A vízilabda is bekerült a Kárpát-medencei Egyetemek Kupája (KEK) programjába. Március első hétvégéjén csaknem félszáz magyarországi és határon túli egyetem mintegy kétezer versenyzője 15 sportágban méri össze az erejét. Részletek:
A szervezők – a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, az ELTE és a BEAC – hétfői tájékoztatása szerint a versenyeket február 29. és március 2. között, immár 15. alkalommal rendezik meg meg Budapesten, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) és az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) sporttelepein.
A „Sport határok nélkül” mottóval futó KEK 2010 óta a legnagyobb magyarországi multisportos eseménnyé vált. Az idei programban szereplő 15 sportág: futsal, alumni foci, nagypályás labdarúgás, kosárlabda, röplabda, asztalitenisz, sakk, darts, futás, tájfutás, e-sport, cheerleading, polefitness, tánc, vízilabda.
A vízilabda először került be a rendezvény programjába.
Gór-Nagy Miklós az MVLSZ sportszakmai vezetője:
“Óriási dolog, hogy 15 éve találkozhatnak a diákok ezen a sportünnepen. Mindig is úgy gondolkodtam a vízilabdáról, hogy kulturális érték, az önkifejezés egyik módja. Az, hogy a póló megjelenik a KEK-en, ezt a kulturális beágyazottságot igazolja. Az egyetemi sport közösségerősítő, identitásképző erővel bír. Nagyon fontos, hogy a profi sportéletből érkezők be tudjanak tagozódni az egyetemi klubokba, és ne kelljen abbahagyniuk a rendszeres testmozgást a tanulás miatt.”
Az Erdélyi Labdarúgó Diákkupa ötlete nyomán megszervezett Kárpát-medencei Egyetemek Kupája mára egyfajta magyar mini-Universiadévá vált. Az idei KEK csapatsportágaira 28 magyarországi, kárpátaljai, felvidéki, erdélyi és délvidéki egyetemről érkezett nevezés, a lista kiegészül közel 20 egyetem egyéni nevezőivel. A rendezvényt támogatja a többi között a Ferencvárosi Torna Club, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., a Honvédelmi Minisztérium Sportállamtitkársága, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt., a Magyar Egyetemi – Főiskolai Sportszövetség, az ELTE, az OTP Bank Nyrt. és az MLSZ Budapesti Igazgatósága.
A vízilabdatornának a Ludovika Aréna uszodája ad otthont. A csapatok 5+1 játékossal szerepelnek a meccseken, a medence 25 méteres, a negyedek hét percig tartanak. Érdekesség, hogy a nyolc méterről vagy annál távolabbról lőtt találat kettőt ér, miként az is, ha kapus lő gólt (kivéve, ha ezt ötméteresből teszi).
Döntetlen esetén a csoportkörben 3-3, ezt követően 5-5 ötmétereslövés következik, illetve természetesen annyi, ahány lövés eldönti a párharcot.
A tornán hallgatói jogviszonnyal rendelkező egyetemisták vehetnek részt, továbbá csapatonként ketten olyanok, akik három évnél nem régebben végeztek az adott egyetemen.
Külön szabályozták a profi pólósok részvételét, e szerint OB1-es játékos nem szerepelhet, OB1B-s kettő lehet, e mellett egy egy “öregdiák” és “vendégjátékos” foglalkoztatható, a rájuk vonatkozó szabályozás alapján. (A versenykiírás szerint könnyebbség a határon túliaknak, hogy náluk játszhat egy olyan vízilabdázó, aki hazája első osztályú bajnokságában szerepel.)
A vízilabdatorna mezőnye:
Óbudai Egyetem, Budapest
Károli Gáspár Református Egyetem, Budapest
Pécsi Tudományegyetem, Pécs
Eötvös Loránd Tudományegyetem, Budapest
CSU Oradea – Nagyváradi Egyetem SK, Nagyvárad
Komáromi Vízilabda Klub, Révkomárom
Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Budapest
Fotók: BEAC-sajtó