Barcelona, Final Four - Bemutatjuk a főszereplőket: Vasas

hozzászólás, 2008.05.09.

Folytatjuk a hétvégi Final Four főszereplőit bemutató sorozatunkat. Előbb az újdonsült horvát bajnok Mladost Zágrábbal, majd a legnagyobb esélyes Pro Reccóval, aztán a Jug Dubrovnikkal ismerkedhettek meg olvasóink. Most a szívünkhöz legközelebb álló csapat, a Vasas következik. A ma kezdődő barcelonai tornáról a Volvo Autó Hugária Kft. jóvoltából tudósítunk.

Szuperkupa: -

A bajnoki címét idén sikeresen megvédő Vasas az alapszakaszban mindössze 4. helyen végzett, miután a Szegedtől és az Egertől is oda-vissza vereséget szenvedett. Az elődöntőben a Honvéd gárdáját heroikus küzdelemben, a mindent eldöntő mérkőzésen 10:9 arányban győzte le, majd az Eger ellen végül is négy mérkőzésen sikerült megszereznie a magyar bajnoki címet. A Magyar Kupában már a negyeddöntőben búcsúztak, az Eger büntetőkkel győzte le a piros-kékeket.

A játékoskeret:
Nagy Viktor, Heinrich Dávid, Kincses Attila, Mátyás Zoltán, Katonás Gergely, Takács Bálint, Kovács Róbert, Tóth Márton, Varga Dániel, Varga Dénes, Steinmetz Barnabás, Steinmetz Ádám, Hőna Dávid, Jónás György. Edző: Földi László

Út a Final Fourig:

Magyar bajnokként a főtáblán kezdte meg szereplését a Vasas, a C csoportban a horvát Dubrovnik és a görög Etnikosz mellett a Honvéd volt az ellenfelük. Otthon a Honvéd ellen döntetleneztek, és Dubrovnikban vereséget szenvedtek, azonban a többi mérkőzésen aratott győzelemnek köszönhetően csoportelsőként jutottak a negyeddöntőbe, ahol a montenegrói Kotor ellen végül is egy gól különbséggel jobbnak bizonyultak.

Főtábla, C csoport:
Vasas-Honvéd 8:8 (1:1, 1:3, 2:2, 4:2)
Jug Dubrovnik-Vasas 8:7 (4:2, 0:1, 3:3, 1:1)
Etnikosz Pireusz-Vasas 8:10 (1:5, 2:1, 4:2, 2:2)
Vasas-Etnikosz Pireusz 13:8 (2:2, 4:3, 4:2, 3:1)
Vasas-Jug Dubrovnk 11:8 (3:2, 4:1, 2:2, 2:3)
Honvéd-Vasas 5:6 (1:2, 0:2, 2:1, 2:1)

Negyeddöntő:
Kotor-Vasas 6:8 (1:2, 2:2, 0:1, 3:3)
Vasas-Kotor 6:7 (2:3, 2:1, 0:1, 2:2)

Euroliga (BEK/BL) múlt:

A Vasas gárdája eddig négyszer jutott közel a győzelemhez, két arany mellett két bronzérem a mérlegük a legerősebb kupában. Az első győzelemre közel 30 éve 1979-ben került sor, amikor a Nyugat-Berlinben rendezett négyes döntőben az első mérkőzésen a jugoszláv Partizan Belgrádot 9:7-re győzték le, a második összecsapáson a hazai Spandau ellen 4:4-re végeztek, majd a spanyol Montjuich elleni 8:6-os siker a győzelmet jelentette.
Egy évvel később a Dubrovnik által rendezett négyes döntőben a görög Ethnikosz ellen 4:4-et játszottak, a Spandaut 8:2-re verték, de a hazaiaktól 8:2-re vereséget szenvedtek, ami a 3. helyhez volt elég.
1981-ben ismét harmadik lett a csapat, miután a Barcelonai zárótornán a Spandau elleni 11:11 után a hazaiaktól 15:12-re kikaptak, a holland Alphent azonban 11:7-re legyőzték.
1984-ban, azaz 24 éve sikerült a győzelem legutóbb, akkor a szovjet válogatottal megegyező CSZK-t 11:11-es döntetlen után itthon 10:5-re verték. Ennek a győztes csapatnak tagja volt a Vasas jelenlegi vezetőedzője Földi László is. Az Euroliga bevezetése óta a Vasas mindig a negyeddöntőig jutott, a Final Fournak idén először tagja.

