Szombaton tartotta “zárszámadó” évi rendes közgyűlését a Magyar Vízilabda Szövetség. Az elnök egyensúlyba került, eredményes gazdálkodásról adott számot.
VLV-VIDEÓK:
Madaras Norbert az MVLSZ-közgyűlésen
Kállay Sándor az MVLSZ közgyűlésén
Sportági szakszövetség lévén, természetesen a 2023-as év legfontosabb eredményeit kellett első helyen felidézni az MVLSZ évi rendes közgyűlésén. Mindenki tudja: Fukuokában világbajnok lett a magyar férfi vízilabda-válogatott és a sportág történetében először fordult elő, hogy a junior világbajnoki címet női és férfi szakágban is ugyanazon ország, történetesen Magyarország szerezte meg.
A vlv-n az elmúlt évben alaposan körüljártuk e sikerek hátterét mind szakmai, mind pedig gazdasági szempontból, itt most csak annyit jegyzünk meg, hogy a nagyon széles körű és rendkívül hatékonyan dolgozó háttércsapat munkája is vastagon benne van a 2023-as sportsikerekben.
Ami a gazdaságot illeti: egy évvel ezelőtt meglehetősen fagyos légkörben zajlott le és talán joggal drámainak nevezhető számok nyilvánosságra kerülését hozta a közgyűlés. Nos, most arról adott számot Madaras Norbert elnök, hogy a legfontosabb tavalyi cél (takarékosan és átláthatóan gazdálkodni) eredménnyel járt. Minden eddiginél részletesebb költségvetés alapján folyt a munka. A gazdasági helyzet stabilizálása érdekében átszervezések történtek, felülvizsgáltak korábbi szerződéseket, szabályozásokat. Mostantól pedig a kiegyensúlyozott gazdálkodás a folyamatos (alap)feladat.
Ami a számokat illeti: a szövetség 445 millió forintos eredménnyel zárta az évet úgy, hogy a korábbi, le nem zárt elszámolások miatt még jelentős céltartalékot is létrehoztak. A klubok külön támogatást, “nyereségrészesedést” kaptak és nemcsak azok a kirakatban lévők, amelyek a sportág zászlóvivői, hanem a kis nevelőegyesületek is.
A beszerzett áruk, anyagok és szolgáltatások költségét – az ismert magas infláció mellett is – sikerült több mint félmilliárd forinttal csökkenteni.
A szponzorokkal nemcsak folytatódott az együttműködés, hanem nőtt a támogatás volumene és új szponzorok is a sportág mögé álltak.
2023-ban megalapították a Magyar Vízilabda Módszertani Központ Kft.-t. Ennek célja megalapozni a sportág jövőbeli sikerességét a tudományos és a sportszakmai munka támogatásával.
Az MVLSZ saját tőkéje ismét 1 milliárd forint fölé került.
A fenti alapvetések határozták meg az idei költségvetés kialakítását is. A kiadási főösszeg 4,2 milliárd forint, a bevételi ter, 4,5 milliárd, így 300 millió forintos nyereséggel számol a szakági vezetés. Úgy, hogy a válogatottak költségei jelentős mértékben megnövekedtek – nemcsak a világversenyek, hanem az olimpiai felkészülés miatt is. Nem kérdés, hogy ebben az évben a legnagyobb támogatást a két felnőtt válogatottnak kell kapnia – emiatt komoly összegű tartalékot is képeztek.
A módszertani központ többszáz videó elkészítését tervezi a szakmai munka segítése céljából, közeledik a vízilabdasportág eddig nem létezett könyvének elkészülte, s folytatják az edzői licencrendszer kialakítását a sportágban dolgozók bevonásával. Ősszel elkezdődik annak a már korábban beharangozott tervnek a végrehajtása, amelynek alapján az uszodákat folyamatosan bekamerázzák, így lehetővé válik a felnőtt és akár az utánpótlásmeccsek közvetítése is internetes felületen. (Azokról a mérkőzésekről van szó, amelyeket az MTVA nem közvetít – a közszolgálati adóval az új szerződését már ennek megfelelően kötötte meg az MVLSZ.)
Kállay Sándor, az Ellenőrző Testület elnöke elmondta: hosszú ideje van szerencséje figyelemmel kísérni a szövetség gazdálkodását, első alkalommal a 1989 és 1992 közötti időszakban vett részt az Ellenőrző Testület munkájában, amikor Bodnár András volt az elnök és Kiss Ottó a főtitkár. Az eltelt 35 évre rátekintve úgy vélte: most van leginkább egyensúlyban a sportszakmai és a gazdálkodási terület. A gazdálkodás szakszerű és eredményes, ennek köszönhetően a különösen nehéz 2023-as évben, amikor jelentős költséggel jártak az egymást követő világesemények, több mint 450 milliós eredményt sikerült elérni, illetőleg a saját tőke értéke egymilliárd forint fölé emelkedett. “Ezek nagyon szép eredmények!” – mondta a szakember, hozzátéve: a sikeres gazdálkodáshoz tartozik, hogy az MVLSZ szakmai és gazdasági vezetése az elnökség ülésén rendszeresen beszámolt a költségvetés aktuális helyzetéről és “a kötelezettségvállalások szabályozását illetően is nagyon pozitív megoldások születtek”. “Úgy is mondhatjuk, hogy 2023 egy világbajnoki év volt” – zárta az írásos előterjesztéshez fűzött szóbeli kiegészítését az Ellenőrző Testület elnöke.
A közgyűlés a szavazásra bocsátott dokumentumokat (szakmai és számviteli beszámoló, 2024-es költségvetés, szakmai és pénzügyi terv, valamint új könyvvizsgáló megválasztása) egyhangúlag elfogadta.