Budapesten elkészítették a nyári szingapúri világbajnokság csoportbeosztását.
A sorsolás eredménye:
A csoport:
Olaszország, Szerbia, Románia, Dél-Afrika
B csoport:
Ausztrália, Spanyolország, Magyarország, Japán
C csoport
Szingapúr, Kanada, Brazília, USA
D csoport:
Görögország, Kína, Montenegró, Horvátország
A csoportelsők egyenesen a legjobb nyolc közé jutnak, a csoportmásodikok csoportharmadikkal küzdenek meg ugyanezért. Az ágak. A-B és C-D.
VLV-VIDEÓK:
A videóinterjú leírt változata:
– Varga Zsolt szövetségi kapitány értékelését várjuk kíváncsian. Ausztráliával, Spanyolországgal és Japánnal kerültünk egy csoportba a sorsoláson. Ez a szingapúri világbajnokság, hát mi a gyorsértékelés?
– Szerintem az egyik legnehezebb csoport, talán még a D csoport, ami hasonló nehézségű, és három nagy csapat került egy csoportba. Azt láttuk az olimpián, hogy az ausztrál mennyire erős csapattá nőttek ki magát az elmúlt években, mennyire veszélyesek fizikálisan. Sokan Európában játszanak, megtanulták a vízilabdának azokat a részeit, amelyek jó csapattá teszik őket is.
A spanyol csapatról talán nem is kell külön szót ejteni, hiszen megnyerték a Világkupát is, nagyon magabiztosan játszottak az elmúlt időszakban. Én eddig is őket tartottam az egyik legjobb csapatnak, most is őket tartom az egyik legjobb csapatnak a világon. A japán válogatott pedig egy nagyon speciális játékot játszó csapat, rájuk külön kell készülni mentálisan és taktikailag.
Fontos, hogy amikor elkezdjük a világbajnokságot, igazából rögtön nehéz mérkőzéseket fogunk játszani.
Ugye, nem tudjuk még, hogy pontosan mi lesz a meccseink sorrendje, de fontos lesz, hogy ott jól legyen az időzítés, hiszen nehéz mérkőzésekkel kezdünk.
– Ilyenkor mindig kötelező megkérdezni, hogy a csoportelsőségnek mekkora a jelentősége. Ugye, tudjuk, hogy a csoportelső rögtön a legjobb nyolc közé kerül. Ilyen szempontból ki lehet-e tűzni célként, hogy meg akarjuk szerezni a csoportelsőséget?
– Természetesen ez a cél, hogy csoportelsők legyünk. Ettől még azt gondolom, hogy a csapatnak úgy kell gondolkodnia, hogy mérkőzésről mérkőzésre a maximumot kell nyújtani. Akkor vagyunk a legjobb úton.
Edzőként nekem tudnom kell, hogy melyik esetben mi a következő feladat, mi a következő lépés, ez természetes, hiszen nekem többféle stratégiával, többféle elképzeléssel kell rendelkeznem egy világversenyre, attól függően, hogy kik lehetnek a következő ellenfelek, milyen irányba haladhatunk tovább. Fel kell készülni minden tekintetben, taktikailag, videóval, mindennel. De hát ez mindig is így volt. A játékosoknak pedig megvannak a napi feladataik, amikkel foglalkozniuk kell.
– Gondolom, hogy ez a mostani sorsolás kihat a felkészülésre is. Hogy állsz a programmal, mennyire van kész? Miként befolyásolja ez a mostani sorsolás a készülést?
– Én abszolút készülnék a spanyolokkal is. Mindig az volt a legeslegjobb felkészülés nekünk. Most egy kicsit talán hangsúlyosabb az olasz ezen a nyáron, hiszen kétszer fogunk velük találkozni.
A spanyolok is jönnek egyébként Budapestre, az itthoni kupára. Ha esetleg egy vagy két nappal korábban jönnek, akkor biztos, hogy fogunk velük is készülni. Mert azt gondolom, hogy azt a luxust nem engedhetjük meg magunknak, hogy a világ egyik legjobb csapata ellen ne használjuk ki az időt, a fejlődési lehetőségeket. Én úgy láttam, hogy az elmúlt években a spanyolok ellen tudunk a legtöbbet fejlődni. Játék-energetika, robbanékonyság terén az olasz csapattal tudunk leghasznosabban gyakorolni.
