Kedden sajtótájékoztatón mutatkozott be a magyar sport új állami irányítása. A TAO az új vezetők szándéka szerint folytatódik, de ehhez az EU jóváhagyása is kell. “Humánerőforrás hiányában” lemaradás alakult ki az ellenőrzés terén, ennek most vége, az új vezetés nagy erőket mozgósít majd annak kontrollálására, hogy ez a támogatási forma szabályszerű és hatékony-e. Részletek, valamint a TAO-val foglalkozó tájékoztatás videófelvétele:
Mint ismert, a sport irányítása az EMMI felügyeletéből átkerült a Honvédelmi Minisztériumhoz. Kedden sajtótájékoztatón mutatkozott be dr. Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár és helyettese, Schmidt Gábor.
Mindketten évtizedeket töltöttek el a sport világában és államigazgatási tapasztalatuk is van. Az új államtitkár a miniszterelnök sportügyi főtanácsadója volt, jogász, felesége sajtóinformációk szerint Kovács Katalin, a kajakkirálynő.
Az új sportvezetés jelentős változásokat ígér, noha a fő tétel, az, hogy a sport stratégiai ágazat – nem változik. Amellett, hogy a nemzetközi versenyeken meg kell őrizni, esetleg még javítani is jó lenne a pozícióinkat, az új hazai jelszó az, hogy sportnemzetből váljunk sportoló nemzetté. Hogy mi a különbség? Schmidt Ádám ezt egy adattal szemléltette. Elmondta, hogy a statisztika szerint a fiatalon aktívan sportolók 85 százaléka a nagykorúság elérésekor abbahagyja a sportolást. Ez elfogadhatatlan adat – mondta az államtitkár.
A magyar sport a létesítményeket tekintve hatalmas gyarapodást élvezett az elmúlt évtizedben, a hangsúly az építkezésekről most áttevődik a gazdaságos, hatékony üzemeltetésre. Gazdaságosabbá kell tenni a hazai rendezésű nemzetközi sportrendezvényeket és a sportszakemberek képzése terén is előrelépésre van szükség. Bejelentették: a mostani ciklus végére létrejön a Nemzeti Sportmúzeum.
Újságírói kérdésre, miszerint hogy vélekedik az új sportvezetés a magyar rendezésű olimpia álmáról, Schmidt Ádám logikus választ adott: ha nem támogatna ilyen kezdeményezést a sportállamtitkárság vezetőjeként, akkor minél előbb fel kellene keresnie egy orvosi rendelőt…
A sajtótájékoztatón a TAO is szóba került. Az államtitkár maga is beszélt erről a támogatási formáról bevezető beszédében, majd egy ezzel kapcsolatos újságírói kérdésre is válaszolt. Az alábbiakban e szakaszok teljes videófelvételét közüljük (alatta a szöveges változattal).
VLV-VIDEÓ:
Schmidt Ádám sportállamtitkár a TAO-ról
– Nagyon sok megkeresés érkezett hozzám az elmúlt másfél évben, amikor még miniszterelnöki főtanácsadó voltam, de azóta is, egy hónap alatt, mióta államtitkárként szolgálhatom a magyar sportot, hogy mi lesz a TAO-program jövője.
Ugye, mindannyiuk által ismert körülmény, hogy 2023. június 30-án ennek a programnak az engedélyezése lejár, ez az Európai Unió által jóváhagyott program. Ezzel kapcsolatosan azt tudom mondani, hogy az előkészületi munkákat megkezdtük, lett egy kormánydöntés arra vonatkozóan, hogy az Európai Unióhoz fordulunk és szeretnénk, hogyha folytatódhatna a következő ciklusban is a társaságiadó-program – néhány jogcím módosulásával, de a fő üzenet: a mi szándékunk az, hogy a TAO-program folytatódhassék.
Kérdés (Index):
– Szóba került, hogy szeretnék folytatni a TAO-programot minél hosszabb távon. Államtitkár úr akármelyik funkciójában, akár miniszterelnöki főtanácsadóként, szóba került-e ennek a programnak a hatékonysága? Hogy lehetne hatékonyabbá tenni? Kifejezetten sikeres június van mögöttünk, a labdarúgás mint “zászlóshajó” szempontjából, de mégiscsak sok a kritika mind a mai napig a hatékonyságot illetően…
Schmidt Ádám:
– A TAO-program nyilvánvalóan folyamatos egyeztetések tárgyát kell, hogy képezze, mert ez egy kiemelt program, 124,9 milliárd forint áramlik ebbe a programba.
Azt gondolom egyébként, hogy ez részben vagy egészben túlmutat még a sportszektoron is, mert olyan mértékű társadalmi rétegeket fed le az itt munkát kapó személyeknek a száma, hogy ez rendkívül eredményes és hatásos a sport létén túlmenően is.
Ami az ellenőrzést illeti, azt tudom tisztelettel mondani, hogy a mi meglátásunk az helyettes államtitkár úrral, hogy az Emberi Erőforrások Minisztáriumán belül működő sportállamtitkárság humánerőforrás-gondokkal küszködött és ebből adódóan van egyrészt egy elmaradás is, másrészt pedig mi azt gondoljuk, hogy érdemben lehet ezt hatékonyabban ellenőrizni. Ennek elsődleges kérdése a humánerő hiánya. Ezt mi orvosolni kívánjuk. Én abban bízom, hogy néhány héten, de maximum egy-két hónapon belül fel fog tudni állni az a stáb a sportállamtitkárságon belül, amely ezt a TAO-ellenőrzést kiemelt ügyként fogja kezelni. Azt gondolom, hogy ettől érdemi előrelépést várhatunk.