Jó kezdés után, négygólos vezetésünket követően feljöttek a franciák és a végén megszerezték a győzelmet jelentő gólt a dohai vb negyeddöntőjében. Így a magyar válogatott az 5-8. helyért folytathatja a világbajnokságot, az első ellenfél csütörtökön, 12.30-kor Szerbia lesz. Varga Zsolt, Varga Dénes, Vogel Soma, Zalánki Gergő, Manhercz Krisztián, Pohl Zoltán és Vigvári Vince meccs utáni nyilatkozata.
Világbajnokság, Doha (Katar)
Negyeddöntő:
Magyarország-Franciaország 10:11 (4:2, 3:1, 1:3, 2:5) – a jegyzőkönyv – play by play (PDF)
Doha, Aspire Dome, v.: Buch (spanyol), Spiritosanto (amerikai)
Magyarország: Vogel Soma, Jansik Sz., Manhercz K. 1, Nagy Ádám 1, Német T. 1, Vámos 1, Angyal 1. Cs.: Pohl, Fekete G., Varga Dénes 2, Zalánki 3, Vigvári Vince. Szövetségi kapitány: Varga Zsolt
Franciaország: Fontani, Bouet, Vernoux 5, Khasz, Bodegas 2, Vanpeperstraete, Crousillat 3. Cs.: Marion-Vernoux 1, Zzivkovics, Saudadier, Bjorch, De Nardi. Szövetségi kapitány: Florian Bruzzo
Gól – emberelőnyből: 6/9, ill. 3/9
Gól – ötméteresből: 1/2, ill. 1/1
A mérkőzés alakulása:
0:1, 1:1, 2:1, 3:1, 3:2, 4:2 / 4:3, 5:3, 6:3, 7:3 // 7:4, 8:4, 8:5, 8:6 / 8:7, 9:7, 9:8, 9:9, 9:10, 10:10, 10:11
A magyar válogatott az első félidőben magabiztosan játszott, nemcsak nagy (négygólos) előnyre tett szert, de a játék képéből is egyenesen következett, hogy ezt a mérkőzést nem nyerhetik meg a franciák, csak mi. Alapos elemzés kimutathatja majd, hogy mi történt a harmadik negyed közepe után. Mindenesetre ahogy a franciák lopakodtak felfelé, egy-egy gólt behozva a hátrányból, elöl egyre görcsösebbé vált a játékunk, semmi nem sikerült, ami tovább fokozta a pszichés hatást, a legvégére pedig a védekezésünk is összeomlott.
Ennek a tapasztalásnak most nagyon nagy ára van, hiszen éremszerzés itt Dohában már biztosan nem lesz, de nem elképzelhetetlen, hogy a hatása rendkívül fontossá válik később, mondjuk például a legközelebbi világversenyen, a párizsi olimpián.
VARGA ZSOLT magyar újságíróknak:
– Úgy gondolom, hogy nagyon különböző volt a a mérkőzés két fele. Az egyik fele tényleg kiváló játékot hozott, nagyon jó volt a védekezés, “leszedtük a pályáról” azokat a fontosabb játékosokat, akik után a megnyerték nekik a mérkőzést. Ez volt a különbség a mérkőzés két fele között. Nyilván ki volt emelve a Vernoux, hogy ő ne lőjön akciógólt, aztán őt hagytuk ott, lövöldözte a végén az akciógólokat. Szóval a végén nem azt csináltuk amit kellett volna. Ilyenkor, úgy érzem, hogy elmegy a koncentráció támadásról, támadásra.
Nyilván nagyon más volt a pszichés helyzete a két csapatnak, hiszen nnek számunkra volt egy ilyen “kötelező győzelem- jellege”, még akkor is, ha már korábban is beszéltünk arról, hogy a franciák az elmúlt években rendkívül sokat fejlődtek, jól játékot játszanak. Talán egy kicsit ellenük fordították azt a megoldást, hogy bementek sokan, centereztek jobbra-balra. Erre nehezebben értünk vissza az utolsó két negyedben.
Amit még el kell, hogy mondjak – tényleg a csapat védelmében -, hogy volt egy stratégia, amit kidolgoztam erre a két világversenyre. Sajnos ez benne volt, hogy van két hét felkészülésünk a világbajnokságra és nem leszünk még teljesen jó játék formában. Én úgy gondolom, hogy kellenek ezek a pofonok – csak lehetőleg ne a világversenyen érkezzenek… Tehát ha előtte, úgy, ahogy tavaly is történt, amikor elmentünk a Világkupára és még a formánk nem volt megfelelő és ott kaptunk pofonokat, az nagyon helyére teszi az egész lelkületét a dolgoknak. Itt most sajnos, ugye…, szinte biztos vagyok benne, hogy ha tartana még két hétig a világbajnokság, akkor – kijavítva ezeket a hibákat, haladnánk tovább. Ez most ebben a pillanatban így alakult.
