Július 1-től a Semmelweis Egyetemi Sport Klub a gazdája az eddig Genesys-OSC Újbuda néven szerepelt OB1-es férfi csapatnak és az OSC-ben folyó teljes utánpótlásképzésnek, – versenyeztetésnek. Ismertetjük az egyetem hivatalos közlését és saját tudósításban számolunk be a döntés bejelentésére összehívott szülői értekezleten történtekről.
A Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága által közzétett tájékoztatás szerint “a Semmelweis Egyetem a 2025-ös bajnoki szezontól megerősíti szerepét a hazai vízilabdasportban, ugyanis az egyetem jelenlegi sportklubja igazolja le az Orvosegyetem Sport Club (OSC) Vízilabda Sportegyesület játékosait, akik gyakorlatilag visszatérnek az alma máterbe, hiszen az OSC 1957-ben a Semmelweis jogelődje, a Semmelweis Orvostudományi Egyetem sportegyesületeként alakult meg, tagjai nagyrészt az egyetem hallgatói és dolgozói voltak.
A Semmelweis Egyetem Sport Klub nyújt segítséget az Orvosegyetem Sport Club (OSC) Vízilabda Sportegyesület játékosainak. A több mint 240 gyermek, fiatal és felnőtt sportoló a jövőben az egyetem színeiben, Semmelweis OSC néven folytathatja edzéseit és versenyzéseit. Az OSC VSE sportolóinak átigazolása a Semmelweis Egyetem Sport Klub (SE Sport Klub) vízilabda szakosztályába történik, ahol a sportolók a korábban megszokott környezetben, a Nyéki Imre Uszodában, változatlan tagdíjjal és saját edzőikkel edzhetnek.
A Magyar Vízilabda Szövetség elnöksége – tekintettel az OSC jelenlegi jogi és financiális helyzetére – kereste meg a Semmelweis Egyetemet azzal a kéréssel, hogy vegye át az OSC csapatait és sportolóit.
Az egyetem sport iránti elkötelezettségét látva a szövetség elnökségi határozatban engedélyezte, hogy a csapatok és az utánpótlás térítésmentesen átigazoljanak a Semmelweis Egyetem Sport Klubjába. Így az utánpótlás csapatok változatlan összetételben, saját edzőikkel és a megszokott helyszínen folytathatják a kiváló szakmai munkát.
A Semmelweis Egyetem Sport Klubnak a 2010-es megalapítása óta célja, hogy a Semmelweis polgároknak (munkatársaknak és hallgatóknak) változatos sportolási lehetőséget nyújtson mind a szabadidősport, mind a versenysport világában
– mondta dr. Merkely Béla.
A Semmelweis Egyetem rektora hozzátette: „A sport nemcsak az egészségmegőrzés, hanem a közösségépítés szempontjából is kulcsszerepet játszik. Az SE Sport Klub női és férfi vízilabda csapata évről évre egyre sikeresebb, az egyetemre frissen felvett hallgatók beépítésével pedig a csapatok folyamatosan fejlődnek. Elmondható, hogy egyre több bajnoki érmet szereznek mind a magyarországi, mind a külföldi versenyeken. A női csapat eddig az OB I/B-ben, a fiúk pedig az OB II-ben és a Budapest Bajnokságban játszanak amatőr sportolóként”.
Az ifjú sportolók szülei számára a tájékoztatót már megtartották a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikáján, ahol mintegy 200 szülő jelenlétében beszélt Madaras Norbert, a Vízilabda Szövetség elnöke és dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora, valamint az egyetem kancellárja, dr. Pavlik Lívia. A szülők örömmel fogadták az új lehetőséget és bizakodással tekintenek a folytatás elé.
A rektor a szülői fórumon röviden felidézte saját vízilabda-múltját, és kiemelte, hogy szoros együttműködést szeretne a sport és az egyetem egészségügyi, diagnosztikai háttere között. Az utánpótlás és az OB I-es csapat teljesítménydiagnosztikai és orvosi felkészítésében a Semmelweis Egyetem Sportorvostan Tanszéke is aktív szerepet vállal, elősegítve az egészséges és eredményes versenysportot.
A Semmelweis Egyetem Sport Klubba hét különböző korosztályból álló csapat sportolói igazolnak át, akik összesen 20 bajnokságban indulnak, amely jól mutatja a szakmai munka mélységét és kiterjedtségét.
