Rendkívüli tisztújító kongresszust tartott és új vezetést választott szombaton Frankfurtban a LEN. Hosszú ideje zajló hatalmi harc ért véget – a szervezetet tíz éve irányító olasz Paolo Barelli vereségével. Az új elnök a portugál Antonio Silva, alelnök lett a horvát Joszip Varvodics, mindkettőjüknek van kötődése a vízilabdasporthoz is. Szabó Tünde már nem alelnök, Büro-tag lesz viszont Wladár Sándor. Részletek, a vlv hírmagyarázata:
A Total Waterpolo tudósítása szerint az eddigi elnök, Paolo Barelli a kongresszus kezdetekor lemondott tisztségéről és elhagyta a termet.
A rendkívüli közgyűlés jogtechnikai okokból megszavazta az eddigi Büró visszahívását, majd új testületet választott. Ezentúl a portugál Antonio da Silva vezeti az Európai Úszószövetséget, amelynek – történetében először – női főtitkára lesz, a holland Andida Bouma személyében.
A vlv úgy értesült, hogy a vízes sportágokat tömörító európai szervezet vezető testületébe, a Büróba Wladár Sándort, a Magyar Úszó Szövetség elnökét választották be. Ő – Vlagyimir Szalnyikovval együtt – májusban csatlakozhat a Büro tagjaihoz, a mostani rendkívüli fórum döntését ugyanis az új tagokat illetően rendes kongresszus erősíti majd meg.
A bizottságoknál nem történt tisztújítás, így a vízilabda technikai bizottságnak továbbra is van magyar tagja Molnár Tamás személyében.
(További részletek később.)
A VLV HÍRMAGYARÁZATA:
A háttérben hosszú évek óta zajló ellentétek másfél éve vezettek nyílt hatalmi harchoz. A FINA és a LEN konfliktusának a sportág látta kárát, s várható volt, hogy előbb-utóbb valamelyik “tábor” felülkerekedik.
Az ellentétek a LEN 2021 szeptemberi zárszámadó kongresszusán robbantak ki, bár a történtekről a hivatalos kommunikáció nem számolt be (a fórum magyar részvevői sem adtak hírt a fejleményekről senkinek), a Total Waterpolo szaklap hozta nyilvánosságra, hogy a tagországok gyakorlatilag fellázadtak az akkor már lassan 10 éve regnáló LEN-vezetés ellen, 46:44 arányban elfogadott döntéssel fejezték ki elégedetlenségüket a Büro működésével kapcsolatban. És noha a plénum akkor 47:43 arányban elfogadta a pénzügyi beszámolót, 24 tagország képviselői dokumentumot adtak be rendkívüli tisztújító kongresszus összehívására, új vezetés megválasztására, 2022. február 5-ére kitűzve ezt a fórumot. A deklarációt a Total Waterpolo híre szerint a portugál szövetség elnöke, Antonio Silva nyújtotta be a budapesti kongresszuson, a 24 aláíró között volt a német, a francia, az orosz, a görög és a svájci tagszervezet képviselője. (A vlv nem hivatalos forrásból úgy értesült, hogy Magyarország nem szerepelt a rendkívüli kongresszus kezdeményezői között.)
Szerkesztőségünk több, egymástól független forrásból igyekezett tájékozódni a tavaly őszi LEN-fórumon történtekről. Az apró mozaikkockákból összeálló kép szerint itt egy, már korábban is észlelt, nagyon komoly LEN-FINA háború új fejezetéről lehetett szó. A konfliktus nem nélkülözte a Paolo Barelli olasz LEN-elnök és Husain al Mussalam kuvaiti FINA-elnök személyes ellentétéből adódó hátteret.
A LEN vezetése először felvette a kesztyűt, úgy tudjuk, hogy számos formai hiányosságra hivatkozva tervezte megakadályozni, hogy a február 5-i fórumon megtörténhessen a tisztújítás, de Barelli végül “elengedte” a dolgot, elfogadta az elkerülhetetlennek tűnő vereséget.
Érdekesség, hogy a LEN legutóbbi tisztújításakor alelnökké választották Szabó Tündét. Ez 2020-ban történt, amikor Barelli még 83:14-es szavazataránnyal lett újra a szervezet elnöke.
