Két edzést és egy “médianapot” tartott vasárnap a világbajnokság fukuokai helyszínén tartózkodó magyar férfi vízilabda-válogatott. Helyszíni tudósításunk Varga Zsolt, Vogel Soma, Nagy Ádám és Naganuma Acusi nyilatkozatával:
Bár meccset nem játszott, mégis zsúfolt napja volt férfi válogatottunknak vasárnap. Délelőtt külső helyszínen, a műugróversenyeknek otthont adó uszodakomplexumban éltünk a szervezők által felkínált edzéslehetőséggel. Az olaszokkal megosztott pályán zajlott a foglalkozás, de délelőtt még nem “közösködött” a két válogatott.
A szállodában egy gyors ebéd következett és még két óra sem telt el, ismét edzésre kellett indulni – ugyanoda. (Morogtak is a fiúk, nem igazán valósult meg a délutáni alvás.) Ismét az olaszokkal volt közös pályánk és ezúttal az edzés második felében közösen gyakorolta a két csapat az előnyök megjátszását, valamint a hátrányban való védekezést. (Köszönjük a stábnak a címlapon található felvételt – a FINA utasítására a média akkreditált képviselői a torna teljes időtartama alatt nem tehetik be a lábukat az edzések helyszíneire.)
Visszatérve ismét a szállodába, azonnal közös videóelemzésre vonult a társaság, majd a vb-ről a helyszínen tudósító újságíróknak szervezett “médianapot” a szövetség. Katona Norbert csapatmenedzser a nap során egyenként mérte fel, hogy az újságírók kit szeretnének meginterjúvolni és az érintettek erről jelzést kaptak, ott voltak a megbeszélt időpontban, gördülékenyen zajlott a “médiaérdeklődés kielégítése”.
A fiúk videóelemzése közben derült ki, hogy az Európa-bajnok horvátok legjobb esetben is csak 9-dikek lehetnek a vb-n, ugyanis a nyolcaddöntőben egy góllal kikaptak Montenegrótól.
A nap krónikájához tartozik, hogy a vlv kamerája elé kértük Naganuma Acusit, a japán válogatott másodedzőjét, akivel magyarul készítettünk videóinterjút!
Varga Zsoltot, Vogel Somát és Nagy Ádámot az eddigi fukuokai teljesítményről és főleg az USA ellen következő negyeddöntőről kérdeztük.
VLV-VIDEÓK:
A videóinterjú leírt változata:
– Naganuma Acusit köszöntöm nagy szeretettel, a japán válogatott másodedzőjét. Az a furcsa dolog van, hogy magyarul fogunk beszélgetni, hiszen Naganuma eltöltött hat évet Magyarországon.
– Most magyar csapatban nagyon sok barátom van, nagyon örülök.
– Hol játszottál Magyarországon?
– Három évet Székesfehérváron, utána Budapesten az Újpest csapatában játszottam, utána egy évet játszottam a Pécsben, a PVSC-ben és utána az Egerben játszottam.
– Azóta, hogy hazajöttél, mi történt veled? Hogy alakult a pályafutásod?
– Amikor játszottam próbáltam segíteni a japán válogatott eljuttatni az olimpiára. Amikor én játszottam, ez nem sikerült, de utána Rióban és Tokióban játszottak.
– Most másodedző vagy a japán válogatottnál. Milyen a csapatotok, hogy jellemeznéd?
– A japán csapatot nagyon jó csapatnak gondolom, Magyarország és Horvátország ellen nem sikerült, de van bennünk potenciál, biztos, jó csapat.
– Hogy látod a magyarokat?
– Mindig erős. 🙂
– Mindig erős? Szerinted van esélyünk megnyerni ezt a világbajnokságot?
– Gondolom igen.
– Mik a ti lehetőségeitek? Ugye Szerbiával fogtok találkozni, az elég nehéz…
– Az elég nehéz, de most a szerbek kicsit más csapat, mint a tokiói olimpián. Meg kell próbálni, és meg kell nyerni. Ez itt a hazai pálya.
