Ahogy évek óta szoktuk, az utánpótlás-válogatottak nyári szezonja előtt most is megkérdeztük a szövetség illetékesét: van-e valamilyen különlegessége ennek az évnek a korosztályos nemzeti csapatok felkészülését illetően, és mely világversenyeken szurkolhatunk idén nyáron a fiatalok válogatottjainak sikeréért. vlv-interjú Székely Bulcsúval, az MVLSZ sportszakmai vezetőjével, az Utánpótlás és Sportszakmai Bizottság elnökével.
SZÉKELY BULCSÚ a vlv-nek:
– Új rendszert nem alkalmazunk 2025-ben, az elmúlt években kialakult egyfajta szisztéma, amely jól működik, eszerint dolgozunk és haladunk tovább. Természetesen minden korosztályra vár egy “kötelező”, fontos szakmai feladat, az alkalmazkodás az új szabályokhoz. Ez is egy folyamat, az edzők a tapasztalatok alapján alakítják majd az adott csapat stílusát, megoldásait.
És ahogy minden évben elmondom, most is fontosnak tartom kiemelni: természetesen nem mindegy, hogy korosztályos csapataink milyen eredményt érnek el az adott világversenyen, de még nagyobb a jelentősége annak, hogy a keretekbe bekerülők sokat fejlődjenek, bontakoztassák ki a tehetségüket, szerezzenek nemzetközi rutint.
– Mi a felkészülés menete a csapatoknál? Sokszor egy-egy napot vannak, lesznek együtt vagy inkább hosszabb időszakot?
– Korábban megszokott volt a havi egynapos összetartás, de azt tapasztaltuk, hogy így kevésbé hatékony a munka, mint ha “tömbösítjük” a felkészülés időtartamát. Két-három nap alatt a fejlődés is érzékelhetőbb és az edzők is többet látnak, könnyebben határozhatják meg a későbbi feladatokat is. Úgyhogy ebbe az irányba toltuk el az évközi felkészülést. Hozzáteszem, ez nem egyszerű logisztikai feladat, hiszen a legtehetségesebbek több bajnoki küzdelemben kell hogy szerepet vállaljanak a klubjukban, ma már az is előfordul, hogy serdülőjátékos szerepel az OB1-es nagycsapatban – még ha nyilván nem is meghatározó szerepkörben. Szóval azért figyelnünk kell arra is, hogy szezon közben ne terheljük túl a fiatal tehetségeket.
A nyári felkészülés nyilván a leghatékonyabb, ez általában 6-7 hetes közös munkát jelent.
– Melyek az idei feladatok, milyen korosztályoknak lesz világversenye? Kérlek, menjünk végig időrendben az eseményeken!
– Az U20-as válogatott lép színre először, rájuk világbajnokság vár. (Zágráb, június 14-21.) Mivel a legidősebb utánpótlás-korosztályról van szó, természetesen közülük játszanak legtöbben a felnőttek között is szezon közben. Tulajdonképpen az ő felkészülésükhöz igazítottuk az ifjúsági bajnokság négyes döntőjének időpontját (május 23-25.), a cél az volt, hogy a játékból ne essenek ki, néhány napos pihenő után vágjanak bele a vb-felkészülésbe.
A vezetőedző ennél a korosztálynál debütál: Nagy Sándor most vezet először világversenyre korosztályos válogatottat, de másodedzőként már szerzett tapasztalatot. Az ő munkáját Balázs Miklós segíti, a kapusedző pedig a rutinos Kardos István.
– Ez az a csapat, amelybe várhatóan az USA-ban tanuló, játszó tehetségeink is bekerülhetnek…
– Igen, és ez természetesen meg is nehezíti az utazók kijelölését, hiszen a “kintieket” év közben nem látjuk.
– Mit tudni a csapat vb-esélyeiről, a riválisokról?
– Az új rendszerű lebonyolításban a felső ágon szereplő összes csapat riválisnak tekinthető, sőt, már “alulról” is érkezhet egy-két olyan válogatott, amely megnehezítheti a dolgunkat. Szoros verseny lesz, de nyilvánvalóan éremeséllyel utazik ki a válogatottunk.
Az U16-os fiúk Európa-bajnokságon vesznek részt Isztambulban, július 7. és 13. között. (Az U15-ösök Juhász Zsolt által vezetett csapata idén nem szerepel világversenyen, de ők is folyamatosan készülnek.)
A 16 éveseket Dabrowski Norbert irányítja, az ő munkáját a KSI-s Horváth Dániel segíti, aki új edző ebben a rendszerben. A kapusok felkészítése itt Bóta Krisztián feladata, ő az elmúlt években dolgozott már világversenyen szereplő csapatokkal.
Azt mondhatom, hogy igazából ennél a korosztálynál a legkisebb a nyomás az eredményességet illetően. Természetesen az ide bekerülő fiatalok is mindannyian nyerni akarnak, de nekünk inkább az a célunk, hogy épüljön fel egy stabil alap, szokják a gyerekek a légkört, a verseny hangulatát, s aztán a további években a tapasztalatokra hagyatkozva tudjuk őket továbbépíteni.
Az U18-as korosztály válogatottja Romániában, Nagyváradon vesz részt Európa-bajnokságon. (Augusztus 18-24.)
A csapat vezetőedzője Korényi Balázs, a másodedző Hangay Robi, a kapusedző Bisztritsányi Dávid. Balu tavaly megízlelte a győzelem ízét az U18-asok világbajnokságán, s bár tudjuk, hogy nagyon szoros a mezőny, hiszen jól dolgoznak az ellenfelek is, természetesen most is reménykedünk a legjobb eredmény elérésében.
– Köszönöm szépen a tájékoztatást, kíváncsian várjuk a nyári utánpótlástornákat is!