Az év utolsó világversenye következik az utánpótlás-korosztályokban. A 19 évesek podgoricai Európa-bajnokságának egyik esélyese a magyar válogatott. Az utolsó hazai edzést követően Nyéki Balázs szövetségi edzőtől kértünk tájékoztatást a felkészülésről, csapatunk állapotáról, az Eb-esélyekről.
U19-es Európa-bajnokság, Podgorica (Montenegró)
A magyar csapat (ahol két csapatot tüntettünk fel, ott a játékos előző és következő klubja látható):
Danka Benedek (KSI), Kovács Kristóf (Szentes, Szeged) – kapusok,
Vigvári Vince (OSC), Ekler Zsombor (UVSE, Honvéd), Pető Attila (KSI, Szolnok), Mészáros Mátyás (BVSC), Tátrai Dávid (BVSC), Klár Gergő (Ferencváros), Molnár Erik (Ferencváros), Nagy Norbert (Miskolc), Vismeg Zsombor (Miskolc, Szolnok), Lakatos Soma (Szeged), Nagy Ákos (KSI), Varga Vince (Ferencváros), Szalai Péter (KSI) – mezőnyjátékosok
Gyapjas Viktor ujjtörése miatt Kovács Kristóf az utolsó pillanatban került az utazó csapatba, de ő is egész nyáron a többiekkel együtt készült.
Az Európa-bajnokság csoportbeosztása:
A csoport:
Spanyolország, Hollandia, Málta, Csehország
B csoport:
Horvátország, Olaszország, Georgia (Grúzia), Szlovákia
C csoport:
Görögország, Szerbia, Románia, Németország
D csoport:
Montenegró, Magyarország, Franciaország, Törökország
A magyar válogatott csoportmérkőzései:
Szeptember 18., vasárnap
13.00: Magyarország-Törökország
Szeptember 19., hétfő
19.00: Montenegró-Magyarország
Szeptember 20., kedd
10.20: Magyarország-Franciaország
A csoportgyőztes rögtön a negyeddöntőbe jut, a torna ugyanolyan rendszerben zajlik, mint a felnőtt Eb. Ez vonatkozik a részvevő csapatok létszámára is: 15 játékost nevezhet minden ország és az adott meccs előtt kell kijelölni az aznap vízbe szálló 13 játékost.
A stáb:
Székely Bulcsú csapatvezető, Cseh Sándor utánpótlás szakmai igazgató, Nyéki Balázs szövetségi edző, Korényi Balázs másodedző, Gárdonyi András kapusedző, Pozsonyi Zsolt erőnléti edző, Ivicsics-Dienes Viktória fizikoterapeuta, Nagy Erika csapatorvos, Csapliczky Zsolt videós.
NYÉKI BALÁZS a vlv-nek:
– A 2003-as korosztálynak eddig még nem volt világversenye, de mégsem mondható, hogy nincs nemzetközi tapasztalata a társaságnak, hiszen négy 2004-es születésű játékosunk van, ők pedig már három világversenyen is szerepeltek, folyamatosan érmesek voltak, Európa-bajnokok, világbajnokok. Többen játszottak korábban a 2001-2002-es csapatban, hogy csak a legismertebbeket említsem: Vigvári Vince, Molnár Erik, Mészáros Mátyás. De Pető Attila és Vismeg Zsombor is szerepelt már világversenyen.
– Mennyi időtök volt a felkészülésre?
– Ennyi talán még sosem volt korosztályos válogatottnak: három hónapot készülhettünk. Az első hónapot a bajnokság korai befejezése miatt “kaptuk”, ezt arra használtuk fel, hogy fizikailag megerősítsük a játékosokat, nagyon sok súlyzózás és kevesebb víz jellemezte ezt az időszakot. Segítettük a 2004-es válogatott vb-felkészülését is. Hetente 9 edzést tartottunk, általában csak a péntek este és a hétvége volt szabad a játékosoknak
– Ez visszatükröződik a csapat játékán?
