Válogatottunk munkáját a legjobb szakemberek segítik. Az ő tevékenységük kevéssé látványos, de rendkívül fontos – miként az az alábbi cikkünkből is kitűnik.
Korábban már közöltünk részletes tájékoztatást a válogatottat segítő háttérmunka bizonyos elemeiről (Haris Éva: ,,Büféből nem lehet olimpiára készülni!,, ), ezúttal annak a kéttagú stábnak (Dudás Donatella és Olasz Róbert) egyikét kértük a kameránk elé, amely rendkívül fontos információkkal szolgál Varga Zsolt szövetségi kapitány számára a játékosok terhelhetőségéről, mindenkori aktuális egészségi állapotáról.
VLV-VIDEÓ:
A videóbeszélgetés leírt változata:
– Olasz Róbert áll a vlv kamerája előtt, szervusz!
– Szia.
– Benned egy olyan szakembert tisztelhetünk, aki segíti a csapatot és most éppen arra vagyunk kíváncsiak, hogy mi ez a munka, amit csinálsz. A figyelmes vlv-olvasók észrevehették: fotóinkon látszik, hogy a játékosok bokáján van egy kis pánt. Szerintem kezdjük ezzel, ez micsoda?
– Üdvözlök mindenkit! Előzetesen annyit szeretnék elmondani, hogy egy kis, kétfős csapat tagja vagyok (Dudás Donatellával – a szerk.). Teljesítményelemzéssel, teljesítményanalízissel foglalkozunk. Amit szoktatok látni, az egy ilyen pánt a bokájukon (mutatja). Ezzel mi pulzust mérünk. Egyszerűen ennyi.
Kicsit bonyolultabban: minden játékos, minden élsportoló olyan, mint egy forma 1-es autó. Ezeket az autókat lehet “finomhangolni”. Ahhoz, hogy a maximális teljesítményt elérjék, mindig állítani kell egy kicsit rajtuk. Ezt segítjük mi. Minden játékos más, másként “működik”, másként terhelhető. Ennek konkrét lehetőségét mi a pulzusméréssel, illetve a pulzusmérést követő elemzéssel próbáljuk megállapítani. Aztán pedig az információt – mint egy puzzle-darabot – odaadjuk a vezetőedzőnek, aki összerakja a puzzle-t. Ebből lesz egy nagy kép, vagyis az a csapat, amely majd kiáll a világversenyeken.
A fiúk a bokájukon viselnek egy pici pántot, amelyben egy kis érzékelő veszi a pulzusadatokat. Ennek alapján látjuk, hogy milyen pulzusmozgások vannak, a játékosok szíve hogy reagál a különböző terhelésre. Edzés után elemezzük a görbéket, mint egy EKG-t…
– Hova kerülnek az adatok? Rögzíti azokat ez az eszköz?
– Igen, és aztán az adatokat egy felhőbe feltöltjük és ebből a felhőből vett információkkal dolgozunk. Letöltjük, átnézzük, elemezzük az adatokat. Különböző tesztek, számítási módszerek alkalmazásával kimutatjuk, hogy ki mekkora terhelést kapott egy adott edzésen.
A vezetőedző edzéstervéhez illesztjük a terhelésről kapott adatokat és így kialakul egy olyan kép, aminek alapján lehet növelni vagy csökkenteni az edzés terhelését mind a csapatnak, mind az egyes játékosoknak.
– És ez pusztán a pulzus alapján. Más mérés is van vagy lesz?
– Van még egy mindennapi wellness-mérésünk. Minden reggel, amikor felkelnek a fiúk, elmondják nekünk, hogy hogy érzik magukat. Van-e bármilyen izomfájdalmuk, alsó vagy felsőtesti, mennyire fáradtak. És ez alapján skálázzuk őket, meg ők is magukat, hogy hogy állnak az aktuális, aznapi edzéshez. Vannak további tervek is a mérésre, a fiúk “finomhangolására”, de ez még a jövő zenéje.
– Előfordult már olyan, hogy az adatok azt mutatták, hogy valami baj van vagy különleges információk jöttek?
– Természetesen. A legfontosabb a játékosok egészsége. A szívünk egy olyan motor, ami születésünktől a halálunk pillanatáig folyamatosan ver. Ezt a szívet óvni, védeni kell, ezért vagyunk mi, ezért figyeljük az adatokat az edzések alatt. Figyeljük a kiugrásokat, az olyan, tartósan magas pulzust, ami vélhetően nem az edzésmunka következménye. Ha van ilyen, észrevesszük és mindig jelezzük. Akkor is szólunk, ha látjuk, hogy olyan magas a terhelése a csapatnak, ami már túlzott. A vezetőedző figyel ezekre az adatokra, a jelzéseinkre és ha szükséges, ennek megfelelően módosítja az edzéstervet.
– A vízilabdával mióta foglalkozol?
– Második éve vagyok a Fradi vízilabda-szakosztályánál, ott is mérek, illetve ez az első év, hogy a válogatottnál dolgozom teljesítmény-diagosztikával foglalkozó szakemberként.
– Gondolom, megvan már az a fajta identitásod, hogy a csapathoz tartozónak tartod magad. Hogy fogsz egy világverseny alatt szurkolni?
– Minden meccset figyelemmel kísérek, de lehet, hogy én más szemmel nézem, amit látok, mint például az edző…
– Észreveszed a fáradtságot?
– Látszik, igen, a fiúkon, vannak ennek fizikai tünetei. Figyelem a mozgást, az akciókat. A játékosok többségét ismerem és abból, amit látok, meg tudom állapítani, hogy abban a pillanatban hogy ver a szívük.
– Köszönöm szépen ezt a tájékoztatást és találkozunk majd később is az edzéseken, a meccseken.
– Köszönöm szépen.