Nem sok pihenőt kaptak a játékosok és csütörtökön délelőtt már újságírók, tévés stábok is ott lehettek a válogatott vizes edzésén. Különleges felmérő tanúi voltunk, így Varga Zsolt, Nagy Ákos és Szakonyi Dániel mellett a csapatorvost, dr. Tarjányi Zoltánt is kameránk elé kértük.
Mint megírtuk, Varga Zsolt szövetségi kapitány az év első napján kijelölte a január 6-12. közötti bukaresti Világkupa-selejtezőtornán rész vevő 16 tagú magyar válogatottat:
Csoma Kristóf, Gyapjas Viktor, Szakonyi Dániel – kapusok;
Angyal Dániel, Bedő Krisztián, Burián Gergely, Ekler Zsombor, Kovács Péter, Manhercz Krisztián, Molnár Erik, Nagy Ádám, Nagy Ákos, Tátrai Dávid, Varga Vince, Vigvári Vendel, Vismeg Zsombor – mezőnyjátékosok.
A közös munkát azonban a korábbi meghívottak is folytatják, így ott volt a csütörtöki foglalkozáson is Bányai Márk, Fekete Gergő (aki vállsérülése miatt könnyített edzésmunkát végzett), Vigvári Vince, (aki még szintén lábadozik), valamint Ekler Bendegúz is.
A hosszabb úszás után kapura lövöldöztek a fiúk, volt egy kis játék is, miközben hármas blokkokban különleges felmérés zajlott a medence egyik végében. (Részletes magyarázat alább, dr. Tarjányi Zoltán csapatorvos tolmácsolásában.)
A vizes edzés második szakaszára érkeztek a sajtó képviselői és a gyakorlás után természetesen hosszú ideig faggatták a játékosokat és a szövetségi kapitányt.
VLV-VIDEÓK:
A videóinterjú leírt változata:
– Varga Zsolt szövetségi kapitányt köszöntöm. Kihirdetted a bukaresti Világkupa-selejtezőtornára utazó csapat névsorát. Kérlek, hogy mondd el, min kellett sokat gondolkodni, egyszerű volt-e? Ez nagyjából az a csapat, amelyik Horvátországot idegenben megverte. Hogy látod ennek a csapatnak a helyzetét?
– Én is mindenkit köszöntök. Sajnos volt egy olyan része, ami abból egyszerűsítette a választást, viszont sosem jó, a csapat szempontjából soha nem jó, ha a sérülések miatt csökken a keret létszáma. Ugye, most ezt történt Gergő és a Vince (Fekete Gergő és Vigvári Vince – a szerk.) esetében is. Úgyhogy igazából így alakult ki a keret mostanra, sok játékkal, sok készüléssel, sok videóval. Az is volt a cél, hogy építsünk arra a munkára, amit elkezdtünk már tavaly szeptemberben, s utána jöttek a világversenyek, Zágráb, Doha és az olimpia. Mert én abszolút úgy látom, hogy a válogatottnál évről évre rá kell, hogy épüljön az előző évire a játék, a taktikai tár, illetve a csapatkohézió is, minden tekintetben.
Relatíve kevés idő van ugyanis a felkészülésre, évente három-öt héttel számíthatunk, , ilyen szempontból pedig a következő olimpia sincs messze. Nyilván lesznek évközi edzések is, de akkor sem nagy a távolság, noha a négy év messzinek tűnik.
Tehát rendkívül fontos az, hogy ebben az időszakban együtt tölti az időt a válogatott. Ezért is nagyon fontos az, hogy bejussunk a Világkupa áprilisi döntőjébe, hogy ott is tudjunk együtt készülni, hogy ott is legyenek mérkőzéseink, ott is tudjon a csapat fejlődni, hiszen a következő lehetőség már a nyári világbajnokság lesz, ahol szerepelni fog a csapat. Azt megelőzően sem lesz olyan rettenetesen sok idő a felkészülésre, úgyhogy abszolút ki kell használni minden pillanatot, amit a csapat együtt tölt.
– Hogy fogod azt megoldani, hogy vannak játékosok, akiknek nagyon komoly múltjuk van, nagyon komoly eredményeik vannak, akik egyelőre nincsenek itt, nyilván ők pihennek, de eljön majd az idő, amikor el kell döntened, hogy kik kerülnek be ebbe a csapatba, és közben ez a csapat, ez a fiatalokból álló csapat meg folyamatosan összeérik. Nem fog ez gondot okozni?
– A legfontosabb az az, hogy a lehető legjobb állapotban lévő, a legjobb hozzáállású játékosokból álljon össze a magyar válogatott. Ebből a szempontból nyitott a keret a továbbiakban is, hogyha valaki hozza azt a teljesítményt, elbírja ezt a munkát, amit a válogatottság jelent… Nyilván vannak idősebb, tapasztalt játékosok, akik most nincsenek itt, akik akár az olimpián is ott voltak, szinte mindegyikkel beszéltem, fontos az, hogy ők is tudják: ahhoz, hogy a válogatottban szerepeljenek, teljesíteni kell, ugyanúgy, mint a fiatalabb játékosoknak. Igazából ez most mindenkire így alapból érvényes, újra meg kell harcolni a helyért, azért, hogy bekerüljön valaki a magyar válogatottba – mind hozzáállásban, mind játékban, mind fizikumban. Ennek alapján kell, hogy a lehető legjobb csapat létrejöjjön újra, nyárra, a következő évre és épüljön tovább, a következő olimpiára.