– Remélem, igen, de a sok betegség és Molnár Erik késői csatlakozása miatt ez igazán Podgoricában derül majd ki.
– Milyennek tartod a csapatot?
– Nagyon-nagyon jónak, de természetesen nehéz lesz a dolgunk, különösen azután, hogy az utánpótlás-válogatottak ezen a nyáron egészen fantasztikusan szerepeltek. Eleve velünk kapcsolatban volt a legnagyobb a várakozás – igyekszünk ennek megfelelni. Jó csapatról beszélünk, többen játszanak OB1-ben, úgy is terveztük a felkészülést, hogy folyamatosan első osztályú csapatokkal játsszunk. Ezúton is köszönöm valamennyi OB1-es csapatnak, hogy velük tudtunk gyakorolni, ez nagy segítség volt nekünk. Többször játszottunk a BVSC-vel, a Honvéddal, a Szolnokkal, ezek a mérkőzések egész más ritmusúak, hangulatúak voltak, mint amit az utánpótlás-versenyeken megszoktak a fiúk. Készültünk a felnőtt román válogatottal is, ezt is nagyon hasznosnak értékeltem, jó eredményeket értünk el ellenük. Úgyhogy bizakodóak vagyunk, nagy hitünk van a játékosokban és úgy érzem, a legjobb csapatot sikerült összeállítani.
– Az ellenfelekről mit tudunk? Ebben a korosztályban kik a legnagyobb ellenfelek, a “szokásos” csapatok?
– Konkrétan nem sokat tudunk, de azt például láttuk a kecskeméti felkészülési tornán, hogy a szerbek erősek lesznek. Montenegróról is ezt mondják a szakemberek, Kecskeméten Crna Gora ezt nem igazolta, de tudni kell, hogy három játékosuk a spliti felnőtt Európa-bajnokságon szerepelt, ezért hiányzott.
Azt kell, mondjam, nem annyira az ellenfelekkel kell foglalkoznunk, hanem magunkkal. Az elmúlt évek tapasztalata szerint az a csapat lehet sikeres a korosztályos világversenyen, amelyik agresszívan, keményen, gyorsan játssza a modern vízilabdát és főleg: meg tudja oldani az “egó-kérdést”. Voltak jó korosztályaink a korábbi években, s azt lehetett látni, hogy a legfontosabb pillanatokban nem sikerült csapatként teljesíteniük, s emiatt elmaradt a remélt siker. Nálunk most az a legnagyobb kérdés, hogy ha eljönnek ezek a kritikus pillanatok, akkor mire lesz képes a társaság. Én biztos vagyok abban, hogy meg fogják tudni oldani közösen a feladatot. Ilyen szempontból mi magunk vagyunk azok, akiket le kell tudnunk győzni, csak ezután jönnek az ellenfelek, akik közül biztosan lesz nagyon erős is.
Ez a csapat majdnem három éve készül, nagy munkát tettek bele a játékosok, a lehető legtöbb edzés lehetőségét kértük a szövetségtől, amit meg is kaptunk még úgy is, hogy tudni lehetett, csak két-három évvel később lesz a világversenyünk. A most következő tíz napban kell begyűjteni mindennek a gyümölcsét és persze kiélvezni az ezzel járó pillanatokat.
– Újságíróként mindig muszáj megkérdeni a világverseny előtt, hogy mi a cél, mi az elvárás, mi az, amivel személy szerint a vezetőedző elégedett lenne…
– Nyerni akarunk, ez egyértelmű. Nem a dobogóval, nem a legjobb négy közé jutással foglalkozunk. A sportban benne van minden, sokszor nüanszokon múlik a dolog és nem mindig a legjobb csapat győz, de én azt gondolom, hogy az egyik legerősebb válogatott leszünk és nekünk az aranyért kell mennünk.
– Köszönöm a tájékoztatást és sikeres szereplést kívánok!