Súlyos következményei lettek a párizsi olimpia olasz-magyar negyeddöntőjének. Az olaszok már a helyszínen demonstráltak a Condemi brutalitásáért hozott téves döntés miatt, hivatalos eljárás is folyamatban van az illetékes jogi fórumon. A játékvezetői ítéletet meghozó montenegrói bírót, Veszelin Miskovicsot rögtön eltiltották, hazaküldték. Párját, a román Adrian Alexandrescut hivatalosan nem marasztalták el, de több feladatot nem kapott a tornán. Alexandrescu most bejelentette, hogy megundorodott az egésztől és befejezi a játékvezetést (még hat éve lett volna).
A Bihor Online felületén megjelent cikk címe Alexandrescut idézi:
“Mindent megteszek, hogy megvédjem becsületemet és feddhetetlenségemet, és napvilágra hozzam az igazságot”
Párizs a román bíró negyedik olimpiája volt, ezúttal nyolc mérkőzésen bíráskodott, három alkalommal a nőknél és ötször a férfiaknál. Szereplései alapján – a román újság állítása szerint – az egyik finálé favoritjának könyvelték el, ám az Olaszország-Magyarország negyeddöntő után véget ért párizsi “karrierje”.
Emlékezetes, hogy a meccs második negyedében, 3:2-es magyar vezetésnél Francesco Condemi úgy lőtt gólt, hogy lövésekor a lendülő keze a labda elhajítása után eltalálta az előtte blokkolni próbálkozó Jansik Szilárd arcát. A magyar csapatkapitány megsérült, vérző sebe keletkezett és arca a szeme alatti részen jelentősen megdagadt. Az eset a montenegrói játékvezető “felségterületén” történt, a VAR-vizsgálatot követően Miskovics súlyos döntést hozott. Az olasz gólt érvénytelenítette, Condemit brutalitásért végleg kizárta a játékból, a magyar csapat ötméterest lőhetett és négy percig emberelőnyben játszhatott. A büntetőt Manhercz Krisztián értékesítette (2:4), azonban nem sokkal az ezt követő négyperces büntetés lejárta után már 4:4 állt az eredményjelzőn. (A bírói döntés miatt előállt szituáció a magyar csapatot is nagyon megzavarta.)
Az olaszok a meccs után óvtak, ezt első és másodfokon is elutasította a World Aquatics illetékes testülete, de azt is elismerte, hogy hibás döntés született, ezért Condemi játszhatott az olaszok következő mérkőzésén.
Itália nem tudta megemészteni a történteket, látványos demonstrációkat produkáltak, lényegében a meccset is feladták (a spanyolok ellen az 5-8. helyért zajló első helyosztón), hogy kifejezzék tiltakozásukat. Egyben bejelentették, hogy sportügyekben illetékes nemzetközi jogi fórumhoz fordulnak az igazukért (kezdeményezésük elbírálásáról még nincs információ).
Bár az EA-nál semmiféle nyilvánosságot nem adnak a játékvezetés belső, szakmai értékeléséről, ismertté vált, hogy az eset után a montenegrói bírót hazaküldték és ettől kezdve Alexandrescu sem kapott több feladatot a tornán.
Adrian Alexandrescu most közzétett nyilatkozatában felteszi a kérdést: “Milyen hibát követtem el?” Felhívja a figyelmet arra, hogy hivatalosan nem is függesztették fel az eset miatt. Most is úgy gondolja, hogy nem tudta befolyásolni kollégája döntését, előírásszerűen követte a VAR-vizsgálattal kapcsolatos kötelező protokollt. Nem ő hozta meg a hibás döntést, sőt, ő át se mehetett a medence azon oldalára, ahol az események zajlottak. Magyarázatot kért a World Aquatics tisztviselőitől, de ilyet nem kapott.
Úgy érzi, az esetig nagyon jó meccsei voltak, jó formában bíráskodott, amit szerinte elismert minden érintett, edző, játékos, delegátus, játékvezetőtárs. Biztos abban, hogy a World Aquatics delegátusai által készített hivatalos rangsorban az első háromban szerepelt a negyeddöntőig.
Az olasz-magyar meccsen további VAR-vizsgálatok is voltak. Az egyik ilyen esetnél a közvetítésbe is behallatszott Alexandrescu (kollégájának szóló) megjegyzése: “Ne állítsd le a játékot minden szar miatt!”.
Ezért a mondatért most elnézést kért, jelezve egyúttal, hogy a játék felesleges töredezettségét akarta megszüntetni. Megjegyezte továbbá, hogy a fejhallgatón keresztül történő kommunikáció során rendszeres az ilyesfajta megnyilvánulás a bírók között.
Fontos eleme a történetnek, hogy a VAR technikai rendszere Párizsban nem volt megfelelő, a játékvezetői döntéseket úgy kellett meghozni, hogy az elbírálás megkönnyítésére szolgáló visszajátszások gyakorlatilag alkalmatlan voltak erre a feladatra.
A román bíró továbbá felteszi a kérdést: minek ül a zsűriben a WA hivatalos delegátusa, akinek éppen az a feladata, hogy ilyen esetben rendet tegyen?
Alexandrescu 14 éves játékvezetői pályafutása alatt több tucat világversenyen bíráskodott fontos mérkőzéseken, Eb-n, BL-ben és olimpián (női) döntőn is vezetett.
Mostani nyilatkozatában ezt mondja:
“Ez már a második olimpiám, amelyen sérelem ér és ez túl sok. Úgy döntöttem, hogy feladom a nemzetközi játékvezetői pályafutásomat. Nem tudok továbbra is olyan emberekkel dolgozni, akik nem reagáltak az egyes oldalakon terjesztett mindenféle hazugságra. Nem az a fontos, hogy megvédjem magam, hanem hogy elmondjam az igazságot. Úgy tűnik, hogy mostanában a World Aquaticsban a tisztességen, az őszinteségen és a tisztességes játékon kívül más elvek is prioritást élveznek” – fogalmazott Alexandrescu, aki életkora alapján még hat évig bíráskodhatott volna.
„Szép karrierem volt, rengeteg munkával építettem fel, anélkül, hogy hátulról lökdöstek volna. Nem akarom, hogy az a kép maradjon meg rólam, amit egyesek bemutatnak, harcolni fogok a valóság feltárásáért. Végigviszem a háborúmat ellenük, nem számít, mennyi ideig tart a hazugságok lebontása. Minden tőlem telhetőt megteszek, hogy megvédjem becsületemet és tisztességemet, és napvilágra hozzam az igazságot” – zárta szavait Alexandrescu.
A VLV OLIMPIAI ALOLDALA AZ ÖSSZES MÉRKŐZÉS JEGYZŐKÖNYVÉVEL