Joggal vetődik fel a kérdés, hogy az új LEN-vezetés várhatóan milyen változásokat hoz, különösen a vízilabdasport mire számíthat?
A Total Waterpolo, amelynek komoly szerepe volt a jelentős változás előkészítésében azzal, hogy rendszeresen tollhegyre tűzte a LEN működésének visszásságait és tájékoztatta a sportközvéleményt a háttérben zajló folyamatokról, a napokban interjút készített Antonio Silvával és Joszip Varvodiccsal.
Az interjúból kiderül, hogy mindkét sportvezető kötődik valamelyest a vízilabda szakághoz, az új elnök úszó volt ugyan, de szép emlékei vannak abból az időszakból, amikor a portugál Ginásio Clube de Vila Real csapatában néhány szezonon át vízilabdázott is. Varvodics egyszerűen fogalmazott: “Ha Horvátországban élsz, lehetetlen, hogy ne kerülj a vízilabda hatása alá!” Otthon és külföldön is a nagy vízilabdacsalád tagjának tekinti magát, számos versenyen vett részt a FINA és a LEN Orvosi Bizottságának tagjaként.
A sportvezetők Barelli ellenzékeként mozgalmat hoztak létre a vizes sportok átalakításáért. Kiáltványukban – amelyet állításuk szerint egyeztettek a LEN tagszervezeteivel – négy alappillér köré építik fel a terveket: integritás, hozzáférhetőség, fejlesztés és fenntarthatóság.
Mint fogalmaznak: az elmúlt néhány évben sok kétértelmű döntést és lépést láthattunk.
“Minden üzleti és pénzügyi tevékenység átlátható lesz, a döntéshozatali folyamatok megreformálódnak. Ennek következtében minden érdekelt fél, beleértve a nagyközönséget is, tisztában lesz terveinkkel, felelősségeinkkel és eredményeinkkel.” E két mondatot jó szívvel ajánljuk a magyar vízilabdasport vezetésének figyelmébe, bízunk abban, hogy e jelentős szemléletbeli változást kénytelenek lesznek követni, ami majd a napi folyamatokban, a sportirányítás működésének nyilvánosságában is érezteti majd hatását.
A terv az, hogy Európa-szerte több gyermeket vonzzanak az uszodákba, a vízilabdaklubokba is. Fejlesztési programokat dolgoznak ki a vízilabda fejlődésének különböző szakaszaiban lévő országok számára. Megosztják a tudást és a tapasztalatot, hogy mindenki gyorsabban tanulhasson és fejlődhessen. A cél az, hogy a vízilabda Európa-szerte „fogyasztható” termékké váljon.
Szó esik az interjúban konkrét problémákról is. Ezek hatására napirendre kerülhet a versenyrendszer újragondolása. Az új vezetők szerint értelmetlen, hogy ennyi szabadkártyás csapat szerepelhet a Bajnokok Ligája főtábláján. A közönség nagyobb létszáma érdekében áttekintik a versenynaptárat és a versenyek lebonyolítási rendjét is.
“A FINA és a LEN hosszú évek óta először fog együttműködni, ami kétségtelenül sok döntést leegyszerűsít. Remélhetőleg hamarosan klubversenyeken játszhatunk a nyári hónapokban” – szól az egyik legfontosabb terv.
Létrehozzák a sportág reformbizottságát, amelynek ernyője alatt összehozzák a játékosokat, az edzőket, a szövetségi vezetőket, a bírókat és más szakembereket, hogy együtt dolgozzanak ki cselekvési terveket a vízilabda jövőjével kapcsolatos összes szükséges módosításhoz.
Ami a sportág promócióját, a marketinget illeti, az új vezetők szeretnék megismerni a LEN jelenlegi szerződéseit, a létező kötelezettségeket. Mindenesetre valószínű, hogy a marketing és a kommunikáció terén új struktúra lesz és szorosabb együttműködés a szövetségekkel. Már most kiemelték, hogy modern kommunikációra van szükség a szurkolókkal.
Érdekes, hogy az új vezetés nagy szerepet szán a strandvízilabdának, mint a sportági promóció fontos eszközének. Jelezték, hogy ezen a téren sok újdonságra lehet majd számítani.