– Mi a ti erősségetek? A lelkesedés? Vagy a gyorsaság? Vagy a játékstílus? Mi az amiben bíztok?
– Bízunk a gyors játékban, és van jó játékos. Inaba játszott tavaly a Triesztben… ,rajta kívül is van sok jó lövő játékosunk, Adacsi, európai játékos, Adachi, Vatanabe Taijo, Keigo Okawa, van sok jó játékos nálunk.
– Óriási meglepetés lenne, ha a szerbeket ki tudnátok ütni, és gondolom, hogy nemzeti hőssé válnátok.
– Az lenne, igen.
– Köszönöm szépen! Sok sikert kívánok erre a meccsre, és egyáltalán a pályafutásodhoz!
– Köszönöm!
A videóinterjú leírt változata:
– Varga Zsoltot köszöntöm, szervusz Zsolt! Véget ért a csoportkör, most kezdődik tulajdonképpen a világbajnokság. Arra kérlek foglald össze, hogy értékeled az eddig történteket!
– Sok szeretettel köszöntök én is mindenkit. Ugye, a csoportkör után, illetve a horvát mérkőzés után tudtunk egy rövidebb blokkot, egy munkával eltöltött blokkot indítani, ebből a szempontból jónak gondolom, hogy ilyen helyzetbe kerültünk, hogy tudunk még dolgozni egy kicsit, ugye az argentin meccs napja is és az előtte lévő este is azzal telt, hogy kondiba mentünk, elkezdtünk dolgozni. Aztán tudtunk egy pihenőnapot tartani, volt közös csapatprogram, és a ma meg holnap már teljes gőzerővel a taktikai elemek gyakorlása, illetve a videózás, az elemzés zajlik.
– Szakmai szempontból a játék, amit eddig mutattunk, a te elképzeléseidnek megfelelt? Van-e valamilyen hiányosság, mi az amiben feltétlenül javítani kell?
– Úgy gondolom, hogy egy edző számára sosincs olyan, hogy tökéletes. Ahogy elemezzük a játékot, mindig látunk olyat, amit lehetne jobban, még jobban csinálni. Nyilván mérkőzésről mérkőzésre kell fejlődnie a játéknak. Védekezésben a kommunikációnak is egyre olajozottabbnak kell lennie a hatékonyság érdekében. Nyilván azt szeretnénk elérni, hogy a lehető legrosszabb helyről, a lehető legtávolabbi pozícióból és a lehető leggyengébb lövő lőjön az ellenfélnél. Ennek a kombinációja azért a vízben nagy, de törekszük arra, hogy ez legyen a védekezéseinknek a vége.
– A begyakorolt elemek hogy mennek? Ott van e még fejlődési lehetőség?
– Tényleg azt gondolom, hogy mindig van fejlődési lehetőség. Most is. Gyakoroljuk ezeket az elemeket. A legfontosabb továbbra is a védekezés és a hátrány lesz, ugye vannak olyan játékelemeik az amerikaiaknak, amiket ők csinálnak, ezekből videókkal, illetőleg vízben is készültünk. Most este tudtunk egy kicsit játszani az olaszokkal, emberelőny-emberhátrányt gyakoroltunk. Ezekkel tudunk készülni. Holnap még van egy edzés, tudunk gyakorolni, fontos, hogy a lövő játékosok is jó formában legyenek, így fogunk elérkezni az amerikai meccshez.
– Jó, hát akkor beszéljünk az amerikaiakról. Láthatóan a játékosokban van egy egészséges bosszúvágy, ha lehet így fogalmazni. Te hogy vagy ezzel?
– Nekem nem kell külön motiváció az elmúlt mérkőzések történtek miatt. Ha valakinek arra van szüksége, hogy ebből merítsen, az plusz dühöt és feszültséget jelenthet. Ha ezt felhasználva, jól tudnak harcolni a játékosok, akkor örülök. Én azt gondolom, hogy ez egy háború lesz. Az amerikaiak verekedősen játszanak, agresszívek, és nyilván nekünk kell az első pofonokat kiosztani.
