Húsvét hétvégéjén három korosztályos válogatott keret tartott edzőtáborozást. Ezt az alkalmat használtuk fel arra, hogy a szakmai vezetőktől tájékoztatást kérjünk nemcsak a mostani programról, hanem az adott korosztály jellemzőiről, a válogatás elveiről és persze az elvégzett munka jellegéről.
Valami pihentagyú nemzetközi sportvezető egyszer kitalálta az utánpótláskorosztályok kettébontásának rendszerét: a páros évben születettek 15-16 éves koruktól gyakorlatilag minden évben világversenyen mérettethetik meg magukat, akiknek a születése viszont páratlan évszámra esik, azok csak akkor kezdhetik el nemzetközi szinten a versenyzést, amikor már majdnem kiöregednek. Állítólag e téren az olimpia után változás lesz, de ezt magyarázzák meg azoknak, akik emiatt az ostoba rendszer miatt éveken át nem jutottak (nem jutnak) el Eb-re, vb-re ilyet ugyanis nem rendeztek az ő korosztályuknak.
Az elmúlt hét második felében Kecskeméten és Szentesen három korosztály válogatott kerete gyakorolt. A két és fél, három nap tapasztalatairól a szövetségi edzőket kérdeztük.
U14 – 2009-OS SZÜLETÉSŰEK
Az edzőtáborozáson részt vett fiatalok:
Jónás Simon, Molnár Mátyás, Szalatnyai Torda, Vogronics Zalán – kapusok,
Csonka Gergő, Dávid Benedek, Donauer Mór, Dömös Zsigmond, Hajbel Bence, Herczeg Gábor, Hugó Dániel, Kiss Botond, Kiss Pap Szabolcs, Konta Zalán, Lövei Máté, Maschl Richárd, Máté Félix, Nagy Levente, Part Kristóf, Pereházy Zalán, Szeberényi Vilmos, Szondi Szép Marcell, Tóta Gergő – mezőnyjátékosok.
DÁVID ZOLTÁN szövetségi edző a vlv-nek:
– A rendszer, ugye, úgy épül fel, hogy vannak a regionális tehetséggondozók, amelyekből a kiszemelt játékosok meghatározott korban korosztályos válogatottak lesznek. Első lépésben tehát regionális edzők járják az országot és edzik az egyes régiók tehetségeit. Az ő javaslatuk alapján 50-52 játékos került képbe, belőlük két keretet állítottunk össze. Az év elején volt már egy összetartás az egyik keretnek, most pedig a másik társasággal dolgoztunk Szentesen. Én magam most ismerkedem a srácokkal, a közös munka kezdeténél tartunk – a két keretből kell nyárra kialakítanunk egy 20-25 tagú csoportot, amely edzőtáborozni fog.
Meg kell jegyeznem, bár gyerekekről van szó, nagyon nagyok a különbségek a biológiai folyamatok, a fizikai fejlettség szempontjából. Vannak, akiknek a teste már szinte férfias, mások még kinézetre is gyerekek. Ezért van az, hogy ősszel újra feltérképezzük majd a helyzetet, hiszen rövid idő alatt nagy változások történhetnek ebben a korban. Külön beszélek majd a klubedzőkkel is, látnak-e olyan időközben feltűnt tehetséget, akit érdemes megnézni.
– Mi volt a mostani program?
– Szentesen készültünk (az előző csoporttal Martfűn), nagyjából ugyanaz a menetrend: elkezdjük a különböző játékelemek, lábtempók, mozgáselemek, taktikai megoldások betanítását, itt alapdolgokról van szó, olyanokról, amik később már elvárások lesznek a különböző korosztályos válogatottaknál. A kétkapuk során felmértük, hogy kinek mik az erősségei, egyáltalán: képet kaptunk arról hogy ezek a fiatalok mit tudnak már.
– Lehet már most látni azt, hogy egy adott ,”belépő” korosztály tagjai mennyire tehetségesek, mire vihetik együtt, a csapatukkal?