Továbbra is azt tudom, mondani, hogy várjuk meg a végét, nézzük meg, hogy ténylegesen az a stratégia ami ki lett dolgozva , amire a játékosok most ebben az időszakban tudtak alapozni, hoz-e nekünk ténylegesen a konyhára valamit vagy esetleg nem.
– Azt mondtad, hogy az első félidőben, majdnem hogy hiba nélkül játszottunk. Hol fordult meg? Mitől fordult meg ez a meccs?
– Egyértelmű. 8:6-nál azért is kértem időt, mert azt éreztem, hogy jönnek, fel, jönnek fel, elkaptak egy lendületet, amit meg kell törni. Igazából ott egy határpont volt. Ha lövünk egy gólt akkor mindenki megnyugszik és visszakerülünk abba a játékerőbe amit az elején tudtunk játszani. Ugye, a végére, amikor már ilyen nagyon-nagyon akar egy csapat gólt lőni, akkor abból általában már ilyen nehéz helyzetek alakulnak ki. Nem tiszták a lövőhelyzetek. Szóval így nehézzé válik a végén, nagyon nehézzé válik. Mondom én abszolút a felkészülés helyzetében érzem az okot, ez is benne volt a pakliban, őszintén. Gondoltam, hogy lehet esetleg problémánk. Én úgy terveztem, hogy a csapat a csoportmérkőzések végére azért eléri azt a formáját amivel ezeket a fontos mérkőzéseket meg tudjuk nyerni, ez volt a terv.
– Pályafutásod során volt már ilyenben részed, hogy négygólos előnyről, összességében már megnyertnek hitt meccset veszít el a magyar válogatott?
– A magyar válogatottal még nem, de a klubedzősködésem alatt szinte minden előfordult, amit szerintem meg lehet élni. Konkrét példát most nem tudnék mondani. Sokféleképpen volt már vereség az életemben, ez is egy lesz a sok közül
(Lejegyezte: Zsigmond Orsi)
VARGA DÉNES a vlv-nek:
– Elemi hibákat követtünk el az utolsó negyedben, ami csak akkor fér bele, ha ehhez képest mondjuk öttel több góllal vezetünk.
Nem vezettünk annyival. Szépen elolvasztottuk a végére és kikaptunk.
(Lejegyezte: Zsigmond Orsi)
VOGEL SOMA a vlv-nek:
– Nehéz most akár csak néhány mondatot is mondani. Azt hittük, hogy a kezünkben van a mérkőzés, talán négy góllal vezettük a harmadik negyed közepén, és ott, ahogy megállították a mérkőzést, valahogy kizökkentünk. Azt hihettük, hogy ez már megvan, és az utolsó másfél negyed már sétagalopp lesz. Hát nem, és tudtuk, hogy a franciák küzdeni fognak az utolsó pillanatig. Jól ismerjük őket ebből a szempontból, ugye, edzettünk is velük. Láttuk a korábbi meccseken is, hogy milyen jól tudnak játszani és hogy van az a két játékosuk akikre figyelni kell.
Nehéz a helyzet, sajnálom, de ezt talán egy jó erős, meg jó nagy visszajelzés…, ugye beszéltünk arról Fukuoka kapcsán, hogy milyen kicsin tud múlni a siker – ilyen kicsi, vagy nagy hibákon is tud múlni egy esetleges kudarc is. Ez egy jó visszajelzés lehet most nekünk, hogy tényleg nem szabad megállni a munkával, nem szabad elkényelmesedni, és dolgozni kell tovább. Jön az olimpia, így még talán mondhatjuk is, hogy időben is jött ez a pofon, bár nyilván nem esik jól. Dolgozunk tovább, és szeretnénk a maradék két meccset megnyerni a becsületünkért.
ZALÁNKI GERGŐ a vlv-nek:
– Elrontottuk, ez van. Magunknak köszönhetjük, szerintem. De nem baj, legalább tanulunk belőle, méghozzá azt, hogy senkit se szabad félvállról venni.
Talán túlságosan azt hittük, 8:4-nél vagy nem tudom mennyinél, hogy ez megvan. Szerencsés gólokat lőttek, nekünk kimaradtak ziccerek, ötméteresek vagy helyzetek. Ilyen a sport. Nyáron nekünk volt szerencsénk, most, úgy gondolom, hogy kicsit elbénáztuk..
(Lejegyezte: Zsigmond Orsi)
MANHERCZ KRISZTIÁN magyar újságíróknak:
– Mi történt itt a második félidőben?
– Nyilván nehéz egy ilyen mérkőzés után bármit is mondai. Ugye, 8:4-re is vezettünk talán a harmadik negyed elején, és utána megálltunk. Az elején jól működött a védekezésünk, magabiztosak voltunk elöl, de utána, ahogy mondtam, megálltunk, és szépen lassan felengedtük őket, amit egy világbajnokság negyeddöntőjében nem szabad megtenni.
