Az utóbbi időszakban a korábbiakhoz képest gyakrabban kerültek a figyelem előterébe a nemzetközi vízilabdameccsek szabályszerű lebonyolításáért felelős ellenőrök, delegátusok. Ezért is érdekes lehet a vlv-hez eljutott információ, miszerint három új magyar sporival bővült e “superviser”-ok köre. Részletek:
Juhász Györgyöt, egykori olimpiai döntős játékvezetőnket (aki jelenleg hazai meccseken ellenőr és – társadalmi munkában – az MVLSZ technikai bizottságának tagja) kérdeztük arról, hogy miként zajlik a generációváltás a nemzetközi delegátusi karban, s egyáltalán, milyen teendői vannak egy nemzetközi mérkőzés ellenőrének.
JUHÁSZ GYÖRGY a vlv-nek:
– A munka adminisztratív teendői ma már szinte kizárólag interneten keresztül, digitálisan történnek. A meccseket a házigazdák élőben streamelik, az ezt követő ellenőri munka is netes felületen zajlik, jelentést kell írni a mérkőzésről, beleértve a játékvezetők osztályozását is. A delegátus dolga az is, hogy egy-egy Eurokupa- vagy BL-mecs előtt a technikai értekezleten prezentálja azt a tájékoztató anyagot, amiben az European Aquatics instrukciókkal látja el a részvevőket, részben videó formájában. Természetesen a legfontosabb az, hogy az adott mérkőzés zökkenőmentesen, a szabályoknak megfelelően menjen végig, ha közben szükséges, a delegátusnak közbe kell avatkoznia.
– Hogy lehet bekerülni a delegátusok nemzetközi karába?
– A személyekre a szövetség tesz indítványt (ezúton is köszönöm a lehetőséget). Ebben az évben hármunkat javasolták, Várkonyi Gabriellát, Vogel Gábort és jómagamat. Úgy gondolom, hogy ez valamennyire a korábbi, sok-sok éven át végzett játékvezetői munka elismerése is.
Természetesen a játékvezetői pályafutás után ismét be kell járni a szamárlétrát, hiszen ez teljesen új terület, meg kell tanulni, hogy a sok megszerzet tapasztalat miként hasznosítható az ellenőri munkában. Két fontos dolgot emelnék ki ezzel az új területtel kapcsolatban. Egyrészt nagyon fontos, hogy elfogadják az embert, ezt a folyamatos, kifogástalan munkával lehet elérni, másrészt jelentős feladat, hogy delegátusként segítse az ember a fiatalítást, a játékvezetői kar bővítését, átadva személyes tudását, tapasztalatait.
Természetesen az is kellett a mostani új megbízatáshoz, hogy a European Aquatics is elérkezettnek lássa az időt bizonyos változások végrehajtásához. Többen nyugdíjba mentek, ezért megkeresték az egyes szövetségeket, ajánlatokat kérve olyanokra, akiket bevonhatnak a nemzetközi meccsek ellenőri munkájába.
Ezután tulajdonképpen egy pályázatot kellett írni, bemutatva az eddigi munkásságot, a jelenlegi vízilabdás tevékenységet, majd Zágrábban háromnapos képzésen vettünk részt, közösen azokkal a nemzetközi játékvezetőkkel, akiknek éppen lejárt az éves, kétéves licence. A végén tesztet kellett kitölteni, amit legalább 75 százalékos eredménnyel kellett teljesíteni.
– Azóta már több meccsen közreműködtél delegátusként. Mik az első tapasztalatok, milyen ez a munka a bíráskodáshoz képest?
– Sokkal nehezebb! Az első meccsemen a helyi zsűrivel komoly kommunikációs problémák adódtak, senki nem beszélt angolul, kézzel-lábbal mutogatva próbáltuk megoldani a problémákat, s az is itt történt, hogy hosszú percekre elromlott az eredményjelző, nem lehetett könnyen áttekinteni a kiállítások számát…
A delegátus egy személyben mindenért felelős. A technikai értekezletért, a meccs lefolyásáért, a szabályok érvényesítéséért. Ha piros lappal kiállítanak valakit, az ellenőrnek erről a lefújás után azonnal jelentést kell küldenie megadott emailcímekre és az illetékesek egy órán belül meghozzák a határozatot az ügyben.
Érdekesség, hogy amikor az adott meccs játékvezetőit a jelentésemben értékelem, nem én adok pontszámot, hanem az általam leírt értékelés és az adott esemény súlya, erőssége alapján automatikusan “keletkezik” egy pontszám. Ez teljesen új dolog és szerintem sokkal jobb, mint egy egytől tízig tartó skálán kiválasztott szám.
– Köszönöm a tájékoztatást és sikeres új pályafutást kívánok!