Soha nem látott újdonsággal szolgál az MVLSZ vezetése: a szövetség idei gazdálkodásából keletkezett megtakarítás egy részét szétosztja a sportág első vonalában szereplő klubok között. A hírt és a pénz szétosztásának objektív mutatókon nyugvó módszerét Madaras Norbert, a szövetség elnöke ismertette a LIGA csütörtöki ülésén, amelyen a vlv munkatársa is jelen volt.
A klubok képviseleit tömörítő LIGA tanácskozásán Madaras Norbert beszámolt az elnökség döntéseiről, a klubokat is érintő legfontosabb tervekről. Elmondta többek között azt is, hogy erősíteni tervezik a szövetség működésének informatikai hátterét. Ez nem pusztán az adminisztratív tevékenységet fogja érinteni, hanem jelentős hatással lesz a sportágnak a közvélemény előtti megjelenésére is. Tavasszal, egyelőre kísérleti jelleggel két budapesti uszodát “bekameráznak”, vagyis a lelátókon olyan, állandóan működésre képes, stabil kamerákat szerelnek fel, amelyek segítségével megvalósítható a medencében zajló meccsek online közvetítése. A terv az, hogy valamennyi uszoda mérkőzése elérhető, nézhető legyen a szövetség külön e célra létrehozandó médiacsatornáján – beleértve még az utánpótástalákozókat is. A klubokra mindez nem terhel majd számottevő többletköltséget, de például tovább emelhetik e központi szolgáltatás színvonalát, élvezhetőségét, ha saját kommentátorral közvetítik a mérkőzéseket.
Ezen a héten egyébként ülést tartott a szövetség elnöksége. Ezen Madaras Norbert előterjesztése alapján elfogadták az MVLSZ idei gazdálkodása eredményeként keletkezett nyereség felosztásának módját.
Az éves költségvetés adataihoz képest keletkezett plusznyereség az MVLSZ vállalkozói tevékenységéből, szponzori többletbevételekből, költségcsökkentésből és kamatbevételből keletkezett. E nyereség egy részéből keretet képeztek előre nem látható, nem várt költségek fedezésére, a másik részt, 230-250 millió forintot pedig egy külön e célra kidolgozott objektív kritériumrendszer alapján szétosztják a női és a férfi szakág OB1-es klubjai között.
A Ligaülésen kiosztották a klubok képviselőinek azt az írásos tájékoztatást, amelyből mindenki láthatja, hogy melyik klub milyen plusztámogatásban részesül és ami ugyanilyen fontos: az egyes összegek milyen objektív kritériumrendszer alapján alakultak ki. Ezt Madaras Norbert külön, hosszan, szóban is ismertette a jelenlévőkkel.
Az érintett klubok köre: az elmúlt öt (a Covid miatt lényegében hat) bajnoki szezon valamennyi OB1-es csapata. A különböző kritériumoknál mindenkinél az elmúlt tíz év eredményeit vették figyelembe.
A mutatók, amelyekhez egyenként megfelelő pontszámok, illetve forintértékek tartoztak:
– a férfi és a női OB1-es szezonban való részvétel (külön-külön – teljesített szezononként minden csapat után 500 ezer ft.);
– a férfi és a női OB1-es helyezés után járó támogatás (külön-külön, a férfiaknál az első 10, a nőknél az első öt helyezett – pontszámok alapján, összesen mintegy 60 millió ft.);
– az utánpótlás-világversenyeken érmes helyezést elért válogatottakba játékost adó klubok támogatása (az adott játékosok számától függően 1 és 8 millió forint közötti, klubonkénti támogatás);
– a nemzetközi klubtornákon jelenleg (2023 decemberében) még versenyben lévő klubok támogatása (csapatonként 2 millió forint);
– a felnőtt válogatottakba játékost adó klubok támogatása (a “fejpénz” férfiak esetében 300 ezer ft., a nők esetében 200 ezer ft.);
Az összesítést tekintve: 230 millió forintból 31 egyesület részesedik. A támogatás átlagos összege 7 millió 408 ezer ft. A legnagyobb támogatás 29.610.000.- forint, a minimum 1 millió forint.
A támogatást a megfelelő adminisztratív teendők után a klubok várhatóan egy hónapon belül megkapják. A juttatás “egyszeri sporttámogatásnak” minősül, külön elszámolni nem kell vele, de bizonyos kritériumoknak meg kell felleni a pénz elköltésekor, például a támogatás nem használható fel adósságfinanszírozásra, annak a működést, a szakmai munkát kell segítenie.
Elhangzott a ligaülésen, hogy a közeljövőben a kisebb klubok is számíthatnak – nem hasonló nagyságrendű, összesen mintegy 20 millió forintos – támogatásra a működésük eredményessége után. E keret szétosztása még nem történt meg.
AZ MVLSZ KÖZLEMÉNYE AZ ELNÖKSÉG ÜLÉSÉRŐL
“A Magyar Vízilabda Szövetség elnöksége december 6-án tartotta a 2023. év záró elnökségi ülését, melynek – a közelgő 2024. évi vízilabda Európa-bajnokságra, majd az azt szorosan követő világbajnokságra tekintettel – egyik legfőbb témája a felnőtt válogatottak kapitányai által tartott beszámoló volt. Varga Zsolt és Mihók Attila szövetségi kapitányok tájékoztatták az elnökséget a felkészülés menetéről, az Eb-keretek összeállításának szempontjairól.
Az elnökség elfogadta a Szövetség adatvédelmi szabályzatának és gazdálkodási szabályzatának módosítását, mely utóbbit tekintve az elnök, illetve az operatív vezető korábbi általános kötelezettségvállalási jogköre összeghatárhoz kötött jogkörként került meghatározásra szélesítve ezzel az elnökség szerepét.
2024. január 10-i nevezési határidővel elfogadásra került a 2024. évi Komjádi Kupa versenykiírása, illetve módosításra került egyes utánpótlás-bajnokságok versenynaptára, melyről a honlapon adunk részletes tájékoztatást.
Az elnökség jóváhagyta az MVLSZ Technikai Bizottságának személyi javaslatát a LEN 2024. évi játékvezetői listájára, illetve a LEN 2024. januári tisztújító ülése kapcsán döntött dr. Molnár Tamás jelöléséről a LEN Technikai Bizottságába.
Az elnökség döntést hozott a 2023. év legjobb férfi és női vízilabda-játékosának személyéről, amely az MTI által kerül majd nyilvánosságra, illetve jóváhagyott egy 250 millió forint összegű – a Szövetség saját bevételéből képzett – támogatási keretet, melyből objektív szempontrendszer alapján a vízilabdasport sikere és eredményessége szempontjából kiemelkedő sportszervezetek, OBI-es klubok, illetve az utánpótlás-nevelésben meghatározó klubok részesülnek támogatásban.”