– Alakulnak az eredmények, most öt perce ért véget az egyik nyolcaddöntő, a horvátok, az Európa-bajnokok kiestek. Ezt hogy fogadod ezt a hírt?
– Úgy gondolom, hogy talán mindenki inkább azt várta, hogy a horvátotok legyőzik Montenegrót, és talán ennek a mérkőzésnek ez volt a kulcsa, hogy ők maguk is azt gondolták: ez egy könnyebb mérkőzés lesz. Montenegrót elég szervezettnek láttuk, ahogy játszottak most, a szerbek ellen is nagyon jól kezdtek, a végén ötösökkel kikaptak, de lehetett látni, hogy egy jól összerakott, jól szervezett csapatról van szó. Ezt a mostani meccset nem láttam, így erről nem tudok szakmai szempontból többet mondani.
– Tényleg csak egy mondat erejéig visszatérnék a holnaputáni meccsünkre. Én a játékosokon azt tapasztalom ahogy beszélgettünk, hogy itt ez a veszély nem fenyeget. Most nincs az, hogy az USA-t mindig megverjük, nem járunk úgy, mint a horvátok…
– Az egymás elleni legutóbbi mérkőzéseink nem úgy alakultak, hogy az amerikaiaknak akár egy centit is ajándékozhatunk. Én úgy gondolom, hogy ha valamiben most biztosan egység van nálunk, akkor az ez,mindenki így gondolja…
– Köszönöm szépen Zsolt, találkozzunk holnap!
– Köszönöm szépen.
A videóinterjú leírt változta:
– Vogel Somát, a csapat első számú kapusát köszöntöm. Tőled is azt várom, hogy egy kicsit értékeld az eddigi három meccset. Véget ért a csoportkör, a legfontosabb mérkőzés következik. Hogy látod az eddigieket?
– Nagyon nehéz a japánok és az argentinok elleni meccsről beszélni. A japánok ellen az egy igazi “világverseny első mérkőzése” volt, kellett egy kis idő, hogy bemelegedjünk, jól kezdjünk el játszani. A horvátok elleni meccsünk viszont már nagyon biztató volt, ha valaki csak az első három negyedet nézi vissza… Annak a meccsnek az volt a tanulsága, hogy hiába vezetünk három-négy góllal, nem engedhetünk ki.
Az argentin meccs pedig azért volt tanulságos, mert kiderült: nincs már olyan csapat a mezőnyben, amely ellen meg lehet azt engedni, hogy a védekezésben csak mondjuk 70-80 százalékot teszünk oda. Mert az argentinok is le tudtak fordulni, képesek voltak könnyű gólokat lőni. De hát, letudtuk, igazából nem is készültünk különösebben arra a reggeli mérkőzésre. A meccsekről ennyit.
– Holnap az Egyesült Államokkal szemben nagyon komoly dolgok dőlnek el, az, hogy játszunk-e éremért vagy az 5-8. helyért megyünk. Ez elég nagy különbség és mindig ez a vízválasztó. Milyen érzésekkel mész majd holnap a meccsbe?
– Olyan érzésekkel, hogy a legutóbbi három meccsünk az amerikaiak ellen nem sikerült jól, vereség lett a végük – mindenféle “lefolyásban”, formában. Nagyon szeretnénk nekik visszavágni, úgy érzem, meg ahogy beszéltünk, a többiek is azt gondolják: van bőven mit törlesztenünk. És igazából nem akarunk itt megállni. A négybe jutás után sok apró dolog dönthet arról, hogy hogyan is folytatódik egy világbajnokság, szeretném, ha ez most egy nagyon jó, felfelé ívelő szakasz első állomása lenne. És aztán ne csak érmet szerezzünk, hanem a jövő évi olimpiára is kijussunk (ez, mint ismert, fukuokai döntőbe jutást, tehát legalább ezüstérmet jelent – a szerk.).
