Pontos képet kapott az utánpótlás, sőt talán az egész vízilabdasport aktuális helyzetéről az, aki végighallgatta az MVLSZ pénteki, négy és fél órás utánpótlás-konferenciájának előadásait. A részvevők főleg szakemberek, edzők voltak az ország minden tájáról, de egyszerű regisztrációval bárki jelen lehetett – nagy változás ez a Vári-érára jellemző zártkörű szakmai fórumok rendszere után.
A konferenciát Madaras Norbert, a szövetség új elnöke nyitotta meg, aki nagyon szuggesztív módon érzékeltette a jelenlévőkkel, hogy a jövő az ő kezükben van, rajtuk múlik e népszerű és sikeres sportág jövőjének alakulása. Ezután, bemutatkozott az MVLSZ első számú szakmai vezetője, Gór-Nagy Miklós, aki hivatalosan február 1-jétől veszi át új munkakörét.
A bevezető előadást Székely Bulcsú, a szövetség utánpótlásbizottságának elnöke tartotta. Újra kifejtette korábban többször hangoztatott markáns véleményét, miszerint az utánpótlásban nem az eredményesség az elvégzett munka legfőbb mércéje – de hozzátette: most azért mégiscsak meg kell állni egy pillanatra, s jogos az öröm a versenyeredmények miatt is, hiszen 2022-ben az utánpótlás két szakágának összesen hat világversenyéről minden alkalommal éremmel tért haza az adott korosztályos magyar válogatott (háromszor arannyal). Mint mondta, ez a sikerszéria a szakma nemzetközi közegében komoly figyelmet keltett.
Varga Zsolt férfi szövetségi kapitány egész apró részletekbe menően boncolgatta – videók bemutatásával – a játék egyes elemeit, azokat a kis részleteket, amelyek meghatározó fontosságúak és amelyek gyakorlása a felkészülés folyamatában jelentős mértékben javíthatja a játékosok és a csapatok teljesítményét. Ő csak utalt rá, a következő előadó, Bíró Attila női szövetségi kapitány ki is mondta: a válogatott edzésein gyakorta kell olyan dolgokkal foglalkozni, amelyeknek már a játékosok vérében kellene lenniük.
Mindkét kapitány előadása elsősorban annak tudatosítását célozta, hogy az utánpótlással foglalkozó szakemberek milyen konkrét játékelemek gyakoroltatásával, milyen edzésmódszerek alkalmazásával segíthetik legjobban a fiatalok fejlődését, javítva ezzel a későbbi válogatottak győzelmi kilátásait is.
Cseh Sándor, az utánpótlásképzés elsőszámú szakmai vezetője ugyanezt tartotta szem előtt, amikor beszámolt a fiatalok képzési rendszerének működéséről, a legfontosabb szakmai tapasztalatokról. Konkrét javaslatai, kérései is voltak az edző kollégákhoz, szemléletesen, videókkal mutatta meg, hogy milyen gyakorlatokat kellene sulykolni ahhoz, hogy a legfontosabb játékelemeket ne csak megértsék és sikerrel alkalmazzák, hanem készségszintűre fejlesszék a fiatalok. Szavai azt tükrözték, hogy a tavalyi versenyeken elért rendkívüli sikereknek két fő összetevőjük volt. Szakmailag elsősorban az, hogy a magyar válogatottak játéka jelentősen felgyorsult, ezzel a tempóval és dinamikával az ellenfelek sokszor nem tudtak mit kezdeni. A másik fontos tapasztalat az volt, hogy a csapatok és a stábok működését is korábban nem tapasztalt egységes szellemiség, szeretetteljes, baráti viszony jellemezte, s ez jócskán kihatott a medencében nyújtott teljesítményre.
A konferencián elhangzottak számos részletére a közeljövőben visszatérünk.