– Köszönöm szépen ezt a beszélgetést. Nem kérdezlek még a bukaresti tornáról, mert előtte még fogunk találkozni.
A videóinterjú leírt változata:
– Tarjányi Zoltánt, a válogatott csapatorvosát köszöntöm. Ezen az edzésen megfigyeltem, hogy volt valami különleges felmérés, elég látványos is volt. Kérlek, mondd el, hogy miről van szó, és mik voltak az eredmények?
– Igen, és tisztelettel köszöntök mindenkit. Valóban próbálgatunk egy új rendszert, amit Varga Zsolt fejleszt már több éve. Ez a rendszer egyrészt képes a láberő mérésére, illetve arra is, hogy közvetett eredményt, információt adjon a a játékosok anaerob-kapacitásáról. Mérjük a láberő maximumát, illetve talán ami még érdekesebb, hogy egy 15-30 másodperces szakasz mennyire képesek egy átlagot megtartani a játékosok. Ezáltal tudunk ezekre az eredményekre becsléseket készíteni a játékosokkal kapcsolatban.
– Kérlek mondd el, hogy történik, hogy zajlik ez a mérés?
– Mérjük a láberőt előre való mozgásban és hátra való mozgásban is. Van egy előre felé történő maximális erőkifejtés, és van egy hátra felé történő, ugyanúgy 15 másodperces maximális erőkifejtés, és utána van egy 30 másodperces, amikor előre kell csak teljesíteni a játékosoknak. Itt is a maximumot, ameddig bírják, fönn kell tartani.
– Hogy rögzítitek az eredményeket, illetve a mutatott értékeket, és tudsz már esetleg valamilyen következtetést azokból levonni?
– Egy külön szoftver lett fejlesztve erre a mérésre, és a számítógéphez csatlakoztatunk egy erőmérőt, amelyet aztán a játékosokhoz is rögzítünk, ezen keresztül tudjuk mérni, rögzíteni az eredményeket, illetve statisztikai számításokat végezni az eredmények alapján. Már vannak eredmények, most nyilván nem fogom megosztani azokat, de egyértelműen látszik bizonyos játékosoknál, hogy miben, hogyan kell fejleszteni őket ezeknek a méréseknek az alapján.
– Hogy látod, e különleges méréstől függetlenül milyen erőállapotban, milyen egészségi állapotban vannak a játékosok? Azért itt van egy-két embernek vannak problémái.
– Azt mondhatom, hogy összességében elégedett vagyok a csapat általános állapotával. Mindenki emlékszik talán, hogy egy évvel ezelőtt volt egy olyan Európa-bajnokság, amelyen nagyon küzdöttünk a különböző fertőzésekkel, fertőzéses megbetegedésekkel. Ezekre külön figyelmet fordítottunk ebben az időszakban, mind a tápanyagkiegészítők szintjén, mind az egyéb mérések szintjén.
Tehát ebből a szempontból is elégedett vagyok. Nyilvánvaló, hogy egy hosszú idény vége felé vannak sérüléssel bajlódó játékosok. De azt mondhatom, hogy szerencsére súlyos problémával nem állunk szemben.
A gyógytornák, a fizioterápiák folynak, úgyhogy összességében azt mondhatom, hogy jó állapotú csapatunk van.
– Köszönöm szépen. További jó “nem munkát” kívánok!
A videóinterjú leírt változata:
– Nagy Ákost köszöntöm, és gratulálok neki abból az alkalomból, hogy ez a második év, hogy legalább egy hivatalos meccset játszott a válogatottban. Boldog újévet is kívánok, és arra kérlek, hogy foglald össze az elmúlt hetek történéseit, milyen volt a felkészülés, milyen volt Zágrában?
– Köszöntöm a kedves nézőket, köszönöm szépen a gratulációt, és én is mindenkinek boldog újévet szeretnék kívánni. Fárasztó, fárasztó. Kemény munkából mentünk oda is, ott is kemény munkát végeztünk, és most, hogy visszajöttünk, ugyanott folytatjuk, ahol a abbahagytuk. De minden percét élvezzük, napról napra jobban, egyre jobban összeszakunk, és egyre inkább egy csapatéra hasonlít az, amit játéként produkálunk.
– Bekerültél a Világkupa-selejtezőtornára utazó csapatba, és jelen pillanatban a balkezesek közül nincs itt Zalánki Gergő, nincs itt Vámos Márton… Hát gondolom, hogy ez valamit jelenthet a te számodra – megnő a felelősség.
– Megnő a felelősség, és nem szép dolog ilyet mondani, de örülök, hogy ők most kivették a pihenőt, és én mehetek, megmutathatom, hogy mire is vagyok képes.
