Nemzetközi sportszervezetek kezdeményezésére felélesztik tetszhalott állapotából a strandvízilabdát, amely sokak szerint nagy jövő előtt áll, van, aki úgy gondolja, hogy előbb-utóbb átveszi majd a vízilabda helyét az olimpiai műsorban. Világjátékok lesznek Indonéziában, előtte kvalifikációs torna, s a nevezési határidő pénteki lejártakor megkaptuk a magyar bő keret névsorát. Sok ismert nevet (három világbajnokot!) tartalmaz a lista. A férfi szekció szövetségi kapitánya Kósz Zoltán a vlv kérésére összefoglalta a strandvízilabdával kapcsolatos tudnivalókat.
Az MVLSZ elnöksége nemrégiben határozatban rögzítette döntését: Magyarország női és férfi válogatottja indul a II. ANOC Strand Világjátékokon, a férfiak részt vesznek a kvalifikáció megszerzéséhez szükséges egyiptomi selejtezőtornán. A nevezési határidő pénteken járt le, a szövetség a következő névsort juttatta el a World Aquatics versenyszervezőihez:
Bencz Rolf, Bisztritsányi Dávid, Boros Tamás, Bundschuh Erik, Decker Attila, Decker Ádám, Fejős Róbert, Garancsy András, Hosnyánszky Norbert, Juhász-Szelei Norbert, Kardos István Gergely, Kádár Brúnó Boldizsár, Keresztúri Márton, Kolozsi Marcell Ádám, Korom Dániel, Manhercz Ádám, Molnár Gergely, Nagy Norbert Imre, Tóth Márton.
(A meccseken részt vevő csapatokat hét fő alkotja, a kapus és három mezőnyjátékos mellett hárman ülhetnek csereként a kispadon. Úgy tudjuk, hogy a kvalifikációs versenyt követően még lesz lehetőség a névsor módosítására.)
A stáb: Kósz Zoltán és Petőváry Zsolt.
A strandvízilabda – mintegy két évtizede – ígéretesen indult Magyarországon is a 3+1-es csapatok pörgős, látványos meccseket játszottak a kisebb pályán, nemcsak uszodában, hanem – főleg – természetes vizekben kialakított játéktéren. Időnként még a magyar válogatott is beszállt, a Balatonon játszottak hírverő meccseket Kásásék. Ezután viszont lelassult, sőt, meg is állt az új sportág(?) fejlődése, terjedése.
A strandvízilabda most magas szintről, felülről kap komoly támogatást, a World Aquatics szervezésében nyáron világjátékokat rendeznek Indonéziában. Nem lehet tudni, hogy mi kerekedik ki a kezdeményezésből, ezért a sportág hazai vezetése úgy döntött: nem maradhatunk ki a folyamatból.
Női csapatunkat Petőváry Zsolt irányítja, a férfi szövetségi kapitány Kósz Zoltán.
KÓSZ ZOLTÁN a vlv-nek:
– Egyre népszerűbbek a különböző sportágak “változatai”, elég ha csak a futsalra, a strandröplabdára vagy a streetballra, a 3:3-as kosárlabdára utalok. A sűrű versenynaptár miatt eddig a szereplők többnyire az “anyasportág” második vonalából érkeztek, de ez egyben azt is jelenti, hogy szélesebbé vált azoknak a versenyzőknek, sportolóknak a köre, akik hazájukat képviselhetik nagy nemzetközi megmérettetéseken. Biztos, hogy ebben üzlet is van: pálya, felszerelés, reklámlehetőségek. Fontos szempont a sportos életmód népszerűsítése, hiszen ezek a “sportági verziók” nagyon közel állnak a hétköznapi emberek mindennapjaihoz, elterjedésükre széles körben lehet számítani. Az eseményekre egyre többen kíváncsiak, tehát a szórakoztatás szempontja is előtérbe kerül.
