetesen valamennyi világversenyen is jelen lesz.
Amennyire a partól a krónikás meg tudta ítélni, mindkét oldalon nagyon biztatóan mozogtak a fiatalok, ami persze nem jelenti azt, hogy az edzők (beleértve Cseh Sanyit is), ne bosszankodtak-méltatlankodtak-dühöngtek-kiabáltak volna szinte percenként valamilyen hiba miatt. De hát ez ilyen…
És egy fontos tapasztalás: “őrségváltás-érzés” lengi be ezt a felkészülést, a magyar vízilabda hagyományainak továbbélését szimbolikusan jelzi a tény, hogy a belgrádi vb-csapatban két olyan játékos is szerepelni fog, akinek édesapja háromszoros olimpiai bajnok. Biros Samuról és Szécsi Marcellről van szó – utóbbival kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy nem kapus, hanem center. Nem fogja kitalálni az olvasó, hogy milyen becenéven szólítják őt még a stábtagok is! Igen, Szecska a becsületes vízilabdás neve… 🙂
A belgrádi U18-as világbajnokságon (augusztus 11-19.) szereplő magyar válogatott:
Gyapjas Viktor (Ferencváros), Csite Lóránd (Budapesti Honvéd) – kapusok;
Szépfalvi Gergely (KSI), Szalai Péter (KSI), Nagy Ákos (KSI), Biros Samu (Eger), Szécsi Marcell (UVSE), Ionescu Erik (UVSE), Bede Marcell (KSI), Gaszt Roland (Pécs), Varga Vince (Ferencváros), Leinweber Olivér (Szeged), Balogh Botond (BVSC) – mezőnyjátékosok.
Szövetségi edző: Kovács Róbert. Edző: Lukács Gergely. Kapusedző: Kardos István.
Utánpótlás szakmai vezető: Cseh Sándor
Az U18-as vb csoportbeosztása:
A-csoport: Magyarország, Üzbegisztán, Kazahsztán, Horvátország, Kuvait
B-csoport: Görögország, Hollandia, Brazília, Ausztrália, Törökország
C-csoport: Szerbia, Új-Zéland, USA, Olaszország
D-csoport: Spanyolország, Dél-Afrika, Kanada, Montenegró
VLV-VIDEÓK:
– Kovács Róbertet köszöntöm, az U18-as válogatott szövetségi edzőjét. Elutaztok Belgrádba, a korosztályos világbajnokságra. Arra kérlek, foglald össze, hogy mit végeztetek, milyen a csapat, milyen eredményre számíthatunk?
– Szia Geyza, köszöntöm a kedves nézőket is.
A nyolchetes felkészülés végére értünk. Nagyon komoly felkészülés volt, én azt gondolom, és ezáltal jó állapotba is került a csapat, úgyhogy attól nem kell tartanunk, hogy nem fogjuk bírni a vb-t. Természetesen még fogunk gyorsítani, azért van még pár napunk a kezdésig, illetve az első fontosabb csoportmeccsig, a horvátok elleni mérkőzésig. Vannak még taktikai variációk is, amiket szeretnénk tovább gyakorolni, csiszolni, ezeken lesz a hangsúly most, a következő pár napban.
Holnap utazunk Belgrádba, Szentesen megállunk, Kanadával játszunk egy edzőmeccset. Korábban a szerbek és az olaszok ellen tudtunk felkészülési mérkőzést játszani, ezek nagyon hasznosak voltak, ugye, két riválisról beszélünk, két nagyon erős ellenfélről. De egyébként is nagyon erős a mezőny.
Készültünk és nagyon bizakodóan várom a tornát.
– Ez a mezőny milyen? Kik a legnagyobb riválisok?
– Négy-öt csapatról biztosan lehet beszélni, a szerbekről, akik ráadásul otthon játszanak, az olaszok is nagyon erősek, a spanyolok is, a görögök kimagaslóan erősek ebben a mezőnyben. Igazából a szerbek azok, akik otthon játszva talán a legerősebb riválisok, de őket is jól fel tudtuk térképezni – úgyhogy…, én teljes mértékben bizakodó vagyok, oda tudunk érni, ahova szeretnénk.
– A csoportban egy komoly ellenfél van, a horvát. Néztétek, hogy milyen ágak vannak, kik jöhetnek, a sorsdöntő meccseken milyen ellenfelek következhetnek?