– Hát ennek mindenki örülne. Egy picit még visszatérnék az amerikaiakhoz. Egyszer előfordulhat, hogy nekik minden összejön, nektek meg semmi, egyszer az is, hogy egy már megnyert meccs után a bírók újrajátszatják az utolsó négy percet és kikapunk, de háromszor kaptatok ki. A kérdés az, hogy javultak sokat az amerikaiak? Ez egy nagyon erős csapat most?
– Én azt érzem, azt is látjuk, amikor videón nézegetjük a mérkőzéseiket, hogy igen, abszolút. Megvan bennük ez az óriási magabiztosság, ami az amerikaiakat jellemzi, “akárki jön szembe, átmegyünk a fejükön”. Nagyon jól tudják elkezdeni a mérkőzéseket, a görögök ellen is vezettek már öt góllal is. Valószínűleg az is számít, hogy veszíteni valójuk nekik igazából nincsen – általában az ellenfelüknél esélytelenebbként ugranak be a vízbe. Bár a statisztika szerint most már elvben mi vagyunk az esélytelenebbek velük szemben, de bőven nem így érzem.
Kell velük számolni mindenkinek. És ami a legfontosabb: nem szabad alábecsülni igazából senkit, de őket végképp nem.
– Sok sikert kívánok!
– Köszönjük szépen.
A videóinterjú leírt változata:
– Nagy Ádámot köszöntöm, szervusz, Ádi! Véget ért a csoportkör a fukuokai világbajnokságon, és hát, egyelőre elég jól áll a csapat. Arra kérlek, hogy értékeld az eddigi fejleményeket!
– Szia! Én is üdvözlök mindenkit. Igen, túl vagyunk a csoportkörön, elég hullámzó teljesítménnyel. Az első, Japán elleni mérkőzés “úgy sikerült, ahogy”, de azért magabiztosan nyertünk, ez fontos volt. Utána jöttek a horvátok, ami nekünk csoportrangadó volt és nagyon örülök, hogy azt a meccset magabiztosan tudtuk behúzni, végig mi irányítottunk. Majd az utolsó csoportmérkőzésünket Argentína ellen játszottuk, ott kicsit már koncentrációkihagyástól szenvedtünk, emiatt sok gólt kaptunk, de nyilván a három pont volt a lényeg. Ez megvan, most pedig már előre tekintünk.
– Beszéljünk egy kicsit a te teljesítményedről! Hosszú-hosszú éveken át te voltál az utolsó rosta utolsó embere, aki kimarad a csapatból. Most már ez nem így van, sőt, én azt veszem észre, mint hogyha egyre inkább stabil, meghatározó játékosa lennél ennek a csapatnak, már-már vezérként “működsz”. Egy kicsit erről beszélj, a saját teljesítményedet értékeld, kérlek!
– Először is: nagyon örülök, hogy itt lehetek. Most már zsinórban ez a harmadik világversenyem. Azért vezéregyéniségnek még nem mondanám magam, oda azért még vezet egy kis út, amin szépen végig kell sétálni… De azt érzem én is, hogy javult folyamatosan a teljesítményem, illetve tapasztaltabb leszek a világversenyek által. Nyilván szeretnék feljutni a csúcsra és mindent megteszek ennek érdekében.
– Érzed, hogy fontos a szereped a csapatban?
– Igen, abszolút. Úgy érzem, most sokat játszom, sokat vagyok vízben és akkor is fontos szerepet kapok.
– Az amerikaiakkal kapcsolatban milyen emlékeid vannak?
– Nem sok jó… Ugyanis a legutóbbi három mérkőzésemen háromszor kikaptam ellenük. Talán hibáztunk, ugyanis lebecsültük őket vagy én is, egyes szám első személyben is beszélhetek. Megígérem, hogy most nem fogjuk ezt a hibát elkövetni. Nagyon komolyan vesszük a holnapi ellenfelet, tisztelni is kell őket, mert egy jó csapat. Ha háromból háromszor megvertek minket, akkor valamit tudnak és itt is eljutottak a nyolcig.