– Sok ügyes játékos van – még nem merném a tehetség szót használni -, s láthatóan elhivatottak már most ezek a srácok, akarnak valamit a vízilabdától. (Persze, ha nem így lenne, nem is lehetnének itt.) Nagyon sok gyerek már most komoly áldozatokat vállal, messziről jár edzésekre a hétköznapokban, akár két órát is utazik, hogy vízbe ugorhasson, ehhez azért már eleve elhivatottság kell. Hogy az ellenfelekhez képest milyenek, ez majd akkor derül ki, amikor végre játszhatnak a riválisokkal. Érdekes ez, mert ha egy korosztály kimagasló tehetségeket termel ki, még nem biztos, hogy a világversenyeken sikert sikerre halmoz, mert lehet, hogy ugyanabban az “évjáratban” több más ország válogatottja is nagyon erős. Viszonylag halványabb összkép esetén pedig történt már olyan, hogy a riválisok sem tudnak nagyon jó teljesítményt felmutatni, s a mi szintünk akár a győzelemhez is elegendő volt. Szóval mindezt most még nem tudni, majd az első nemzetközi erőpróbák mutatnak majd valamilyen képet.
U15 – 2008-AS SZÜLETÉSŰEK
Az edzőtáborozáson részt vett fiatalok:
Bögös Balázs, Fórián Brúnó, Horváth Levente, Szilágyi Ádám – kapusok,
Farsang Aurél, Gedra Botond, Guba Zalán, Hidasi Zétény, Jámbor Csaba, Kondor Zétény, Kovács Levente, Kovács Mátyás, Matejcsik Balázs, Pintér Marcell, Pintér Noah, Pörge Regő, Rabb Benedek, Szabó Ákos, Tigyi Ábel, Tyukodi Barnabás, Varga Benedek, Varga Kean – mezőnyjátékosok.
JUHÁSZ ZSOLT szövetségi edző a vlv-nek:
– Igaz, hogy ennek a korosztálynak nyáron világversenye lesz (Eb, Podgorica, július 8-tól július 16-ig – a szerk.), de ettől függetlenül a legfontosabb most maga a munka, az, hogy mindenki folyamatosan fejlődjön. Tehát nem az a cél, hogy ezek a fiúk fél év múlva érjék el teljesítményük határát, nekünk az a feladatunk, hogy jó vízilabdázókat neveljünk belőlük, akár felnőtt válogatottakat.
Nagyon elégedett voltam a mostani kecskeméti edzőtáborral és köszönöm a 2007-es válogatott segítségét, velük együtt készültünk. Jó a 2008-as csapatunk, de még várom tőlük a további fejlődést, a karakteres játék kialakulását, szeretném, ha egyre többen válnának húzóemberré. Azt várom, hogy verekedni, “törtetni” fognak sokan a vezérszerepért, ez egészséges versenyhez és ennek segítségével a játékosok nagy fejlődéséhez vezet.
Tudni kell, hogy “zöldalmákról”, 15 évesekről van szó, szerintem ennél a korosztálynál világversenyeket elkezdeni szakmailag még teljesen indokolatlan. Most borítékolható, hogy az a csapat fog nyerni, amelyikben több az akcelerált, a korához képest elsősorban fizikailag fejlettebb játékos.
– No, azért…, azóta, hogy ez a korosztály versenyez, itt tudtommal csak Magyarország nyert aranyérmet világversenyen…
– Ez így van, helyez is ránk némi nyomást ez a tény…
– A mostani keret tagjai hogy lettek kiválogatva?
– Az elmúlt több mint egy évben öt-hat edzőtáborozásunk volt és 6-8 egynapos edzésmunkán is túl vagyunk. Akik most itt voltak, vagy “saját jogon” kiérdemelték a meghívást az eddigi teljesítményükkel, vagy mi, a szakmai stáb akartuk alaposan megnézni őket. Már most látom, milyen gondot okoz majd a nyári Eb-felkészülési keret összeállítása. “Szerencsére” a hajrájához közeledik az országos gyermekbajnokság, amelynek utolsó szakasza final eight-rendszerben zajlik majd. Kíváncsian várom, hogy a jelöltjeink mire lesznek képesek komoly téthelyzetekben!
A bajnokság vége után kijelölöm a keretet és öthetes felkészülési lehetőségünk lesz az Európa-bajnokság előtt. Ez önmagában is fantasztikus lehetőség lesz minden játékosnak a fejlődésre.
U16 – 2007-ES SZÜLETÉSŰEK
Az edzőtáborozáson részt vett fiatalok:
Dámossy Kristóf, Maráczi Zsolt, Virsinger Máté – kapusok,
Barcsa Dániel, Bella Csanád, Csendes Roland, Fazekas Ákos, Fiedler Bence, Kiss Csanád, Komlódi Marcell, Lalia Brúnó, Monostori Samu, Németh Csongor, Rajna János, Rácz Richárd, Rázga Csaba, Sárfalvi Áron, Szabó Patrik, Szalay-Bobrovniczky Bálint, Török Botond, Török Vince, Végső Balázs – mezőnyjátékosok.