És az összes többi csapatnak megvan a saját karakterisztikája. De ez a két nagyon erős karakterisztika s jellemző.
– Megint egy sablonkérdés. Hogy látod most a csapatunk esélyét? Nyilván lesz egy felkészülés, nyilván nagyon összejön a társaság…
– Tényleg nagyon sok minden dől el fejben. És úgy gondolom, fontos az, hogy a csapat mentálisan miben tud hinni, mennyire tudja átlépni azokat a határokat, azokat a korlátokat, amelyek valahogy mindannyiunkban benne vannak fejben. Hiszen mindenkinek van egy elképzelése arról, hogy mire képes. Viszont kialakul egy olyan csapat, amelynek tagjai egymásért bármit képesek megtenni. Elvégezni a “szürke melót”, egészségesen alárendellni az egót, alázattal dolgozni.
Végletekig felkészítve és kiélezve taktikailag. Azt gondolom, hogy mint csapat, mindig hatalmas nagy erő van benne. Úgyis azt fogjuk kitűzni célul, hogy mindent, ami előttünk van, meg akarunk nyerni. Hogy ez most ebben a pillanatban mire elég – majd beáraz minket a világbajnokság, beáraznak minket a csapatok, amelyekkel játszunk. De úgy gondolom, hogy fontos az említett egészséges mentalitás megtalálása egy új csapatban. Ez a legfontosabb része, hogy ezek az emberek hajlandóak legyenek erre a szürke munkára, erre az áldozatra, hogy például nem lőnek gólokat, de szolgálják a csapatot, és egymást is megvédik.
Ezeknek kell lenni a legfontosabb alapköveinknek, amire tudjuk építeni ezt a mostani csapatot. Ami úgy gondolom, hogy nagyon nagy dolgokra lehet képes a következő időszakban. De nyilvánvalóan egy csapat épülésében ugyanúgy benne vannak a kockázatok, ugyanúgy benne vannak a pofonok, mint a sikerek.
– Mikor kezdődik a felkészülés?
– Június 6-. Vannak, akinek már korábban elkezdődik, azoknak, akik korábban fejezik be a bajnokságban a szereplést, általában mindig így szokott történni. Akik a BL Final 4-ban játszanak, azok később kezdik. De az általános, közös, együtt elkezdett felkészülés az június 6-án.
– Köszönöm szépen!
– Én is köszönöm!
A videóinterjú leírt változata:
– Molnár Eriket köszöntöm! Szervusz Erik!
– Sziasztok!
– A világbajnokság sorsolásán vagyunk túl. A magyar válogatott, a magyar férfi válogatott a spanyolokkal, az ausztrálokkal és japánokkal került egy csoportba. Kérlek, mondd el, hogy reagálsz erre a helyetre?
– Fel kell készülni rendesen.
– Akkor nem örülsz különösebben az ausztráloknak…
– Nincs velük különösen problémám, mert szívesen visszavágnék nekik. Azért fájó volt ott az olimpián az a vereség.
Teljesen rendben van ez a csoport így.
– Ha megnyerjük a csoportot, akkor egyenesen a nyolcba kerülünk. Ennek szerinted van jelentősége?
– Hát, a torna vége felé mindenképpen számítani fog, ha egy csapatnak eggyel kevesebb meccset kell lejátszania. Van egy szabadnapja pihenni, regenerálódni, feltöltődni. Szerintem mindenképp fontos megnyerni a csoportot egy világbajnokságon. Szóval ez is lesz a cél, de hát, mindig a győzelem.
– Jó, hát egy személyes kérdés. A helyedet meg kell még szerezni a válogatottban. Hogy látod az esélyeidet és milyen lesz a csapat?
– Hát, meg kell dolgoznom azért nyilván, hogy visszakerüljek újra. De bízom magamban, megteszek érte mindent, amit lehet. És majd meglátjuk, hogy sikerül-e.
Én nagyon jó szereplés várok a magyaroktól ezen a világbajnokságon. Én látom benne a potenciált, valamennyire fiatalodtunk is, hanem ennyire meg is fiatalodtunk. Szóval csupa jót várok.
– Hát Erik, köszönöm szépen a beszélgetést, és sok sikert kívánok neked a csopatba kerüléshez!
– Köszönöm szépen.