A változások január 1-jén lépnek életbe. Mutatjuk, hogy mi módosul és Molnár Tamás pólós “csúcsdiplomata” igazítja el a vlv olvasóit a tekintetben, hogy milyen következményekkel járnak a változások.
Az előre beharangozott szabálymódosításokat a FINA illetékes testülete hajtotta végre, a kongresszus a világháló segítségével zajlott le, a szavazás is interneten történt. Az esemény a FINA honlapján követhető volt.
Lényeges módosítás, hogy az úgynevezett kétméteres szabály a jövőben az eddigiekhez képest szűkebb területre, a kapu közvetlen előterére vonatkozik majd. (Rákérdeztünk: a FINA értelmezése szerint is a fej helyzete számít, ahogyan azt a LEN bíróknak kiadott instrukciói tartalmazták). Az előterjesztés szerint a kétméteres zóna szűkítése edzők és más szakemberek széles körű támogatottságát élvezi. A zóna olyan lesz, mint fociban az öt és fél méteres terület, e kis “kalitkán” belül kell majd alkalmazni az eddig a pálya teljes szélességére érvényesített kétméteres szabályt.
Nő a bírói mérlegelés lehetősége egy úgynevezett késleltetett döntés bevezetésével. Ez azt jelenti, hogy adott esetben egy akció végének megvárása után ítélhet büntetőt a játékvezető. Eddig, ha “elengedett” egy szabálytalan beavatkozást és az akció ezt követően nem végződött góllal, nem volt lehetőség “visszamenőleg” befújni az ötméterest, mostantól lesz. Az ilyen esetekben a sporik felemelt karral jelzik majd, hogy “esetleges büntető” helyzete állt elő. A FINA ezzel azt szeretné honorálni, ha egy csatár nem kifejezetten a büntetőre megy, hanem az őt érő szabálytalanság ellenére igyekszik megjátszani a labdát, s tovább akciózik.
Szigorodnak az ötméteres elvégzésének szabályai. A lövő játékostól legalább három méterre el kell távolodnia mindenkinek, a kapusnak pedig egyetlen testrésze sem “lóghat ki” a gólvonal elé. A szabályt vonakodva teljesítőket a jövőben nem fogják újra és újra megkérni az előírásos helyezkedésre, hanem szankciókat alkalmaznak majd. A végrehajtás esetleges anomáliáit a jövőben VAR-ral is ellenőrizhetik.
Várható némi szigorítás a sárga lapok és piros lapok ügyében, elsősorban a csapatot sújtó büntetések területén. Ha egy edzőt kiállítanak, az irányítást tőle átvevő másodedző jogai nem lesznek ugyanolyanok.
Visszaköszön a LEN-instrukciókban szereplő ajánlás arról, hogy a bírók sárga lappal “honorálják”, ha valaki szimulál, eljátssza, hogy szabálytalankodtak vele szemben.
Megkérdeztük Molnár Tamást, a FINA TWPC elnökét, a szabálymódosítások egyik kidolgozóját és előterjesztőjét, mekkora horderejűek ezek a változtatások és mire számít, milyen következményeik lesznek.
MOLNÁR TAMÁS a vlv-nek:
– Mind az új “kétméteres-szabály”, mind pedig a “késleltetett ötméteres-ítélet” nagyon fontos döntés. Előbbi kapcsán egyértelműen az várható, hogy a támadó csapat kedvezőbb pozícióba jut. A lövők közelebb kerülnek, a “kapufások” veszélyesebbek lesznek, hiszen a kijelölt zónán kívül elhelyezkedve nem kell már figyelniük a két méter betartására.
Nyilván idő kell ahhoz, hogy a csapatok alkalmazkodjanak az új lehetőséghez, de ez minden szabálymódosításnál így van, szerintem ez a módosítás segíti majd a póló látványosabbá tételét.