Pénteken délelőtt megtartotta utolsó hazai edzését a szingapúri világbajnokságra utazó magyar férfi vízilabda-válogatott. A fiúk egy teljes hétvégényi pihenőidőt kaptak, hétfőn pedig indul a csapat a Távol-Keletre. Varga Zsoltot kértük hosszabb beszélgetésre.
VARGA ZSOLT szövetségi kapitány a vlv-nek (a cikkünk alján megtekinthető videóinterjú leírt változata):
– Varga Zsolt szövetségi kapitányt köszöntöm! Regisztráljuk, hogy véget ért a hazai felkészülés, megvolt az utolsó itthoni edzés. Arra kérlek, hogy foglald össze, sikerült-e mindent elvégezni, amit terveztél? Milyen a csapat, milyen az összhang, milyen a szakmai felkészültség, és mire számíthatunk?
– Mindenkit üdvözlök. Egy szakasz zárult, pontosabban egy bizonyos rész felénél tartunk. Ugye, ez a csúcsformába hozás időszaka, amelynél csökken az edzésterjedelem, de az edzésintenzitás azért még magas, ilyenkor ez szokott történni. Ma volt az utolsó itthoni edzés, ténylegesen egy laza délelőttnek nevezhetném. Meghallgattunk egy fontos előadást az elme, az agy működéséről. A cél az volt, hogy egy kicsit ráébredjünk arra, miként tudjuk a cselekvésünket hatékonyabban befolyásolni, és az esetleges hibáink miből fakadhatnak. Ez mindannyiunk számára egy hasznos program volt.
Valóban, ahogy említetted, lezártuk a felkészülés itthoni szakaszát, de a vb előtt van még egy fontos rész, maga az utazás, illetve a kinti időzónához való alkalmazkodás (Szingapúrban hat órával előrébb jár az óra mutatója – a szerk.). És azért vannak még olyan szakmai feladatok is – válaszolva arra kérdése is, hogy mit végeztünk el, és mi van még hátra – amelyek már specifikus teendők, az első, csoportbeli mérkőzésekre.
A legtöbbet az elmúlt időszakban azzal foglalkoztuk, hogy a csapat játékában mindenki tudja a saját helyét, szerepét. Részfeladatokról van szó, amiket különböző mérkőzéseken, kupákon lehetett és kellett megvalósítani. Eleinte főleg a szoros emberfogással foglalkoztunk, illetve a védekezéssel, aztán a hátránnyal, az előnnyel, illetve a támadásokkal.
Közben rengeteget videóztunk, hogy lássuk azt, miben kell még fejlődnünk, hogy mi az, amit esetlegesen még mindig elhibázunk. Megnéztük azokat a jó dolgokat is, amelyek jellemeznek minket, az erőségeinket, amik tényleg a fegyvereink lehetnek. Mindezekkel párhuzamosan zajlott a csapat épülési folyamata is. Én mindig azt mondom: nyilván maga a világverseny ad egy igazán jó tükröt, mutatja meg, hogy az elvégzett munka mire volt elegendő, a csapat hova jutott el, mekkora feladatot tudott megoldani.
Láthattuk, hogy az elmúlt időszakban minden ellenfelünket le tudtuk győzni, ez benne van ebben a csapatban. Ehhez nyilván hatalmas nagy erőre, munkára, koncentrációra van szükség ezeken a mérkőzéseken. Azon vagyunk, hogy a legjobban tudjuk maximalizálni ezeket az energiáinkat, s így a lehető legjobb eredményt érjük el.
– Lesz egy hét a kezdésig, nyilván tudod már, hogy hogy fogjátok tölteni, és nyilván nem strandolással. Megvannak a helyek, ahova jártok majd edzeni, esetleg lesz edzőpartner?
– Természetesen ott is folytatódik a munka, ezért is mondtam, hogy ez csak egy szakaszrész, zárjuk az itthoni munkát, de a felkészülésnek van még egy nagyon fontos hete, ami előttünk van. Lesznek edzőpartnerek, fogunk közösen edzést tartani az olaszokkal és a horvátokkal, ezt már megbeszéltük, egy-egy edzést tartunk közösen. Nyilván egy rövidebb kétkapu során az emberelőny-emberhátrány lesz a fókuszban, ez mind a két csapattal hasonlóan zajlik majd. Fontos, hogy ott kint, esetleg azon a helyszínen, ahol a mérkőzéseink is lesznek, tudjunk egy kicsit meccsszerűen készülni.
