Szabályértelmezési instrukciókat hozott nyilvánosságra a játékvezetők számára a LEN vízilabda bizottsága (TWPC). Szakemberhez fordultunk az értelmezések értelmezése ügyében.
Juhász György egykori olimpiai döntős játékvezetőt kérdeztük, aki tagja a vízilabda-játékvezetők világszervezete szabályokkal foglalkozó testületének.
Szabálymódosításról nincs szó, hanem a jelenlegi előírások értelmezését szeretnék egységesíteni. A szakember segítségével röviden összefoglaljuk, hogy milyen konkrét esetekben várják el a most rögzített szemlélet érvényesítését a bírói döntéseknél.
– Cél, hogy a bírók minél kevesebbet avatkozzanak a játékbe, ne szóljon állandóan a síp, csak akkor fütyüljenek a sporik, ha ez tényleg fontos.
– A legfontosabb teendő az, hogy megelőzzék az agresszivitást. Ha a játékvezető számára egyértelmű, hogy egy játékos mozdulata nem a labda megszerzésére, hanem az ellenfél akadályozására irányul, akkor közbe kell avatkozni, sípolni kell. Szankció is várható ilyen esetben, kontra vagy kiállítás formájában, az eset súlyosságától függően.
– Nagyobb figyelemmel kell lenni arra, hogy ne legyen sérülés a harc során. Ha valaki agresszíven nyakra, arcra, fejre “megy”, ez azonnali kiállítást eredményez.
– A provokálás és a szimulálás szankcióval fog járni. Méghozzá úgy, hogy a játékvezető sárga lapot mutat fel, ami az egész csapatnak szól és azt jelzi, hogy a következő hasonló esetben kiállítás lesz.
– A labda nélküli kiállítások kapcsán a sportág nemzetközi vezetése nagyobb türelmet kér a játékvezetőktől. Ez egyaránt érinti a kontrafaultokat és a védők kiállítását. Meg kell várni, hogy kiderüljön, valóban jogosulatlanul szerez-e előnyt egy játékos. A játék szellemét szükséges észben tartani és azt a követelményt, hogy a vízilabda a nézők számára is érthető legyen. Ne forduljon elő, hogy semmiségért fújnak labda nélküli pozícióban szabálytalanságot, ami után az egyik csapat esetleg aránytalanul nagy előnybe kerül. (Például a center őrizetlenül maradásával.)
– A kaputól távol bekövetkező faultok esetében – a brutalitás kivételével – engedékenyebbek lesznek a bírók, mert ezzel lehet látványosabbá, gyorsabbá tenni a játékot.
– Jobban oda kell figyelniük a sporiknak a jövőben az előnyszabály alkalmazására ez szintén a játék szellemének felel meg.
– A test test elleni harc egy kicsit új megvilágításba kerül. Az egykezes “próbálkozás”, az egymás mellett úszás közbeni deréktolás az instrukciók szerint még elfogadható, viszont két kézzel megfogni az ellenfelet, megakadályozni őt a mozgásban – ez már tilos, kiállítás jár érte.
– Vannak bizonyos szabálytalanságok, amelyek a taktikai fault körébe sorolhatók. Ezek apró dolgok, de megakadályozzák időlegesen az ellenfél akcióját. Ezeket a jövőben diferenciáltabban ítélik meg a játékvezetők és várhatóan gyakoribb lesz a kiállítás ilyen esetekben. (Például fault után a labda eltolása vagy a szabaddobás elvégzésének más módon való akadályozása, késleltetése.)
– Ahogy a jövőben nem lesz “könnyű kontrafault”, ugyanígy szigorúbban döntenek majd a hatméteres szabaddobásokról. Az volt ugyanis a tapasztalat, hogy erre – a jó lövőhelyzet megteremtése érdekében – a játékosok egy része kifejezetten “rájátszik”. Egyébként ezt a szigorítást már a spliti Eb-n alkalmazták, alig adtak kapura lőhető, hatméteres szabaddobást a csapatoknak.
– A “kétméteres szabály” esetében fontos az az egyértelműsítő instrukció, hogy az érintett játékos fejének elhelyezkedése a mérvadó, ennek kell két méteren kívül lenni ahhoz, hogy a labdaátvétel és az ezt követő gól szabályos legyen.
JUHÁSZ GYÖRGY a vlv-nek:
– Áttekintve az általad összefoglalt instrukciókat, felvetődik a kérdés: nem az történik, hogy a játékvezetők kezébe még nagyobb hatalom kerül? Hiszen az eddiginél is több olyan eset lesz, amikor az ő elbírálásuk döntő fontosságú, egy-egy meccs alakulására is kihathat…
– Nagyobb lesz a mérlegelési terület, hogy eldöntse, beavatkozik-e vagy nem. Ki fog ez alakulni, mindenki látni fogja, hogy egy játékvezető nem attól jó, hogy 55-ször fúj bele a sípjába egy meccsen, hanem attól, ha érzi, tudja, hogy mikor kell hagynia azt, ami a vízben folyik, illetőleg mikor muszáj beavatkoznia.
– Igen, de a szóba jövő esetek nagy részének megítélése szubjektív. Hogy valaki megjátssza-e az ellene elkövetett szabálytalanságot vagy tényleg kiütötték – erről kell éles helyzetben dönteni a parton.
– Hát erről szól a játékvezetés… Ha valaki a partról látja, hogy be akarják csapni, hogy a játékos szimulál, és ő rögtön büntet ezért, akkor ezzel elejét veheti további hasonló “akcióknak”. Ez a cél.
– Köszönöm szépen a tájékoztatást!
– Még annyit, hogy szeretnék minden magyar nemzetközi játékvezetőnek sikeres szezont, jó meccseket kívánni, hiszen semmivel nem vagyunk rosszabbak a nemzetközi elitnél és ez a magyar bajnokság színvonalát is pozitívan befolyásolhatja!
A NYILVÁNOSSÁGRA HOZOTT INSTRUKCIÓK