– Mesélj egy kicsit erről a csapatról. Sok a fiatal, nagyon nagy előnyötök, hogy gyorsak vagytok, sokszor lefordultok. Hogy van a fejedben ez a történet? Milyen szereped van neked?
Szerintem ugyanaz, ami mindenkinek, megpróbálom tovább vinni a ritmust, megtalálni a forrókban a jó passzokat és a gólokat, végrehajtani a beindulásokat. Tehát igazából nem tudok olyat mondani, ami nem mindenkinek a feladata lenne.
– Nem a Fradiról szól ez a történet, de azért csak megkérdezem, hogy érzed magad az egyesületedben?
– Nagyon jól érzem magam, természetesen minden a legnagyobb rendben van, edzünk, mint a gép, ott is.
– Jó, hát akkor Bukarestre nagyon sok sikert kívánok, sok gólt, és olyan szerepet, amit vársz magadtól is!
– Köszönöm szépen!
A videóinterjú leírt változata:
– Szakonyi Dánielt köszöntöm, és gratulálok neki abból az alkalomból, hogy bekerült a Világkupa-selejtezőtornára utazó magyar csapatba. Kérlek, foglald össze az eddigieket! Egy komoly felkészülés közepén, vagytok vagy a vége felé, nem is tudom. Három kapus van, hogy látod a dolgokat, mik a reményeid? Biztos, hogy fogsz játszani.
– Először is, köszönöm szépen a gratulációt a keretbe kerüléshez, nagyon örülök ennek én is. Ahogy mondtad, három kapussal megyünk ki. A felosztást még nem tudom, azt, hogy ki mikor, hogy fog védeni.
Én természetesen úgy készülök, ahogy eddig bármikor, amikor ott vagyok, akkor szeretnék védeni, és a legjobb formámat nyújtani. Az, hogy a csapat milyen formában van…, ha a mai napot kérdezed, ma borzasztó formában van mindenki, ha lehet azt a bizonyos képzeletbeli tízből tízes skálát említeni, a tízből tízes a fáradtság mindenkinél. Ezt magamon is tapasztalom.
Ettől függetlenül túl vagyunk egy, azt mondtad, hogy hosszabb, nem tudom milyen hosszú felkészülésen, voltam már hosszabban és rövidebben is. Jártuk Zágrábban, játszottunk a horvát csapat ellen nagyon jó mérkőzéseket, nagyon fontos mérkőzéseket. Jó volt látni, hogy a csapatnak milyen képe van. Milyen képe van, amikor vezet, milyen képe van, amikor éppen nem vezet, vagy amikor nem úgy működik a játék, ahogy szeretnénk.
De azt kell, mondjam, összességében nekem nagyon tetszett, ahogy a csapat hozzáállt, és tetszik, hogy mindenki beleállt, amennyire keményen csak tudott.
– Zágrábbal kapcsolatban szeretném megkérdezni, hogy meglepett-e téged, hogy viszonylag nagy különbség volt a két csapat között. Nemcsak az eredményekre gondolok, arra, hogy mindent megnyertetek, hanem úgy valahogy a játék képére is.
– Igazából azt kell, mondjam, hogy bármilyen eredmény született volna, minden meglepett volna, mert új játék, új szabályok, új csapat. Maga az, hogy sikerült nyernünk a horvátok ellen odakint, az egy nagyon nagy fegyvertény, és én nagyon büszke vagyok emiatt a csapatra. A csapatkapitány, Manhercz Krisztián is elmondta, hogy nem könnyű új csapatként idegenben játszani a horvátok ellen.
Minden játékperce nehéz volt a mérkőzésnek, de ott a végén magunk javára fordítottuk. Úgy érzem, hogy erőben jobban bírtuk a végén, mint az ellenfél, és talán ez lehet ennek a csapatnak a nagy fegyvere, hogy fiatalok vagyunk, erősek, koncentráltak, akaratosak, és ha követjük a taktikát, akkor bármi kisülhet belőle.
– Van egy-két szabályváltozás, ez így lesz már a bukaresti tornán is. Kapusszempontból mit jelentenek ezek a változások, a kisebb pálya, a rövidebb támadóidő, hogy kell ehhez alkalmazkodni?
– Örülök, hogy kérdezed, mert eddig – kapusokkal is beszélve, kapusedzővel is beszélve, – mindig másra jutottunk. Én személy szerint arra jutottam, hogy ez a rövidebb pálya nyilván sokkal több támadást, sokkal több védekezést jelent a csapatoknak. Nem is azt mondom, hogy fizikálisan fárasztó, valahogy inkább úgy érzem, hogy mentálisan. Nehezebb, sokkal többet kell irányítani a csapatot, úgyhogy a magam példájából azt tudom mondani: mentálisan hamarabb elfáradtam, mint fizikálisan, ezt azért próbálom majd feltornászni.
– Érdekes, amit mondtál. A következő napokra jó munkát kívánok, és hát…, Bukarestben pedig jó szereplést!
– Köszönjük! Nagyon szépen köszönjük!
Várható még: vlv-fotók.