Sosem volt szisztéma alapján rendezik meg a 2023-24-es OB1-et – ezt az Eb és a vb miatti téli szünet teszi szükségessé. Gór-Nagy Miklóst, a szövetség sportszakmai vezetőjét kértük meg arra, hogy “népszerű tudományos formában” foglalja össze a versenykiírás tartalmát, mondja el, hogy miként zajlik majd a versenysorozat.
GÓR-NAGY MIKLÓS sportszakmai vezető (MVLSZ) a vlv-nek:
– Az idei versenykiírás valóban különleges, és nemcsak azért, mert jövőre lesz 120. éve, hogy megrendezték Magyarországon a sportág első bajnokságát. A most kezdődő klubszezont két világesemény is megszakítja, a januári netanyai Európa-bajnokság és a februári dohai világbajnokság.
Férfi válogatottunk olimpiai kvótája a fukuokai vb-aranyéremmel már megvan, de természetesen mindkét tornára készülnie kell a Varga Zsolt által irányított csapatnak. A bajnokságnak tehát értelemszerűen nemcsak a repülő felszállása és a visszaérkezés időpontja között kell szünetelnie, hanem megfelelő időt kell hagyni a felkészülésre is.
Igyekeztünk a lejobb tudásunk szerint alkalmazkodni a helyzethez, hosszú – a Liga bevonásával folytatott – diskurzust követően az elnökség úgy döntött, hogy december elején felfüggesztjük a magyar bajnokság mérkőzéseit, egészen március elejéig.
Egyúttal – a rendkívüli szituáció következtében – más lesz a lebonyolítása rend, mint amit az elmúlt években megszokhattunk. Az alapszakasz csak egyfordulós lesz vagyis a csapatok csak egyszer játszanak minden ellenfelükkel. A sorsolásnál ügyeltünk arra, hogy senkinek ne kelljen aránytalanul sokat idegenben játszania, ugyanakkor a kiegyensúlyozottság érdekében minden csapat házigazdaként fogadja azt a riválist, amely közvetlenül előtte végzett a megelőző bajnokságban. Az alapszakaszt követően a középszakasz következik, benne a felsőház és az alsóház mezőnyével. Ekkor leállnak a bajnoki küzdelmek, amelyek a vb után folytatódnak.
A középszakaszba a csapatok viszik magukkal az egymással játszott alapszakaszbeli mérkőzés eredményét és egy újabb mérkőzést játszanak – ellentétes pályaválasztási joggal. A párosítás szisztémája: 1-8., 2-7. és így tovább, ugyanúgy az alsóházban is.
Ezután jönnek az elődöntők, 1-4, 2-3, 5-8, 6-7, stb. Az egymással játszott két korábbi eredményüket a csapatok magukkal viszik és minden párharc az egyik fél 7. pontjának megszerzéséig tart (döntetlen itt már nincs). Az első mérkőzés pályaválasztója a középszakaszban jobb eredményt elért csapat.
A döntők, végső helyosztók két győzelemig tartó páros mérkőzések, amelyeken döntetlen eredmény nem születhet. Az első meccs pályaválasztója a középszakaszban jobb eredményt elért csapat.
A szabályok annyiban változnak, hogy a bajnokságokban idénre szinte minden, a World Aquatics által meghozott szabálymódosítást átvettünk a hazai rendszerbe, benne a nemzetközi versenyekről már ismert kétméteresszabályt is: a kapu előtti, kijelölt zónán kívül labda nélkül is lehet tartózkodni a kétméteresvonalon belül a támadóknak.
Különleges lebonyolítás, különleges bajnoki szezon. Nagyon várjuk!
AZ ALAPSZAKASZ TELJES MENETRENDJE