– Természetesen. Mi elsősorban a csoportdöntőre készülünk, ez a horvátok elleni meccs lesz, őket mindenképpen meg kellene vernünk ahhoz, hogy csoportelsők legyünk. Onnantól kezdve a szerb, olasz és USA ágon megyünk tovább, a negyeddöntőben a három közül valamelyiket fogjuk kapni, tehát ott már vár ránk egy nagyon komoly feladat. Azt mondom, hogy egyik sem verhetetlen.
Jó állapotban vagyunk, így készülünk, és előbbre nem nézünk, leginkább a horvát meccsre készülünk., aztán meglátjuk, hogy ki jön velünk szembe.
– Köszönöm szépen, jó utat és sikeres szereplést!
– Én is köszönöm.
Gaszt Roland csapatkapitány a vlv-nek
– Gaszt Roland az U18-as magyar válogatott csapatkapitánya. Érdeklődöm, csapatkapitány úr, hogy milyen a csapat, mire számíthatunk, hogy vágtok neki az útnak?
– Először is köszöntöm a kedves nézőket. Nagyon kemény felkészülésen vagyunk túl és most még csak a csoportmeccsekre fókuszálunk, reméljük, hogy utána bejutunk a legjobb négy közé, onnan pedig a döntőbe.
– Viszonylag hosszú volt ez a felkészülés, mennyire tudtatok összecsiszolódni?
– Hát igen. Hat-hét hetes volt, azt hiszem, a felkészülés. Az összecsiszolódással szerintem nem lesz gond, mert a csapat nagyja, magja azért már régóta együtt játszik, voltunk már két világversenyen. Vannak újak, de úgy gondolom, hogy ők teljes mértékben be tudtak illeszkedni a csapatunkba.
– Mi az, amire azt lehet mondani, hogy az erősségetek? (Reméljük, hogy nem nézik a szerbek ezt a videót…!)
– Talán a szívünk! Egymásért beledöglünk a medencébe. Mindenki kőkeményen beleállt ebbe az alapozásba, nem voltak alibiedzések – emiatt olyan fizikai állapotba kerültünk, hogy ha még fáradtság is van, túl tudunk lendülni a holtponton. A másik része, nem is tudom, talán a mentális felkészültség, állapot, az a csapatban nagyon megvan. Ha valaki egy helyzetet nem lő be, a másik visszaúszik helyette – szerintem ez lesz meghatározó ezen a világbajnokságon, hogy mennyire tudja mindenki a csapat érdekét a sajátja elé helyezni.
– Jó utat kívánok és sikeres hazatérést!
– Köszönjük szépen.
– Szalai Péter áll a vlv kamerája előtt, szervusz! Te az U18-as válogatott egyik erőssége vagy, talán lehet ezt mondani. Arra kérlek, mondd el, hogy készültél, mire számítasz, milyen a csapatunk, mit várhatunk?
– Szia, üdvözlöm a kedves nézőket.
Nagyon kemény volt a felkészülésünk, talán kimondhatom, hogy a három világversenyünk közül ez volt a legkeményebb felkészülés. Nagyon sokat edzettünk, az elején főleg fizikális edzések voltak, sok kondi, sok úszás, aztán a vége felé inkább a taktikára kezdtünk összpontosítani. Ezáltal egy nagyon jó, dinamikus, erős csapat jött össze, ráadásul nagyon összetartó, szeretjük egymást.
– Régóta játszik együtt ez a társaság. Ennek az előnyeit látod? Tehát a játékoskapcsolatokban az akcióknál ez működik?
– Természetesen nagyon sok fontos kapcsolat kialakult az évek alatt, ezek nagymértékben meghatározhatják a játékot. Például fórban a külső emberek készülnek arra, hogy a kapufások bármilyen helyzetben ott tudnak lenni, bármikor oda lehet tenni nekik a labdát és a kapufások is figyelnek a külső emberekre.
– Mennyire tartod fontosnak az eredményt? Egy világverseny előtt vagyunk. Mindent a győzelemért? Vagy fontosabbak a tanulságok, a tapasztalatok? Hogy indul útnak egy játékos?
– Természetesen mindent a győzelemért! Mindent bele fogunk adni, hogy aranyéremmel jöjjünk haza. Meg kell nyernünk a csoportot, hogy könnyebb ágon mehessünk a döntő felé, de most elsősorban a csoportmeccsekre, főleg Horvátország ellen fogunk készülni.
– Neked is sok sikert kívánok, jó utat és sikeres visszatérést!
– Köszönjük szépen.