Jelentős változtatásokról döntött legutóbbi ülésén az MVLSZ elnöksége az elnök kezdeményezésére. A sportág napi “üzemszerű működésének” feltételeit megteremtő bizottsági rendszer átalakul, személyi változások is történtek. Hírértékű, hogy az új klubszezon már augusztus közepén elkezdődik, ekkor startol a Magyar Kupa versenysorozata. Madaras Norbert elnököt kérdeztük a részletekről.
MADARAS NORBERT a vlv-nek:
– Mi indokolta a szervezeti változtatásokat és miért most, több mint fél évvel az elnökváltás után kerül ezekre sor?
– Év közben vettem át a szövetséget, minden szinten zajlottak a bajnokságok, nem lett volna sem praktikus, sem illendő menet közben változtatásokat végrehajtani. Ami pedig a módosítások időszerűségét illeti: évek óta nem nyúlt senki ehhez a területhez, nem tekintették át a működésüket, pedig időközben sok minden megváltozott, s ezt nem követte a működés szerkezeti struktúrája.
Fontos tudni, hogy a vízilabdasport a hétköznapokban valóságos nagyüzem, a szövetség hatalmas munkát végez a különböző sportági események feltételeinek megteremtése terén. A bajnokságok meccseinek minden szinten széles körű technikai feltételei vannak, ezeket tervszerűen biztosítani kell, gondoskodni kell a jogi háttér megteremtéséről, a versenykiírások, szabályzatok professzionális elkészítéséről, a versenyek során “keletkező” problémák (fegyelmi és más ügyek) gyors és hatékony kezeléséről. És mindez csupán a napi működés kiszolgálását jelenti. A sportág fejlődéséhez ennél még mélyebb és sokoldalúbb “beavatkozásokra” van szükség. Fontos az oktatás, a képzés megújítása, az edzői munka végzéséhez szükséges feltételek meghatározása, a klubokkal meglévő kapcsolat zökkenőmentesebbé tétele – hogy csak néhány részterületet említsek.
– Mik a konkrét változások?
– Az eddigi 10 bizottság helyett mostantól nyolc lesz. Egy új testület alakul, egy megszűnik és lesznek összevonások.
Létrejön az Oktatási, képzési és licence bizottság – ezzel a területtel a jövőben kiemelten szeretnénk foglalkozni, itt jelentős múltbeli elmaradásokat kell pótolni. Az edzők képzése terén már megkezdődött az átalakulás, s korábban már elmondtam szakmai fórumon: nonszensz, hogy ennek az eredményes sportágnak még mindig nincs tankönyve, amiből az edzőjelöltek elsajátíthatják az alapvető elméleti tudnivalókat. Jó, tisztességes, a vízilabda fejlődését elősegítő licencrendszer bevezetését is tervezzük.
– Ez mit jelent pontosan?
– Azt, hogy nem lehet majd akármilyen képesítéssel kispadra leülni, illetve megteremtjük a folyamatos fejlődés követelményrendszerét, év közben licenszpontokat, krediteket kell majd szerezniük az edzőknek (például konferencián való részvétellel), ez kell majd ahhoz, hogy valaki folytathassa az edzősködést. Nem jó az, ha valaki több évtizede megszerzett papír birtokában irányíthat egy csapatot, hiszen ennyi idő alatt nagyon sok minden megváltozik. Igenis, képezniük kell magukat az edzőknek! Ob1-es vezetőedző például eleve ne lehessen akárki, ne legyen elég ehhez egy sima alapképesítés. Ez egyébként túlmutat a vízilabdán, általános törekvés a csapatsportágakban, máshol is várhatóak hasonló intézkedések, ezeket mi most megelőzzük.
A további változásokról:
A Játékvezetői bizottság és az Ellenőri bizottság összevonásából létrejön a technikai bizottság – egyébként a LEN-ben és a FINA-ban is így hívják ezt a testületet. Molnár Tamás lesz a vezetője. Ők küldik, ellenőrzik a játékvezetőket, sőt a képzésükért is ők felelnek majd.