(E korosztály tagja az egy évvel idősebbek keretébe behívott öt játékos: Benedek Mór, Dámosy Kristóf [kapus], Cseh Maxim, Imre Kolos és Paján Bátor.)
LUKÁCS GERGELY szövetségi edző a vlv-nek:
– Nagyszerű három napot tölthettünk Kecskeméten a 2007-es születésűekkel. Tényleg azt mondhatom, hogy minden igényt kielégítő körülmények között gyakorolhattunk. Részben együtt dolgoztunk a 2008-as válogatottal, voltak edzéseink “magunkban” és közösen is, kétkapuztunk egymás ellen.
Azt tudni kell, hogy a 2006-osok válogatottjában Korényi Balázs nagy örömünkre számít néhány 2007-es játékosra is, ők nem voltak velünk a mostani edzőtáborozáson. Nagyon jól dolgoztak a fiúk a három napban, fegyelmezetten és koncentráltan álltak a feladatokhoz, úgy, ahogy egy válogatott-edzőtáborban kell. Az edzések felépítését tekintve lényegében még mindig tehetséggondozói munkát végzünk, ugyanis ezeknek a srácoknak nincs és még jó ideig nem is lesz világversenye.
Az edzéseken általában egyéni képzés folyik, technikai fogások elsajátíttatása mellett például center-bekk párharcokat gyakorolunk, illetőleg, mivel kétkapuzunk is, alapvető taktikai elemekkel is foglalkozunk, ezek szerepeltek a mostani összetartás programjában.
– A keret tagjait hogy válogatjátok?
– Az elmúlt másfél éven igyekeztünk megtalálni azt a 20-25 embert, akikkel együtt dolgozunk. Természetesen folyamatosan figyeltük, figyeljük a bajnokság meccseit, ősszel – a szezon első keretének összeállításakor – konzultáltunk a klubcsapatok edzőivel is. A 2006-ban és a 2007-ben születettek a serdülő korosztályhoz tartoznak, de vannak közülük jó néhányan, akik már az ifjúsági bajnokságban bontogatják a szárnyaikat. E mellett természetesen sok információt ad számunkra a fiatalokról mindaz, amit a válogatott néhány napos összetartásain nyújtanak. Szép lassan körvonalazódik az a mintegy két tucatnyi játékos, akik várhatóan ennek a korosztálynak a gerincét alkotják majd.
– Milyenek, mennyire tehetségesek ennek a korosztálynak a tagjai?
– Mint a magyar vízilabda minden korosztályában, itt is nagyon sok az ügyes fiatalember. Minden posztra van játékosunk és a későbbiekben lesznek versenyhelyzetek is. Nagyon lelkesek, motiváltak, tanulni szeretnének, fegyelmezettek az edzéseken és azon kívül is.
A riválisokhoz képesti helyzetet nem tudjuk felmérni, hiszen közülük még senkivel nem játszottunk, de most nem is ez a legfontosabb, hanem a fiúk képzése, az, hogy az életkoruknak megfelelő terhelést kapjanak, legyen szó akár fizikai munkáról, technikai képzésről vagy taktikai ismeretek átadásáról.
– Van arról képed, hogy ezeknek a srácoknak mit jelent a vízilabda?
– Természetesen mindegyiküknek megvannak az álmaik és mindent meg is tesznek azok megvalósításáért – a magyar vízilabda hagyományainak teljesen megfelelve. Erre szükség is van ahhoz, hogy előre tudjanak lépni. Nyilván mindenkinek megvan a saját egyéni célja és ez így is van rendjén.
Az ő teendőjük most az, hogy hajtsanak az edzéseken, alázatosan dolgozzanak, figyeljenek oda, hogy mit mond a klubedzőjük. Legyenek álmaik és dolgozzanak keményen azért, hogy azok az álmok megvalósuljanak. E mellett rendkívül fontos, hogy példát mutassanak a saját klubjukban a többi játékosnak. Hiszen ők már a magyar utánpótlás válogatott keretéhez tartoznak, amit itt kapnak, azt vigyék haza, osszák meg a többiekkel, edzésmunkájukkal, viselkedésükkel szolgáljanak pozitív példaként a saját környezetükben!
Köszönjük a riport elkészítéséhez nyújtott segítséget Cseh Sándor utánpótlás szakmai igazgatónak.
Portréfotók: az edzők klubjának honlapjáról.