Vajda Attila szerezte az első magyar aranyérmet

hozzászólás, 2008.08.22.

Vajda Attila kenu egyes 1000 méteren aranyérmet nyert a pekingi olimpián. Ez volt a magyar olimpiai küldöttség első aranyérme.

A Démász-Szeged 25 éves klasszisa négy éve, Athénban meglepetésre lett harmadik ebben a számban, a nevét akkor szinte még senki nem ismerte. Azóta aztán - tavaly - nyert világ- és Európa-bajnokságot is, és bár az idei, milánói kontinensviadal nem úgy sikerült számára, ahogy szerette volna, a júniusi, hazai környezetben rendezett Világkupán már ismét a 2007-es Vajdát láthatták a szurkolók.

Ennek fényében nem volt túlzó a magyar versenyző célkitűzése, amely egyértelműen az első helyről szólt, az elmúlt fél évben más pozíciót gyakorlatilag ki sem ejtett a száján, amikor az 1000 m-es olimpiai verseny került szóba.

Persze az aranyérmet nem adják ingyen, erről az első helyével egyből a hétfői előfutamból a legjobb kilenc közé került Vajda már a rajt előtt meggyőződhetett, hiszen amikor körülnézett, többek között a címvédő spanyol David Calt, az Athénban második német Andreas Dittmert és az aktuális Európa-bajnok francia Mathieu Goubelt látta maga körül.

Óvatosan kezdett a vb-címvédő magyar, aki a legjobb idővel került a végjátékba, 250-nél csak a nyolcadik volt, miközben az élen az üzbég Vagyim Menkov őrületes tempót diktált. Vajda még féltávnál is csak a középmezőnyben haladt, a második 500-on aztán elindult úgy, hogy csak Cal tudott vele tartani. Sokáig úgy tűnt, hogy az utolsó méterekre marad a döntés, de a magyar máshogy gondolta: 150 m-rel a vége előtt ellépett spanyol riválisától és a magyar szurkolók üdvrivalgása közepette fokozatosan növelte előnyét, a célba pedig végül mintegy másfél hajóhosszas, óriási előnnyel érkezett. A második Cal, a harmadik pedig a kanadai Thomas Hall lett.

A július 15-én, edzés közben elhunyt Kolonics György emlékére fekete karszalaggal versenyző Vajda aztán a célban diadalmasan emelte magasba a lapátját és boldogan csapkodta a vizet, a drukkerhad pedig önkívületi állapotban ünnepelte a magyar küldöttség első pekingi aranyát.

(MTI-fotó, Koszticsák Szilárd)

"Bajnok vagyok!" - kiáltott fel Vajda Attila, miután a kenuegyes megnyerése után kiszállt a hajóból. "Úgy jöttem ki, hogy nyerni akarok, s köszönöm egy embernek, aki nem lehetett itt, de fentről figyelt engem, s az egész csapatot. Köszönöm Koló!" - nyilatkozott Vajda. "Nagyon sok erőt adott a küzdeni akaráshoz, nagyon nehéz volt az egész verseny, ő végig velem volt, s az utolsó ötvenen már nem kellett, hogy velem legyen."

Vajda hozzátette, nem gondolta volna, hogy ő szerzi a magyar küldöttség első aranyát.

"Arra gondoltam, hogy a kajakosok, kenusok között én leszek az első. Az volt a lényeg, hogy a táv elején az elsőkkel menjek, s végét meg tudjam nyomni. Ehhez nincs mit hozzátenni, fantasztikus érzés, csak így tovább!"

Vajda Attila negyven év szünet után szerzett olimpiai bajnoki címet Magyarországnak a kenu egyesek 1000 m-es versenyében.

Korábban ebben a számban két elsőség jutott a magyaroknak: 1960-ban Parti János, 1968-ban pedig Tatai Tibor nyert az ötkarikás játékokon egy kilométeren.

Vajda magyar zászlóval vonult ki a Sunji regattaközpont fő lelátója előtt elhelyezett dobogóhoz, és miután sorra gratulált második és harmadik helyen végzett versenyzőtársainak, örömittasan a legfelső fokra ugrott, majd meglobogtatta a zászlót. A Himnuszt aztán - amely először hangzott fel ezen az olimpián - énekelve hallgatta végig a szegedi kenus, majd pályafutása eddigi legszebb pillanatát ünnepelve diadalittasan integetett körbe a magyar szurkolók több száz fős seregének.

VAJDA ATTILA:
----------------
Születési idő és hely: 1983.03.13., Szeged
Klubja: Démász-Szeged
Versenyszáma: C-1 500 és 1000 m
Olimpiai eredményei: C-1 1000 m - 1. hely (2008), C-1 1000 m - 3. hely (2004)
További eredményei: C-1 1000 m - vb-1. (2007), vb-3. (2006), Eb-1. (2007)

2008.08.22. 17:08

"Szegednek népe, nemzetem büszkesége" Meghajlok Vajda Attila nagysága előtt.

Andrea hozzászólása
Andrea13755
2008.08.22. 14:29

Gratulálok nminden magyar érmesnek!Fantasztikus volt! Csak így tovább!

2008.08.22. 14:11

Köszönjük Attila! És köszönjük a Kozmann-Kiss duónak is! Fantasztikusak vagytok! Ez egy gyönyörű nap! Szeretnék még örömömben sírni!:)

Zsoci hozzászólása
Zsoci13711
2008.08.22. 13:50

Baromi jó volt nézni! Kiszaladtam az utcára és kiabáltam, hogy megvan az első aranyérem, mivel nekem a szomszédok mondták, hogy már nem bírják nézni az olimpiát, hát most megbánták! Jó volt hallani a magyar himnuszt! Gratulálok a csajoknak, és Kozmanéknak is. Ott is ordítottam, ahogy csak tudtam. És milyen jók voltunk pólóban! HAJRÁ MAGYAROK!!!

vsz hozzászólása
vsz13569
2008.08.22. 12:20

Gyönyörűséges, csodás győzelem volt, köszönjük! A Kozmann Gy.- Kiss T."duó" is fantasztikusan versenyzett, köszönet!