Az energiaválság miatti takarékossági intézkedések elérték az uszodákat: a szegedi közgyűlés pénteki ülésén – többek között – a Városi Sportcsarnok és Sportuszoda, valamint a Tiszavirág Sportuszoda ideiglenes, téli bezárásáról döntött. A szegedi OB1-es klub csapatmenedzserét, Juhász Zsoltot kérdeztük a részletekről.
JUHÁSZ ZSOLT a vlv-nek:
– A létesítményeket üzemeltető Szegedi Sport és Fürdők Kft. már hónapokkal ezelőtt felvette velünk a kapcsolatot, hogy miként tudnánk csökkenteni a működési költségeket. Sok ötletet adtunk, onnantól kezdve, hogy szűnjön meg a parkoló világítása – lényegében mindenből visszavettünk, egyet kértünk, hogy ha lehet, a medencében lévő víz hőmérsékletét ne csökkentsék. Most mégis megtörtént a döntés a létesítmény időleges bezárásáról, a hivatalos bejelentés szerint a városi sportuszoda december 19-től február 3-ig, a Tiszavirág december 19-től március 3-ig nem lesz nyitva.
Természetesen mindenki azon dolgozik, hogy valahogy megoldjuk ezt a helyzetet, a fiataljaink ma már a magyar utánpótlás krémjéhez tartoznak (a legfrissebb rangsor szerint a KSI-t a Szeged követi), nagyon fontos lenne, hogy a 200 gyereknek és az OB1-es középmezőnyben szereplő felnőtt csapatnak ne kelljen leállni az edzésekkel.
Örömteli, hogy több várostól is kaptunk megkeresést, kérdezték, hogy tudnak-e segíteni valamiben, külön megemlítem a miskolciakat, akik a PannErgy szolgálatait ajánlották, nekik ugyanis ezzel a céggel (névadó szponzorukkal) sikerült “nullszaldósra” alakítani a miskolci uszoda működését.
Meggyőződésünk, hogy amit hosszú évek munkájával felépítettünk Szegeden, azt nem szabad lerombolni azzal, hogy ilyen hosszú ideig nem biztosítunk edzéslehetőséget a fiataloknak. A várost nem elhagyva szeretnénk edzési helyszínt kínálni, az is megfelelne, ha a régi Sportuszodába mennénk vissza egy hónapra, de úgy tudjuk, olyan megoldás is felvetődött, hogy a korszerű létesítmény, a nagy vízfelülettel rendelkező Tiszavirág Sportuszoda maradjon inkább nyitva, hiszen azt minden egyesület használhatná.
Most várjuk az önkormányzattól az információkat a várható költségnövekedésről, s utána tudjuk elkezdeni a konkrét “segélyakciók” megszervezését, támogatók keresését és természetesen a kormányzat tájékoztatását segítségkérés céljából. Nagyon bízunk abban, hogy bekerülünk a központi támogatást elnyerők körébe, mondom, ezt nemcsak az OB1-es csapat működése, hanem az egyre eredményesebb és egyre szélesebb bázisú utánpótlásképzés is indokolná.
Természetesen erősen aggódunk. Szeretnénk túlélni ezt a telet, féltjük az értékeinket, hiszen nem lenne jó, ha törést szenvednének a fejlődésben a fiatalok. Az U17-eseink országos bajnokságot nyertek, az U19-esek bronzérmesek, sok fiatalt “szállítottunk” az utánpótlás-válogatottakba. Látjuk, hogy mindenki, a helyi városvezetés és a sportállamtitkárság is nagy erőkkel dolgozik a helyzet megoldásán, bizakodunk és a régi hirdetési szlogennel szólva azt tudom mondani, minket “minden megoldás érdekel…”.
Szerkesztőségünk úgy értesült, hogy a sportág vezetése már hosszabb ideje vizsgálja az energiahelyzet, az általános takarékosság hatását a vízilabdaéletre, a versenysportra és az utánpótlásképzésre. A Liga külön ülésen foglalkozott a témával és az elnökség napirendjén is szerepelt a helyzet áttekintése. A Honvédelmi Minisztériumhoz tartozó sportállamtitkárság gyakorlatilag folyamatosan tárgyal, egyeztet az esetleges segítségnyújtásról.
Konkrétumok még nem ismertek, de maga Orbán Viktor miniszterelnök tett utalást egy korábbi nyilatkozatában arra, hogy ahol minőségi élsport és egyben tömegsport bázisául szolgál az uszoda, ott várható kormányzati segítség a működőképeség fenntartásához. Pénteki információnk szerint az ország különböző pontjain összesen 65 létesítmény ideiglenes megsegítéséről lehet szó.
Címlapunk vlv-fotó: a csodálatos, új Tiszavirág Sportuszodában – a pandémia miatt zárt kapuk között – rendezték meg 2021. február 20-án a Magyarország-Szerbia hivatalos mérkőzést.