Ismét utánpótlás-konferenciát rendezett a Magyar Vízilabda Szövetség, muníciót adva az ország minden részéről összesereglett (utánpótlás-)edzőknek. Ezúttal nem elsősorban a konkrét szakmai kérdések, blokkok, védekezési formációk kerültek terítékre, hanem – a sportág egészét érintő technikai jellegű információk mellett – mélyrétegeket megmutató információk egész sorát ismerhették meg az edzők azokról, akikkel nap mint nap foglalkoznak az uszodákban.
A TF-en megrendezett konferencia Madaras Norbert szövetségi elnök és Székely Bulcsú sportszakmai vezető (utánpótlásbizottsági elnök) bevezetőjével kezdődött. Megtudhattuk, hogy az MVLSZ kidolgozta és hamarosan bevezeti a szakmai licencrendszert, amelynek eredményes abszolválása az edzői munkavégzés feltétele lesz. Hamarosan nagy mennyiségű videóanyag kerül fel a szövetség honlapjára – az oktatófilmeket az edzők érhetik majd el.
Az első előadást közösen tartotta két szakpszichológus, Csenki Laura és Goschi Gabriella. Elképesztő részletességgel és közérthetően, mégis tudományos alapossággal elemezték a különböző (gyermekkortól a juniorig, tehát a felnőtté válásig tartó) utánpótláskorosztályok egyedi jellegzetességeit, megvilágítva, hogy az egyes korszakok biológiai jellegzetességei alapján mire érdemes nagyon figyelniük az edzőknek, illetőleg mik azok a módszerek, amelyek nem vezetnek célra, sőt, egyenesen árthatnak.
Korunk egyre ismertebb, szakmai tudásának “népszerű tudományos” továbbadása alapján mind népszerűbb generációkutatója, Steigervald Krisztián következett. Tulajdonképpen azt festette le, hogy mi a különbség az egyes generációk gyökerei, a minták alapján kialakult gondolkodásmódok között, s az egyre nagyobb eltérés milyen módon okoz konfrontációt, nehezíti meg a mai fiatalokkal való kapcsolattartást, a nevelésüket. A régi módszerek nem működnek – s e sommás megállapítás hátterét érdemes minden olyan szakembernek megismernie, aki fiatalok képzésével, nevelésével foglalkozik, például a medenceparton. És hát…, itt aztán nem valamiféle száraz, szakszavaktól hemzsegő tudományos expozéról volt szó – talán nem sértődik meg Steigervald Krisztián, ha előadását a legjobb stand up-fellépésekhez hasonlítjuk. A poénok zsigerből, sőt, a hétköznapi életből(!) jöttek, de ott volt mögöttük a szomorúság, a kétségbeejtő tehetetlenség hangulata és talán a hallgatóban is önkéntelenül megfogalmazódó igény: itt működő önismeretre, a régi módszerek sutba dobására, új, empátián alapuló megközelítésre, nem megspórolható “humán munkára” van szükség.
A hétfői program záróakkordjaként Székely Bulcsú, Molnár Tamás MVLSZ-alelnök, a World Aquatics vízilabda szakbizottságának elnöke, Madaras Norbert, Varga Zsolt férfi szövetségi kapitány és Cseh Sándor női társ-szövetségi kapitány fogalmazta meg aktuális mondanivalóját a maga területével, illetőleg az utánpótlásképzés egy-egy fontos részletével kapcsolatban.
A konferencián elhangzottak felvétele később elérhető lesz az MVLSZ YouTube-csatornáján, mi pedig az előadások egy-egy fontos elemére a közeljövőben részletesebben is visszatérünk.