Régóta létezik ez a fajta támogatási forma, most megnéztük, hogy működik a pályázati rendszer és ismertetjük, kik kaptak erre a tanulmányi félévre ösztöndíjat a vízilabdázók közül.
Csaknem tíz éve, hogy állami támogatást vehetnek igénybe tanulmányaikhoz a kiemelkedő tehetségű fiatal (35 év alatti) sportolók, akik már komoly eredményeket értek el, vagy teljesítményük alapján joggal várható tőlük érem a világversenyeken. A Magyar Sportcsillagok Ösztöndíjról szóló 165/2013. (V. 28.) Korm. rendelettel, tehát 9 évvel ezelőtt hozták létre az állami sportösztöndíjat, amelynek odaítélését számukra, maguknak a sportolóknak kell kezdeményezniük.
Első diploma megszerzéséhez lehet pályázni az állami anyagi segítségre, egy-egy támogatási periódus tanulmányi félévre szól. Feltétel többek között a válogatottság és természetesen “kiemelkedő, olimpiai/paralimpiai versenyszámban,
felnőtt korcsoportban nemzetközi éremszerzési esélyre jogosító sportteljesítmény”.
Talán joggal nevezhetjük különleges lehetőségnek azt, hogy nemcsak már megszerzett olimpiai, vb- és Eb-érem birtokában lehet sikerrel pályázni, hanem a döntnökök olyanokat is felkarolhatnak, akik érmet ugyan még nem szereztek, de jó esélyük van erre a következőkben.
A pályázatokat nagyon alapos vizsgálódás mérlegelés során bírálják el. Véleményt mond az adott sportági szakszövetség, a Magyar Olimpiai Bizottság és a sportállamtitkár munkáját segítő Tanácsadó Testület. A végső döntést a sportállamtitkár hozza meg.
Az ösztöndíj összegének alapját a mindenkori köztársasági ösztöndíj mértéke határozza meg. Ezt szorozzák be azzal a számmal, amely egy adott kategóriához tartozik. Ugyanis három csoportra tagozódik az elismerés keretrendszere: olimpia, világbajnokság és Európa-bajnokság. E kategóriákon belül is kétféle “pozíció” létezik: a már érmet elért versenyzőké és az éremmel még nem rendelkező, de “erősen éremvárományos” sportolóké.
Természetesen az egyes kategóriák erősorrendjének megfelelő az ösztöndíj mértéke, a legtöbbet a már olimpiai érmesek kapnak (havi 240 ezer forintot), a legkevesebbet azok, akiknek még nincs érmük, de egy közelgő Eb-n azt várhatóan megszerzik (havi 120 ezer forintot).
A sportállamtitkárság nemrégiben közzétette a legutóbbi pályázat eredményét, sőt, Schmidt Ádám sportállamtitkár is nyilvánosságra hozta a teljes névsort a saját facebook-oldalán.
Mint látható, a névsorban több vízilabdázó is szerepel. A nőknél I/A kategóriás az olimpiai bronzérmes Garda Krisztina, s figyelemre méltó, hogy I/B kategória szerint részesül tanulmányi támogatásban Faragó Kamilla. Ez azért érdekes, mert Kamilla nem volt tagja a tokiói olimpián bronzérmet szerzett női válogatottnak, az I/B kategória szerint viszont éremvárományos, tehát a sportvezetés “tőle” és a magyar női vízilabda-válogatottól immár deklaráltan érmet vár a párizsi olimpián.
A férfiaknál egyértelmű volt a helyzet: az olimpiai bronz (és persze annak megszerzéséhez nyújtott teljesítményük…) I/A kategóriába helyezte a férfi válogatott fiatal, felsőfokú oktatásban most “érintett” tagjait: Jansik Szilárdot, Manhercz Krisztiánt és Vogel Somát, de rajta van a listán a Tokióban még nem szerepelt Fekete Gergő és Vigvári Vendel is, mint vb-éremvárományosok.