– Meg sem kérdezem, mert nyilvánvaló, hogy a csoportelsőség a cél, de az ellenfelekről mit tudsz mondani? Várható meglepetés? Azért sokszínű ez a társaság, akik jönnek majd szembe…
– Szerintem a csoportok erősségét kell nézni, s akkor elmondhatjuk, hogy ez a második legerősebb csoport a világbajnokságon, a D csoport talán még ennél is nehezebb. Láttuk az olimpiát, láttuk az elmúlt időszakban akár a japán csapatot, az olimpián az ausztrál csapatot, a spanyolt azért nem emelem ki, mert őket mindannyian láttuk még a nyáron is. Nehéz, nagyon nehéz csoportról van szó.
Az ausztrál egy nagyon erős fizikális csapat, s jól megtanultak vízilabdázni is a játékosaik. Láttuk, hogy nekünk is nagyon nagy nehézséget jelentettek, illetve a szerbeknek is az olimpián. Tehát egy olyan csapatról van szó, amelyet nagyon-nagyon, százszázalékosan komolyan kell venni, fel kell rájuk teljes egészében készülni taktikailag és mentálisan is, mert a megszokottól eltérő , másfajta játékot játszanak, kicsit az amerikai vízilabdát vegyítik az európaival, és ezt még különböző elemekkel egészítik ki.
Vannak játékosaik, akik itt játszanak Európában, tehát azért az európai vízilabdát is értik, tudják. Velük játsszuk a nyitó mérkőzést. És egy nagy tornán az első mérkőzés mindig különleges körülmények között zajlik, erre is fel kell készülnünk.
Természetesen sok múlik majd a játékosok pillanatnyi formáján, a mentális állapotukon. Nyilvánvalóan mindent megteszünk azért, hogy a legjobb állapotban jöjjenek majd ki a bemutatásra.
A japán csapatról csak annyit, hogy láthattuk az elmúlt években: nagyon közel voltak mindig a bravúrokhoz, sőt volt egy-egy mérkőzésük is, amelyen már le tudtak győzni komolyabb ellenfelet. Nagyon másfajta gondolkodásmódban játszanak. Egy egyedülálló mérkőzésről lesz szó, ahol meg kell majd találni azt a játékot, azt a taktikát, ami jól működik. Tudjuk, mit csinálnak, de mégis mindig idegenszerű az a játék, amit ők játszanak ezzel a kevés faulttal, nagyon sok labdaszerzéssel, nagyon magas, vonalszoros típusú megoldással, nagyon-nagyon gyors visszarendeződéssel, illetve rengeteg lefordulással.
Ez az ő játékuk, erre kell megtalálni az ellenszert, rá kell érezni a játékra, és abból kell kihozni a maximumot. A spanyol csapatot pedig nemrégiben többször is láttuk, hogy mekkora erőt képvisel.
– Jó utat kívánok, sikeres szereplést és elégedett visszatérést!
– Köszönöm szépen!
VLV-VIDEÓ:
A magyar vb-csapat (a sapkaszámok sorrendjében):
Csoma Kristóf, Angyal Dániel, Manhercz Krisztián, Molnár Erik, Vámos Márton, Nagy Ádám, Fekete Gergő, Burián Gergely, Kovács Péter, Vigvári Vendel, Jansik Szilárd, Vigvári Vince, Mizsei Márton, Vismeg Zsombor, Nagy Ákos.
A világbajnokság mérkőzésein 14-en szerepelnek, tehát egy játékosunk mindig kimarad majd.
Világbajnokság, Szingapúr, 2025. július 12-24. (időpontok helyi idő szerint, a helyszínen hat órával előrébb jár az óra mutatója)
A csoportbeosztás
A csoport:
Olaszország, Szerbia, Románia, Dél-Afrika
B csoport:
Ausztrália, Spanyolország, Magyarország, Japán
C csoport
Szingapúr, Kanada, Brazília, USA
D csoport:
Görögország, Kína, Montenegró, Horvátország
Mérkőzéseink a csoportkörben (magyar idő szerint):
Július 12., szombat
11.35 Magyarország-Ausztrália
Július 14., hétfő
07.45 Japán-Magyarország
Július 16., szerda
14.45 Spanyolország-Magyarország
A csoportelsők közvetlenül a negyeddöntőbe kerülnek, tehát ez plusz egy pihenőnappal jár.
A mérkőzéseket itthon a közszolgálati televízió közvetíti. A vlv lehetőségeit meghaladja a helyszíni tudósítás, így olvasóinkat itthonról igyekszünk majd tájékoztatni a szingapúri szereplésről, ennek során a felkészülés közben készült képeket közöljük majd.