Variációk egy témára - kiszámoltuk a másik csoport végeredményének lehetséges változatait

hozzászólás, 2010.09.05.

Utolsó fordulójához érkezett a zágrábi Európa-bajnokság csoportköre. Mint ismeretes, a csoportelsők egyenesen az elődöntőbe kerülnek, a másodikok és a harmadikok keresztbe játszanak ugyanezért. Nagyon nem mindegy számunkra sem, hogy milyen eredményeket hoznak az utolsó meccsek. Esélylatolgatásunk.

A B-csoportban nem sok megválaszolatlan kérdés maradt. A továbbjutók kiléte eldőlt és várhatóan a jelenlegi sorrend is marad. A szerbek elvileg még taktikázhatnának, hogy ne a második, hanem a harmadik helyen jussanak tovább, de ennek semmi értelme, ugyanis övék a mai első meccs (a németekkel), a másik csoportban pedig csak az utolsó találkozó végén, este fél tíz felé dől el a végső sorrend.

6. Oroszország 0 pont

A mi csoportunkban Magyarország a csoportelső, amennyiben legyőzi Macedóniát. A szerbek második helyét csak saját maguk veszélyeztetik, a VB-részvételi jogot a harmadik hellyel már kiharcoló németek elégedetten, minden mindegy alapon játszhatnak a negyeddöntőben, bárki is az ellenfél.

Nem ilyen egyszerű a helyzet az A csoportban. Számunkra azért fontos az ottani végső sorrend, mert a második helyezett és a mi csoportunk harmadikjának győztesével játszunk majd a döntőbe jutásért. (Számunkra ideális lenne például az olasz-német párharc győztese, ehhez az olaszoknak a második helyen kellene végezniük.)

Az eddig remeklő Olaszország a nap utolsó meccsén a horvátokkal találkozik. A papírforma a hazaiak győzelmét ígéri, s ha így lesz, máris két 12 pontos csapat kerül a csoport élére. Ez esetben a horvátok a csoportelsők, mert pontegyenlőség esetén az egymás elleni eredmény dönt. Esélye van azonban Montenegrónak is arra, hogy e társasághoz csatlakozzon - ehhez Romániát kell legyőznie a címvédőnek. Ez szintén papírforma, vagyis elképzelhető, hogy három csapat áll majd 12 ponttal a csoport élén záráskor. És mivel az érintettek "körbeverték" egymást (az olaszok Montenegrót győzték le egy góllal, a horvátok ugye feltételezhetően az olaszok ellen nyernek vasárnap), kistabella készül, amelyben a csak egymás ellen vívott meccsek összesített gólkülönbsége dönti el a sorrendet. Ha ez egyenlő, akkor a teljes csoportra vetítik ki az összesített gólkülönbséget. (A továbbiakat nem részletezzük.)

Természetesen az eddigi módon számolt variációk száma sokszorosára nő, amennyiben például Románia legyőzi Montenegrót.

Az alábbi variációkat dolgoztuk ki.

Románia legyőzi Montenegrót és Olaszország Horvátországot

1. Olaszország, a 2-3-4. helyen holtverseny és "kistabella-számítás" következik.

Eredmények ebben a körben: Horvátország-Románia 13:7, Montenegró-Horvátország 11:9

Gólkülönbség: Montenegró +2, Horvátország -2, Románia -6 (Románia kiesik)

Amennyiben Románia 5 vagy töb góllal nyer vasárnap:

(...) 2. Románia 3. Horvátország 4. Montenegró

Románia legyőzi Montenegrót, Olaszország pedig döntetlent játszik Horvátországgal