Kedden kezdődik számunkra a budapesti vb, rögtön a Montenegró elleni csoportdöntővel. A magyar férfi vízilabda-válogatott csapatkapitánya szerint nagyon kiegyensúlyozott szerkezetű a válogatottunk. A bajnoki szezon végére időzített csúcsforma még tart, s bár a folyamatos edzések és a csoportmeccsek során még érik össze a csapat, Dumi úgy gondolja, a második héten robbantani fogunk…
VARGA DÉNES csapatkapitány a vlv-nek:
– Van valami a levegőben… Nem szoktam ilyet érezni világverseny előtt. Nincs már soha szuperesélyes, most sem így gondolok a csapatunkra, de valahogy átleng mindent egy pozitív érzés, a játékosok nyilatkozatait, a csapathirdetés körülményeit, az egész helyzetet. Az ellenfelek egy része új csapatot épít, nálunk pedig az eddig is jó és eredményes társaságba olyan (világversenyen) újoncok érkeztek, akik nagy rutinnal jönnek, évek óta bizonyítanak. A hazai pálya “nyomasztó hatásának” nyoma sincs, azt látom, hogy nyugalom van és mindenki várja, hogy nagyot virítson a csapat részeként. Szóval, Dumi, csupa-csupa pozitív előjel…
– Bennem is vannak jó érzések. Semmiféle baljós előjel nincs, úgy állnak össze a különböző dolgok, hogy az engem is bizakodóvá tesz. Azt persze látni kell, hogy egy nagyon éles és kemény negyeddöntő áll előttünk, azt szeretném, ha erre a mérkőzésre mindenki “ki tudná magát hegyezni”.
Ami a riválisok helyzetét illeti: éppen most olvastam az ellenfelek névsorát, és nekem is azt tűnt fel, hogy jelentős változások történtek. Nem használom a “gyengülés” szót, mert ez a frissítés hozhat magával rengeteg jót, ez természetes, már a saját bőrömön is tapasztaltam korábban. Mindenesetre, amikor éles szituáció áll elő egy szoros meccsen, akkor érdemes mindig azokra a játékosokra koncentrálni, akiknek ismerős az arcuk, a nevük és tudjuk, hogy képesek eredményesnek lenni döntő pillanatban is. A nagy riválisoknál az ilyen játékosok száma megfogyatkozott, szép számmal eltűntek, abbahagyták vagy lemondták a folytatást. Az jutott eszembe, hogy vagy nagyon felkötik a gatyát a távozók helyére érkező fiatalok, vagy a válogatottjuk nem fog tudni ugyanolyan erőt képviselni, mint korábban.
– Beszéljünk egy kicsit magunkról. A bevezetőben elmondottak legfontosabb eleme talán az, hogy láthatóan nagyon jó passzban van mindenki…
– Valahogy így látom én is. Persze a többi csapatnál is fennáll az, ami nálunk, tehát hogy a bajnokság végére elért csúcsforma még megvan. Magunkon legalábbis érzem, hogy mások mennyire tudják majd ezt hozni, azt nem tudom.
A csapathirdetést követően Tomi, Märcz Tamás szövetségi kapitány beszélt arról a szemléletről, ami segített neki a játékosok kiválasztásában. Ennek legfontosabb eleme az volt, hogy a lehető legegyértelműbbek legyenek a szerepek, mindenki koncentrálhasson a saját feladatára a csapathirdetés pillanatától kezdve. Három kifejezetten “bekk típusú” játékos került be a csapatba, három balkezes van és hárman játszanak a kapásoldalon, ez egy nagyon jó struktúrájú csapat. Régen összemosódtak bizonyos a pozíciók, voltak szélsők, akik bekkeltek, védők, akik bementek centerbe – mondjuk, ez most is fennáll, de a mostani szerkezet szerintem nagyon kiegyensúlyozott, rég láttam ilyen magyar válogatottat.
– Mennyire kaptok szabadságot a játék közben előálló szituációk kezelésében. Mi e tekintetben a gyakorlat?
– Tominál ez a fajta szemlélet alapvetően jellemző, de most, hogy ilyen rövid volt a felkészülésünk és hogy ilyen jó formában vannak azok a játékosok, akik egy-egy emberelőnyben vagy zónában a külső körön állnak és onnan lőhetnek, én is úgy gondolom, az a legjobb, ha a leginkább letisztult taktikát hajtjuk végre hatékonyan. Nincs 18-féle fórvariációnk, hanem kettő, esetleg négy van. Abban pedig lehet bízni, hogy ha valakit “megtalál” a helyzet, vagyunk olyan jó képességű lövő játékosok, hogy ezt a lehetőséget ki tudjuk használni.
– Ebben az összetételben, ami végül kialakult, talán még sosem játszott a csapat. Mennyi időre van szükség szerinted a teljes összecsiszolódáshoz?
– Ezt élesben fogjuk meglátni. Öt Fradi-játékos van a csapatban, de a többiekkel is játszottunk együtt, ilyen szempontból a magyar válogatott szerintem előnyben van, talán a görögök és a spanyolok tudják még ezt felmutatni ennyire markánsan. Biztosan kell majd néhány meccs, de nem aggódom emiatt, s nem jelent gondot, hogy az elején nem leszünk a legpörgősebb formában. A második héten robbantunk.
– Emlékszem, már Benedek Tibor idején is szóba került a hazai közönség szerepe, az, hogy az elvárás és a nagy figyelem ne jelentsen terhet, hanem inkább inspiráljon. Ahogy látom, ez most szinte magától alakul ebbe az irányba – ez is a bevezetőben említett bizakodó hangulat egyik összetevője.