A játékosok átigazolása természetesen önkéntes, egyéni döntésen alapul. A felnőtt OB I-es OSC csapat szintén az egyetemi klubhoz kerül. Az OSC Vízilabda Sportegyesületben (OSC VSE) játszó masters sportolók szintén átigazolnak az SE Sport Klub már működő vízilabda szakosztályába, ahol ezt követően a Budapest Bajnokságban külön indulnak a következő idény bajnokságában.
Az OSC Vízilabda Sportegyesület (OSC VSE) OB I/B csapatáról később születik döntés.
A cél az, hogy az OSC-ben eddig felépített értékes szakmai munka ne vesszen el, hanem az egyetem keretei között folytatódjon tovább. Emellett a klub így jogosulttá válik a Magyar Vízilabda Szövetség által biztosított TAO-támogatásra, ami a szervezeti és financiális háttér megerősítését is lehetővé teszi.
A Semmelweis Egyetem további céljai között szerepel, hogy a jelenlegi OB I/B-s női csapat folyamatos megerősítése mellett női utánpótlást is kiépítsen, és hosszú távon minél több egyetemi hallgató sportolhasson náluk sportösztöndíjjal, megteremtve ezzel a vízilabda sport egyetemi bázisát.
A magas szintű utánpótlás-nevelés kiemelt feladata lesz az újonnan megalakuló Semmelweis OSC-nek, abból a célból, hogy a hazai egyetemek között elsőként saját, döntően amatőr vízilabda csapata legyen, amely az OB I-ben is megállja a helyét.
A bővülő vízilabda szakosztály szervesen illeszkedik a Semmelweis Egyetem sportstratégiájába. Az SE Sport Klub jelenleg 14 aktív szakosztállyal működik – többek között kézilabda, röplabda, labdarúgás, kosárlabda, asztalitenisz, jégkorong, küzdősportok, tenisz, tollaslabda, úszás, szabadidősport, sakk és bridzs –, most a vízilabdában a legmagasabb szintre léphet.
A klub sportigazgatói feladatait Tóth Márton, magyar bajnok, volt válogatott vízilabdázó látja el, akit dr. Merkely Béla rektor, a klub elnöke kért fel a posztra.
A szakmai vezetők a Semmelweis OSC-t olyan szintre kívánják emelni, hogy az méltó legyen az orvosegyetemi sportklub egykori olimpiai bajnokaihoz: dr. Szívós Istvánhoz, dr. Sudár Attilához, dr. Konrád Ferenchez, valamint a most megalakult vízilabda szakosztály tiszteletbeli elnökéhez dr. Bodnár Andráshoz.
Fontos hangsúlyozni, hogy a Semmelweis Egyetem Sport Klub és az OSC VSE között sem jogi, sem gazdasági értelemben nincs jogutódlás. Az átállás hivatalosan 2025. július 1-jén lép életbe. Az új szakosztály neve: Semmelweis OSC.”
VLV-TUDÓSÍTÁS:
Zsúfolásig megtelt a Semmelweis Egyetem, Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika tanácsterme, vízilabdázó gyerekek szülei jöttek el, hogy tájékoztatást kapjanak az őket ezekben a hetekben leginkább foglalkoztató problémáról, az OSC-ben folyó utánpótlásképzés sorsáról.
Madaras Norbert, a Magyar Vízilabda Szövetség elnöke röviden foglalta össze a kialakult helyzetet: az OSC működtetése gazdasági szempontból az eddigi módon nem folytatható, viszont a klubnál hosszú évek óta zajló utánpótlásképzés példaértékű, napjainkra szinte teljesen felzárkózott az e téren vezető szerepet betöltő négy klubhoz (KSI, UVSE, FTC és BVSC).
A szövetség már hosszabb ideje azon dolgozik, hogy megmentse az eddig felépített rendszert, beleértve a csapatokat és a velük foglalkozó szakemberek munkáját, amelynek eredményeként egyre jobb eredményeket értek el az OSC utánpótlásgárdái. Az elnökség külön munkacsoportot bízott meg a helyzet részletes megvizsgálásával, s nyilvánvalóvá vált, hogy a fizetésképtelenség veszélye nem teszi lehetővé a további nyugodt munkát az OSC-nél. (Az időközben nyilvánosságra került állami számvevőszéki jelentések is alátámasztották a sürgős intézkedések szükségességét.)
