Varga Dénessel, a magyar válogatott csapatkapitányával a vb hétfői szünnapján – még az olasz-ausztrál nyolcaddöntő előtt – beszélgettünk a fiúk szálláshelyén. A téma természetesen a csapat eddigi útja és a most következő napok, meccsek várható alakulása volt.
VLV-VIDEÓ:
– Varga Dénest, a magyar válogatott csapatkapitányát köszöntöm! Szünnapon vagyunk, eltelt a világbajnokság fele, három meccset lejátszottatok, három van hátra. Szeretnék kérni tőled egy kis összegzést az eddigi három meccsről, a csapat állapotáról! Aztán majd utána a reményeinkről is beszéljünk…
– Voltak jobb és rosszabb pillanatai ennek a három meccsnek. Én úgy látom, hogy Montenegrót kellő intenzitással és komolysággal vettük, a másik két találkozó meg nem különösebben mérvadó. Viszont Grúzia vagy Georgia, ahogy mostanában hívják, kicsit túl sok gólt lőtt nekünk, ami talán annak köszönhető, hogy könnyebb ellenfélnek gondoltuk őket, és picit lazábban indítottuk a meccset. Ez akkor köszönt vissza, amikor ma kétkapuztunk a szerbekkel és az első negyed hasonlóan indult, kicsit könyelműek voltunk, kicsit kényelmesek, nem mentünk bele semmilyen kontaktba vagy kockázatba, és ugyan nem húztak el, semmi ilyesmi, végül is 2:0 lett az első negyed, de rögtön látszott, hogy egy olyan csapat ellen, amely színvonalas játékosokból tevődik össze – nem lehet könnyelműsködni. Ez pont jókor jött nekünk a negyeddöntő előtt.
– Zárójelben közbevetek egy kérdést: milyenek voltak a szerbek? Ez egy új csapat.
– A mindenkori szerb csapat védelme stabil, végül is ugyanazt csinálták, mint korábban bármelyik szerb válogatott, de támadásban nem képviselik azt a lövőerőt, illetve nincsenek meg azok az egyéni kvalitások, amik miatt a szerb csapat kiemelkedő volt. Ettől még lehet, hogy az ő csapatuk is tud majd jól szerepelni ezen a világbajnokságon, ezt majd meglátjuk, egyelőre nem érdekel. Csak azért hoztam fel ezt a dolgot, mert a negyeddöntő előtt jó volt, hogy ezt éreztük a saját bőrünkön. Igenis, az első pillanattól kezdve teljes fókusszal kell bemennünk a szerdai meccsre.
– A három mérkőzés alapján a csapat összeérése, fejlődési íve megvan-e, látsz-e bben jelentősebb előrelépést vagy ez majd akkor derül ki, amikor komoly meccs lesz?
– Nehéz ezt megállapítani, mert tényleg olyan rövid volt ez az egész, hogy még a három meccsből sem tudnék levonni komolyabb következtetést. Vannak dolgok, amelyeket folyamatában beszélünk át, illetve alakítunk ki, és adott esetben csak élesben fognak debütálni, ha egyáltalán szembesülünk olyan helyzettel. Szóval, furcsa ez a dolog, viszont én azt gondolom, hogy ez nekünk jól áll, mert nálunk van annyi sokat megélt játékos, hogy ebből előnyt tudjunk kovácsolni. Gondolok itt arra, hogy ha gyorsan kell reagálni egy-egy furcsa helyzetre, akkor itt olyan lövőerő van, hogy igazán senkiről nem tud kockáztatni az ellenfél nagy nyugodtsággal.
– Most még nem tudjuk, hogy ki lesz az ellenfél, ilyenkor mindig az a szokásos kérdés…, hogyan látod, nekünk melyik lenne jobb? Illetve tök mindegy, melyik lenne jobb, mert valamelyik lesz az olasz meg az ausztrál közül.
– Fogalmam sincs, milyen az ausztrál csapat, az olaszt legalább láttam a spanyolok ellen. Az látszott azon a meccsen, hogy onnantól kezdve, hogy a kapusok megérkeztek a meccsbe a második félidőre, azért a spanyol egy stabilabb, sokszínűbb játékot játszó csapat volt. Talán több lyuk van az olaszban, de nekik inkább az volt mindig a legnagyobb erényük, hogy elég piszkosul játszanak és nagyon fizikálissá tudják tenni a meccset. Erre számítok most is, ez a legnagyobb kihívás velük kapcsolatban, szerintem.
– Rájuk számítasz?
– Igen.
– Hogy tetszik az ág, amire kerültünk?
– Nem foglalkoztat, ez foglalkoztat, ami most következik.
– A hazai közönség, a hangulat milyen? Hozzászoktál már, többször voltál hazai világversenyen, ez most olyan, amilyenre gondoltál, hogy lesz?