– Tud nyomás lenni, hogy itthon játszunk világversenyt, de az segít, hogy könnyebb mérkőzésekkel kezdünk, várhatóan nem lesz kudarcélményünk a torna első szakaszában, persze nem akarom elkiabálni a Montenegró-meccset. Két mérkőzést egész biztosan meg fogunk nyerni és ez lehetőséget ad majd arra, hogy amikor kijövünk a vízből, megköszönjük a szurkolást a Margitszigetre kilátogató több ezer embernek, s ha van teher, az ezzel le is kerül mindannyiunk válláról. Mindannyiunkban tudatosul, hogy ez egy jó élmény, érdemes átélni.
– Csapatkapitányként van most neked valamilyen különleges feladatod? Tehát azon kívül, hogy a parton összetartod a társaságot, megmondod, hogy a közös étkezésnél mikor lehet felállni az asztaltól és ilyesmi…
– Ezek a dolgok soha nem voltak a kedvenceim a csapatkapitányi feladatkörön belül. Mindig gondot is okoz, hogy ezeket miként oldjam meg, ugyanis nem az ilyen teendők miatt lettem csapatkapitány a Ferencvárosban és a válogatottnál sem. Nem ezekben vagyok jó, sőt… Viszont, amit a vízben kell nyújtanom csapatkapitányként, azt nagyon szívesen csinálom, várom is azt a fajta kihívást, amikor gyorsan kell reagállni egy helyzetre vagy össze kell rakni a védekezést, támadást egyik pillanatról a másikra, esetleg át kell lendíteni magunkat a holtponton egy góllal vagy más módon. Ezt élvezem, ez számomra nem extra feladat, mert ez maga a vízilabda.
– Érzed hogy nő az érdeklődés a válogatott iránt?
– Ilyenkor mindig előkerülnek a rég látott ismerősök a belépőjegyek kapcsán…
– Mit mondasz nekik?
– Hogy ha marad, akkor természetesen adok. Meglátjuk, hogy alakul, mert azért ez az este 9 órás időpont ad egy szűrőt, ki az aki hajlandó bebattyogni és 11 órakor kibattyogni a szigetről. De két héten keresztül, hat vagy legfeljebb hét meccs erejéig ezt “túl lehet élni”, és ami most következik, azt szeretik látni az emberek. Úgyhogy igen, érzem az érdeklődés növekedését.
– Mekkora jelentősége van a csoportelsőségnek – és így a Montenegró elleni bemutatkozásnak? Nemcsak az ág miatt kérdezem, hanem a plusz szabadnap miatt is.
– Mi alapvetően mindig győzelemre játsszuk a meccseinket ebben a szakaszban is, ezért általában meg is nyerjük a csoportunkat. Ha ezért jár szabadnap, akkor az a mi utunk. Jöttünk már ki ebből így is, úgy is, nem foglalnék állást abban, hogy a meccs nélküliség vagy a folyamatos játék a jobb. Nem is nagyon foglalkoztat az, hogy miként végzünk a csoportban, mert a negyeddöntővel indul a világbajnokság. Tudom, ez egy olyan kijelentés, amit ha kiragadnak a kontextusból, – mondjuk, ha például ezt adod az interjú címének, – iszonyatosan rá lehet görcsölni, de azért nálunk olyan rutinos játékosok vannak, akik ezt pontosan tudják. Mióta ismerjük a csoportbeosztást, mentálisan arra készülünk, hogy a negyeddöntőben lesz egy nagyon éles meccsünk, feltehetően az olasz vagy a spanyol csapat ellen.
És én azt mondom: jöjjön, aminek jönnie kell. Ha hozzuk azt, amit – úgy gondolom -, a csapat tud és képesek leszünk olyan meccset játszani, amely után hiányérzet nélkül jövünk ki a vízből, akkor azt hiszem, nemcsak ez tesz majd minket boldoggá, hanem az is, hogy az ilyen teljesítmény elég a győzelemhez.
– Köszönöm a beszélgetést, várjuk a vb-t, sok sikert a csapatnak!
A vb-n szereplő magyar válogatott:
Lévai Márton, Vogel Soma – kapusok,
Angyal Dániel, Burián Gergely, Hárai Balázs, Jansik Szilárd, Manhercz Krisztián, Mezei Tamás, Nagy Ádám, Pohl Zoltán, Varga Dénes, Vámos Márton, Zalánki Gergő – mezőnyjátékosok.
Tartalék: Fekete Gergő és Vigvári Vendel – őket Covid-érintettség esetén lehet becserélni.
A budapesti vb csoportbeosztása:
A vlv szerkesztősége az olvasók segítségével tartja fenn magát. Kérjük, lépjen be támogatóink közé. RÉSZLETEK
A csoport: MAGYARORSZÁG, Montenegró, Brazília, Georgia (Grúzia)
B csoport: Görögország, Németország, Horvátország, Japán
C csoport: Spanyolország, Olaszország, Dél-afrikai Köztársaság, Kanada
D csoport: Szerbia, Ausztrália, Kazahsztán, Egyesült Államok
A magyar válogatott programja a vb csoportkörében (a magyar csapat végig a Margitszigeten, a Hajós 50-méteres “fő medencéjében” játszik.:
Június 21., kedd
21.00 Montenegró-Magyarország
Június 23., csütörtök
21.00 Magyarország-Brazília
Június 25., szombat
21.00 Magyarország-Georgia (Grúzia)
A TORNA TELJES PROGRAMJA (nem hivatalos)