– Kompletten az egész csapat megállt? Nem volt, aki azt mondja, hogy gyerekek egy kicsit jobban figyeljünk már oda? És mikor érezted, hogy itt ebből még probléma is lehet?
– Világbajnoki negyeddöntőről beszélünk, tehát nem arról van szó, hogy “ebből probléma is lehet”. Több lehetőségünk lett volna reagálni, ezeket elrontottuk. Lett volna lehetőségünk lezárni a mérkőzést, ezt nem tettük meg, és ez megbosszulta magát.
POHL ZOLTÁN a vlv-.nek:
– Nehéz megszólalni…
Nagyon csalódott vagyok, de csak magunknak köszönhetjük. Jól kezdtünk, úgy működött minden az elején, ahogy terveztük és három negyedig komolyan vettük őket, úgy játszottunk. Utána pedig azt hittük, hogy megnyertük a meccset és kikaptunk.
Nem tudok többet mondani.
VIGVÁRI VINCE a vlv-nek:
– Természetesen elkeseredett vagyok nagyon. Gondolom, ez látszik az arcomon. Arra készültünk fejben, hogy ez egy ilyen kiélezett meccs lesz. Ezek a franciák már többször megmutatták, hogy komoly ellenfelek.
Uraltuk a meccset két két és fél negyedig, de aztán volt egy egynegyedes zárlat, elöl nem voltak támadásaink, és a védekezésünk is szétcsúszott egy kicsit, a második félidőben tán egy gólt tudtunk lőni, vagy kettőt. Gratulálok a franciáknak.
Tényleg nagyon elkeseredettek vagyunk. Van még két meccs a világbajnokságból, egyáltalán nem mindegy hogy hogy sikerülnek ezek, de a legfontosabb: ebből tanulni kell. Negyeddöntő volt, talán mi kaptuk a hét ellenfél közül a leggyengébbet, viszont nem tudtuk bebizonyítani, hogy mi vagyunk az esélyesek és nem tudtunk náluk jobban játszani.
(A dohai vlv-képek a Camera Kft. RF 100-300 mm / 2.8. L IS USM teleobjektívjével készülnek.)
A VLV VB-ALOLDALA FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ EREDMÉNYEKKEL
A nap további eredményei:
Helyosztók, negyeddöntők
07.00 Dél-Afrika-Kazahsztán 11:10 (3:0, 4:3, 1:4, 3:3) – a 15. helyért
G.: Swanepoel 4, Stone 3, Howard 2, Faber, Neill, ill. Akmetov 3, Pusztovalov 2, Tsoy, Jeremin, Belojusszov, Nedokoncev, Sonzigitov
08.30 Brazília-Japán 11:22 (4:6, 2:5, 3:5, 2:6) – a 13. helyért – az egyik játékvezető Debreceni Nóra volt
G.: Real 3, Freitas, Pires, Guimaraes 2-2, Da Silva, Silva, ill. Inaba 7, Watanabe 4, Araki 3, Suzuki, Katajama 2-2, Adacsi, Ogihara, Nitta, Okawa
10.00 Kína-Románia 7:9 (2:1, 2:2, 1:4, 2:2) – a 9-12. helyért – az egyik játékvezető Kun György volt
G.: Z. Chen, C. Zhang 2-2, Zhu, J. Chen, Shen, ill. Georgescu 3, Vancsik L. 2, Prioteasa, Tepelus, Colodrovschi, Neamtu
11.30 Ausztrália-USA 10:16 (3:4, 4:5, 1:3, 2:4) (M34) – a 9-12. helyért
G.: Pavillard 6, Makszimovics 3, Negus, ill. Woodhead, Bowen 3_3, Vavics, Daube 2-2, Obert, Cupido, Hallock, C. Dodd, R. Dodd, Irving
14.00 Spanyolország-Montenegró 15:12 (5:2, 3:5, 5:0, 2:5) – negyeddöntő
G.: Perrone 5, Granados 4, Tahull 3, Sanahuja 2, Munarriz, ill. Mrsics 4, Averka, Popadics 2-2, Drasko Brguljan, Ukropina, Spaics, V. Radovics
15.30 Görögország-Olaszország 10:11 (3:1, 2:5, 3:2, 2:3) – negyeddöntő
G.: Geniduniasz 3, Vlahopulosz 2, Gkiuvecisz, Funtulisz, Papanasztasziu, Nikolaidisz, Kalogeropulosz, ill. Fondelli, Di Somma, F. Condemi 2-2, Di Fulvio, Damonte, Echenique, N. Presciutti, Velotto
17.00 Szerbia-Horvátország 13:15 (4:4, 5:5, 1:2, 3:4) – negyeddöntő
G.: Sz. Rasovics 3, Mandics, Vucinics, N. Jaksics, Vico 2-2, Rangyelovics, Ubovics, ill. L. Fatovics 4, R. Burics, Zuvela 3-3, Harkov 2, Loncsar, Lazics, Marinics Kragics
A két csütörtöki elődöntő:
Spanyolország-Olaszország és Horvátország-Franciaország