– Mi az, amin múlhat ez a meccs? Nem tudom. az elején kell nagyon odafigyelni vagy a végén? Van-e olyan dolog, amire a nézők is figyeljenek otthon?
– Szerintem pontosan az, hogy négy negyeden át kell jó játékot mutatnunk, ugyanis az nem lesz elég, mint most, a csoportkörben, hogy három negyedig jól játszottunk, aztán az utolsó negyedben nem. Ez volt a horvátok ellen, a végén kiengedtünk. Most ez megbosszulná magát, nem lehet egy percnyi kihagyásunk sem, főleg fejben. Végig nekünk kell dominálni, vezetni, ők loholjanak az eredmény után.
– A korábbi rossz emlékek ellenére mennyire bízol a győzelemben?
– Én magabiztos vagyok, pont emiatt: most már tudom, hogy nagyon oda kell figyelni, eddig nem volt meg bennem, lehet, hogy a csapatban sem, hogy Amerika komoly veszélyt jelenthet. Egyenes kieséses szakaszban vagyunk, van mitől tartanunk és nyilván mindenkinek az a célja, hogy döntőbe kerüljön, illetve megnyerje a vb-t, ez lebeg a szemünk előtt.
– Köszönöm szépen. Jó munkát kívánok!
– Köszönöm szépen.
A VLV VB-ALOLDALA FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ EREDMÉNYLISTÁVAL, JEGYZŐKÖNYVEKKEL
A nap eredményei:
Kazahsztán-Kína 12:5 ˙(1:1, 4:0, 3:1, 4:3) – a 13-16. helyért
G.: Markovics 4, Sakenov, Vuksanovics 2-2, Tsoy, Smider, Rudaj, Lamajev, ill. Xie 3, Hu, Peng
Argentína-Dél-Afrika 15:6 (3:0, 4:2, 5:1, 3:3) – a 13-16. helyért – az egyik játékvezető Debreceni Nóra volt
G.: Camnasio 4, Galimberti 3, T. Echenique, Soler 2-2, Veich, Leona, Martino, Bonomo, ill. Wheeler 2, Badenhorst, Faber, Howard, Swanepoel
USA-Kanada 13:10 (3:1, 3:4, 2:1, 5:4) – nyolcaddöntő
G.: Daube 7, Hooper 2, Gruwell, Cupido, Bowen, R. Dodd., ill. Constantin-Bicari 4, Gardijan 2, Patterson, Halajian, Gerakudisz, Cote
Ausztrália-Franciaország 8:11 (0:4, 5:2, 2:4, 1:1) – nyolcaddöntő
G.: Negus, Pavillard 2-2, Lambie, Power, Byrnes, Putt, ill. Vernoux 4, Saudadier, Bjorch, Marzuki 2-2, Crousillat
Horvátország-Montenegró 12:13 (3:2, 0:3, 5:4, 4:4) – nyolcaddöntő
G.: Marinics Kragics 4, Butics, Harkov 3-3, Lazics, Vukicsevics, ill. Radovics, Matkovics 4-4, Ukropina 2, Averka, Spaics, V. Radovics
Japán-Szerbia 10:16 (3:3, 2:3, 2:7, 3:3) – nyolcaddöntő – az egyik játékvezető Kovács Cs. Tamás volt
G.: Inaba 4, Adacsi, Vatanabe 2-2, Suzuki, Date, ill. M. Radulovics, Sz. Rasovics 3-3, Lazics, Drasovics, Jaksics, Ubovics 2-2, Milojevics, Vucinics
A keddi program:
02.00 Kína-Dél-Afrika
03.30 Kazahsztán-Argentína
05.00 Kanada-Horvátország
06.30 Ausztrália-Japán
08.00 Görögország-Montenegró – negyeddöntő
09.30 Olaszország-Szerbia – negyeddöntő
11.00 Magyarország-USA – negyeddöntő
12.30 Spanyolország-Franciaország -negyedöntő