A mentőövet a Semmelweis Egyetem jelenti, amelynek rektora, Merkely Béla maga is vízilabdázott (néha még ma is vízbe száll), az egyetem sportklubjának és azon belül a vízilabda-szakosztálynak is az elnöke. A megoldás pedig pofonegyszerű: az egyetem sportklubja átveszi az eddigi OSC-s állományt úgy ahogy van, játékosoktól az edzőkig – beleértve a OB1-es felnőtt csapatot is. A munka ugyanott folyik tovább, ahol eddig zajlott, Madaras Norbert az OSC-t eddig is támogató XI. kerületi önkormányzattal is megállapodott. Így “mindössze” annyi változás történik, hogy a 250 fiatal és a felnőtt csapat mögé biztos háttér kerül.
A rendkívüli helyzetre való tekintettel a szövetség elnöksége több különleges adminisztratív döntést is hozott. Ezek közül a legfontosabb az, hogy az összesen 18 magyar bajnokságban szereplő OSC-játékosoknak mindössze egyetlen átigazolási papírt kell aláírniuk, mindenféle más adminisztratív és anyagi teher nélkül folytathatják eddigi edzésmunkájukat és versenyzésüket a Semmelweis Egyetem Sport Klubban, ugyanazoknak a szakembereknek az irányításával, akikkel eddig dolgoztak. Ez egyedi esetre vonatkozó “szabadkártyát” jelent, s a felnőtt csapatra is vonatkozik.
(A vlv úgy értesült, hogy a klubban zajló vízilabdaélet megmentésében a budapesti nagy klubok is szerepet vállaltak azzal, hogy kinyilvánították: nem igazolnak le OSC-s utánpótlásjátékost 2025-26-os keretükbe.)
Ami az anyagiakat illeti: az MVLSZ kötelezte magát, hogy a nagyságrendileg az OSC-nek biztosított TAO-támogatás lehetőségét július 1-jétől a Semmelweis Egyetem Sport Klubnak juttatja.
Madaras Norbert kitért arra, hogy neki személy szerint különösen fontos volt az OB1-es csapat sorsának rendezése is, mégpedig azért, hogy a serdülőben, ifiben éveken át edző, meccseken küzdő fiatalok előtt legyen példa, kifutási lehetőség.
Merkely Béla azzal kezdte a “bemutatkozást”, hogy a Semmelweis Egyetem az ország legnagyobb betegellátó intézménye, a hazai betegellátás 10 százaléka itt történik. 14 ezer munkavállalójuk és 16 ezer hallgatójuk van, utóbbiak 35 százaléka külföldi.
Az egyetemnek van sportklubja, úgy hívják, hogy Semmelweis Egyetem Sport Klub, 21 különféle szakosztállyal, amelynek egyike a vízilabda. Ennek a sportágnak nagy hagyománya van, volt időszak, amikor az egyetemhez kötődő OSC a topelithez tartozott. Ma OB1/B-s női csapat és többször OB2-t nyert fiúcsapat jelenti a szakosztályt és szinte mindenki az egyetem hallgatója.
Határozott céljuk, hogy egy hosszabb folyamat révén elérjék, a felnőtt csapat egyre inkább az utánpótlásból szerveződjék, az ehhez vezető utat a sportösztöndíjak rendszere jelentheti majd. Az OB1-es csapatnak minden támogatást megadnak, a szakmai igazgatói feladatok ellátására Merkely Béla Tóth Mártont kérte fel.
A rektor elmondta azt is, hogy az egyetem rendkívül szigorú szabályok szerint gazdálkodik, van bevételük oktatásból, kutatásból, külföldi oktatásból, s bár közpénzt nem tudnak a vízilabda finanszírozására fordítani, lesznek olyan forrásaik is, amelyeket igen.
A tagdíj változatlanul hagyását ígérte a szülőknek és elmondta, szeretnék a női vonalat is mielőbb felépíteni, bővíteni.
Amikor Merkely Béla végül konkrétan bejelentette, hogy ha a szülők úgy gondolják, akkor a gyerekek a Semmelweis Egyetem Sport Klubban folytathatják sportolásukat – a jelenlévők tapsban törtek ki. Ezután több felszólaló is megköszönte az MVLSZ és az egyetem pozitív hozzáállását, segítségét, majd konkrét, technikai jellegű kérdéseket tettek fel a váltással kapcsolatban.
Semmelweis OSC – dr. Merkely Béla bejelentése