Az eddigi Versenyfelügyeleti bizottság valamint az Igazolási, átigazolási bizottság összevonásával Sportszakmai bizottság alakul. Ők készítik majd a versenykiírásokat, a versenyszabályzatot, tehát azt a háttérmunkát végzik – beleértve a jogi teendőket is – ami szükséges ahhoz, hogy működni tudjunk a hétköznapokban.
A problémák kezelésére szolgáló testület neve mostantól Fegyelmi és etikai bizottság.
– Mi fog változni? Mit éreznek majd ebből klubok, a sportolók?
– Egyfelől világossá tesszük a hatásköröket, tiszta lesz mindenki számára, hogy milyen ügyben kit kell felhívni, ez sem volt nyilvánvaló a korábbi időszakban. A bizottsági vezetők reményeim szerint hatékonyabban koordinálják majd a feladatokat, az a cél, hogy a dolgok jobban működjenek és ennek hatása érezhető legyen a klubok, a tagegyesületek számára.
– Fizetéssel járnak ezek a tisztségek vagy társadalmi munkában elvégezhető feladatokról van szó?
– A bizottsági vezetők fizetést kapnak – egyébként mindegyiknek van saját “főállása”, a tagok nem kapnak juttatást, a titkárok jelképes összeget vesznek fel az adminisztratív feladatok ellátásáért.
A tagokra a bizottsági vezetők tesznek javaslatot az elnökségnek, tehát megválaszthatják, hogy kikkel akarnak együtt dolgozni.
– A Játékosbizottságnak nagyobb szerepe lesz az eddiginél?
– Sokan nem is tudták még a sportolók közül sem, hogy van ilyen. Kezdeményeztem, hogy a testületet a most visszavonult Hosznyánszky Norbert vezesse, az elnökség ezt jóváhagyta. Úgy gondolom, hasznos, ha egy tapasztalt vízilabdázó, aki még nem került messzire attól az időszaktól, amikor játékos volt, segít a sportolói érdekek képviseletében. És igen, jó, ha akár a szövetséggel szemben, az elnökségi ülésen is megszólal az a hang, amely a főszereplők speciális szempontjait helyezi előtérbe. Jelen állás szerint ennek a bizottságnak az elnökön kívül két tagja lesz, az egyiket a női válogatott, a másikat a férfi válogatott terjeszti az elnökség elé, de nem követelmény, hogy a jelölt válogatott sportoló legyen.
– Végezetül: a közzétett határozatok szerint ezen a legutóbbi elnökségi ülésen a testület elfogadta a 2023-24-es klubszezon versenykiírásait. Megtudhatunk részleteket a Magyar Kupa következő versenysorozatáról?
– A zsúfolt nemzetközi versenynaptár ellenére az MVLSZ új vezetése rendkívül fontosnak tartja, hogy a sportág elinduljon a nyári események irányába. Ez vonzza a közönséget, kihasználja a más sportágak esetében ilyenkor jellemző holtidőt, óriási a különbség egy decemberi, fedett uszodában megrendezett Magyar Kupa négyes döntő és egy margitszigeti, szabad ég alatt sorra kerülő torna között.
Az új időpontra vonatkozó javaslatom tetszett a kluboknak és az elnökségnek is, így az idei Magyar Kupa versenysorozat augusztus 18-án kezdődik kvalifikációs mérkőzésekkel, majd az augusztus 25-27-i negyeddöntőkkel folytatódik, a négyes döntő pedig szeptember 2-3-án lesz a Margitszigeti Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda nagy medencéjében. Fontos változás, hogy kísérletképpen 25 méteres medencében játszanak majd a csapatok, egyebekben a szabályok a megszokottak lesznek.
– Köszönöm a tájékoztatást!