Magyarországon nagyjából húsz éve kezdődött a strandvízilabda története Ambrus Tomi – isten nyugosztalja! – és Petőváry Zsolt kezdték el a hazai szervezést. Az ötlet egyébként Olaszországból jött és nyaranta éveken keresztül sikeresen zajlottak versenyek előbb a Club Aliga területén, aztán roadshow-szerűen az ország számos uszodájában, strandján vagy természetes vizében. Ez a fajta lendület aztán alábbhagyott, a sportág tetszhalott állapotba került, majd három-négy évvel ezelőtt éledt újjá, amikor a vízilabdaszövetség bábáskodásával versenyek kezdődtek. Ambrus Tamás már nem volt közöttünk, Petőváry Zsolttal ketten kaptuk a megbízást a szervezésre. A Lupa-tavon, Budapest közelében, nagyon népszerű helyszínen szerveztük meg újra a strandvízilabda bajnokságot, számos korosztályban.
Alapvetően az országos utánpótlásbajnokság korosztályaira építettük a rendszert: gyerek, serdülő, ifi, U14-16-18, illetve a felnőttek számára is bajnokságot rendeztünk. A versenyeket egy-egy hétvége alatt bonyolítottuk le nyáron, jó időben, szép helyen, elég jó részvételi számokkal. Ez a munka jelenleg is zajlik, idén is megrendezzük a bajnokságokat.
Novemberben a Magyar Olimpiai Bizottság felkérésére a Magyar Vízilabda Szövetség elkezdte a magyar strandvízilabda válogatott szervezését az idén nyári World Beach Games-en való részvétel céljából. A FINA és az ANOC ( a nemzeti olimpiai bizottságok szervezete) állt a kezdeményezés mögé. Tizennyolc sportágról van szó, ezek egyike a strandvízilabda.
A tornára meghatározták a kvalifikációs rendet, méghozzá a “rendes” vízilabda világversenyeinek eredménye alapján. Eszerint a tavalyi világbajnokság első három helyezettje, továbbá az Európa-bajnokság győztese vehet részt egyenes ágon a tornán. A férfiaknál tehát Spanyolország, Olaszország és Görögország, az Eb-ről pedig Horvátország. Magyarországnak a férfi szakágban selejtezőn kell részt vennie. (A nőknél a vb- elért második hely kvalifikációt jelentett.)
Magyarország jelezte részvételi szándékát. A részvevők listájának megadását is jelentő nevezési határidő pénteken jár le, így a selejtezőtorna mezőnye még nem ismert, de az biztos, hogy három csapat juthat ki a világjátékokra az egyiptomi, hurgadai tornáról.
A világjátékokon a rendező Indonézia mellett az öt földrész első helyezettje, a vb dobogósai és a selejtezőtorna első három helyezettje vehet részt. A verseny Balin lesz, augusztus 5. és 12. között.
Okoz némi gondot, hogy a hurgadai selejtezőtorna időpontja május 12-15., vagyis a bajnoki szezon legfontosabb időszaka lesz, sőt, az országos ifjúsági bajnokság nyolcas döntője is ekkor esedékes, így a legjobb helyezésekért küzdő csapatok játékosait az érintett körből nem vehettem figyelembe az első fázisra történő válogatásnál.
Természetesen az a cél, hogy a sportág hagyományainak megfelelő eredményt érjünk el, a selejtezőből jussunk tovább és a világjátékokon is méltó módon képviseljük Magyarországot.
A főbb szabályok:
– 1 kapus+3 mezőnyjátékos a vízben, három cserejátékos a kispadon;
– a játéktér mérete 15×10-12,5 méter;
– négy ötperces negyed a meccs;
– döntetlen nincs, ilyenkor ötméteresek jönnek;
– érdekesség, hogy ha félidőben az egyik csapat 10 góllal vagy ennél nagyobb különbséggel vezet, akkor a meccsnek vége, kihirdetik a győztest