– Nagyszerű a hazai közönség! Volt, amikor azt tapasztaltam, hogy csak nézők vannak a lelátón, de most úgy érzem, hogy szurkolók is. Együtt élnek a játékkal, és ami a legfontosabb: sokan vannak. Ilyenkor azért azt érzem, hogy talán a múltbéli sikereknek, a magyar vízilabda hagyományainak köszönhetően egyedülálló, hogy ennyien kilátogatnak egy vízilabdameccsre. Illetve, még azt jegyezném meg, hogy a Grúzia-Montenegró meccset videóztuk most a Grúzia elleni meccsünk előtt, és azt láttam, hogy azon is vannak nézők. Mondtam is az egyik horvátból grúzzá vált, volt csapattársamnak, hogy ezt csak Magyarországon élhetik át, hogy egy Grúzia-Montenegró meccsen ennyi néző kint van!
– Igen, ez így van. Egy utolsó kérdés: a te személyes játékod? Hogy érzed? Ma raktam ki a statisztikát, hogy te voltál a csapat tagjai közül legtöbbet vízben, 76 százalékát a teljes játékidőnek. Nyilván nagy a felelősséged. Van-e benned feszültség, bármilyen szorongás a következő meccsek előtt?
– A feszültséget, szorongást elengedtem, de azért zavart a lövőszázalékom az előző meccseken. Nem vagyok hozzászokva, hogy a grúz kapus kivédi a szememet, illetve ha vert helyzetben van, akkor meg kapufát lövök. Ez egy kicsit zavart, meg foglalkoztatott, de tudom, hogy most szintet lépünk, és ez hoz magával egy csomó érdekes lélektani dolgot.
Megkockáztatom, hogy sokszor egy jobb csapatnak bizonyos helyzetből könnyebb gólt lőni, mint egy gyengébbnek.
– Dumi, sok sikert kívánok és szurkolunk nagyon!
(Lejegyezte: Ötvös Csilla)
A vlv szerkesztősége az olvasók segítségével tartja fenn magát. Kérjük, lépjen be támogatóink közé. RÉSZLETEK
Hétfői eredmények és a szerdai program:
Június 27., hétfő, nyolcaddöntők, helyosztók
14.00 Montenegró (A2)-Japán (B3) 10:9 (3:1, 2:5, 3:2, 2:1) – Budapest
G.: Perkovics 3, Matkovics, Gyurgyics 2-2, Averka, V. Radovics, Petkovics, ill. Takata 2, Adacsi, Suzuki, Date, Arai, Inaba, Okawa, Araki
15.30 Georgia (Grúzia) (A3)-Horvátország (B2) 7:13 (2:3, 2:4, 0:3, 3:3) – Budapest – az egyik játékvezető Kun György volt
G.: Vapenszki, Vasics 2-2, Susiasvili, Sarics, Baraldi, ill. Harkov 4, Marinics Kragics 3, Zuvela 2, L. Fatovics, Krapics, Bukics, Basics
17.00 Brazília (A4)-Németország (B4) 9:10 (2:2, 3:2, 3:3, 1:2) – Szeged – a 13-16. helyért
G.: Coutinho, Silva 2-2, Freitas, Real, De Paulo, Chiappini, Guimaraes, ill. Strelezkíj, Küppers 3-3, Korbel 2, Jüngling, Dolff
17.00 Olaszország (C2)-Ausztrália (D3) 17:6 (4:0, 3:3, 4:1, 6:2) – Budapest
G.: Di Fulvio, Di Somma 3-3, Damonte, Bruni 2-2, Iocchi Gratta, Fondelli, Marziali, Echenique, ill. Edwards 3, Pool 2, Townsend
18.30 Kanada (C4)-Kazahsztán (D4) – Szeged – Kanada visszalépése miatt nem játszották le
18.30 Dél-Afrika (C3)-USA (D2) 2:24 (0:6, 0:6, 0:5, 2:7) – Budapest
G.: Stone, Swanepoel, ill. Dodd 6, Vavics 4, Woodhead, Bowen 3-3, Daube, Stevenson 2-2, Ehrhardt, Hallock, Farmer, Irving
Június 29., szerda, negyeddöntők, helyosztók
14.00 Brazília (A4-B4 vesztese) megszerezte a 1. helyet, mert Kanada visszalépett – Szeged
15.30 Németország (A4)-Kazahsztán (C4-D4 győztese) – Szeged – a 13. helyért
17.00 Japán (A2)-Ausztrália (C2-D3 vesztese) – Szeged (33)
18.30 Georgia (Grúzia) (A3-B2) vesztese – Dél-Afrika (C3-D2 vesztese) – Szeged (34)
13.00 Görögország (B1)-USA (C3-D2 győztese) – Budapest (36)
16.00 Szerbia (D1)-Horvátország (A3-B2 győztese) – Budapest (38)
19.30 Spanyolország (C1)-Montenegró (A2-B3 győztese) – Budapest (37)
21.00 Magyarország (az A csoport győztese)-Olaszország (C2-D3 győztese) – Budapest (35)