Elődöntő:

Posillipo Napoli-CN Barcelona 8:6 (3:2, 1:0, 2:3, 2:1)

Mladost Zagreb-Becsej 6:5 (1:1, 3:1, 0:2, 2:1)

3. helyért: CN Barcelona-Becsej 7:5

Döntő: Posillipo-Mladost Zagreb 10:7 (2:2, 3:1, 3:0, 2:3)

1997/1998, Zágráb:

Elődöntő:

Posillipo Napoli-Volgográd 11:5

Pescara-Mladost Zagreb 4:2 (1:0, 1:1, 1:1, 1:0)

3. helyért: Mladost Zagreb-Volgográd 19:11

Döntő: Posillipo Napoli-Pescara 8:6 (3:1, 2:3, 1:1, 2:1)

1998/1999, Nápoly:

Elődöntő:

POSK Split-Posillipo Napoli 7:6 (2:2, 2:2, 2:1, 1:1)

Becsej-Dinamo Moszkva 8:4 (2:1, 2:1, 1:0, 3:2)

3. helyért: Dinamo Moszkva-Posillipo 9:8 (3:1, 2:3, 3:2, 1:2)

Döntő: POSK Split-Becsej 8:7 (3:3, 1:2, 2:1, 2:1)

1999/2000, Becsej:

Elődöntő:

Mladost Zagreb-BVSC 6:4 (3:0, 0:1, 1:2, 2:1)

Becsej-POSK Split 6:4 (1:1, 2:1, 1:1, 2:0)

3. helyért: BVSC-POSK Split 13:7 (2:2, 4:4, 2:1, 5:0)

Döntő: Becsej-Mladost Zagreb 11:8 (4:2, 2:1, 4:2, 1:3)

2000/2001, Dubrovnik:

Elődöntő:

Olympiakosz Pireusz-Posillipo Napoli 7:6 (3:1, 0:1, 3:2, 1:2)

Jug Dubrovnik-Nis Naftagasz-Becsej 10:9 (2:2, 3:3, 2:2, 3:2)

3. helyért: Posillipo Napoli-Becsej 12:5 (2:0, 3:1, 3:2, 4:2)

Döntő: Jug Dubrovnik-Olympiakosz Pireusz 8:7 (1:1, 1:2, 1:0, 2:2/2:1, 1:1) - hosszabbítás után

2001/2002, Budapest:

Elődöntő:

Honvéd-Posillipo Napoli 9:8 (2:0, 1:4, 3:1, 1:2/ 1:1, 1:0) - hosszabbítás után

Olympiakosz Pireusz-Jug Dubrovnik 8:5 (2:1, 2:1, 2:3, 2:0)

3. helyért: Posillipo Napoli-Jug Dubrovnik 8:7 (1:2, 3:2, 2:1, 2:2)

Döntő: Honvéd-Olympiakosz Pireusz 7:9 (2:1, 1:3, 1:3, 3:2)

2002/2003, Genova:

Elődöntő:

Pro Recco-Mladost Zagreb 5:4 (0:0, 1:0, 2:3, 2:1)

Honvéd-Spandau 04 11:6 (1:2, 3:2, 4:1, 3:1)

3. helyért: Mladost Zagreb-Spandau 04 6:5 (2:0, 2:1, 2:2, 0:2)

Döntő: Pro Recco-Honvéd 9:4 (2:3, 2:1, 3:0, 2:0)

2003/2004, Budapest:

Elődöntő:

Honvéd-Primorje Rijeka 7:6 (2:1, 2:1, 2:2, 1:2)

Hercegnovi-Csehov 5:3 (0:2, 3:0, 2:1, 0:0)

3. helyért: Primorje Rijeka-Csehov 9:7 (2:2, 0:2, 2:1, 2:1/2:1, 1:0) - hosszabbítás után

Döntő: Honvéd-Hercegnovi 7:6 (1:1, 1:1, 3:2, 2:2)

2004/2005, Nápoly:

Elődöntő:

Jug Dubrovnik-Honvéd 9:10 (2:1, 2:1, 1:1, 2:4/ 1:0, 1:3) - hosszabbítás után

Posillipo Napoli-Pro Recco 7:6 (3:2, 2:2, 1:2, 1:0)

3. helyért: Jug Dubrovnik-Pro Recco 7:11 (2:3, 1:4, 1:2, 3:2)

Döntő: Posillipo Napoli-Honvéd 9:8 (3:3, 0:1, 0:1, 4:2/ 1:1, 1:0) - hosszabbítás után

2005/2006, Dubrovnik:

Elődöntő:

Posillipo Napoli-Pro Recco 8:9 (2:1, 2:2, 1:2, 2:2/ 1:2, 0:0) - hosszabbítás után

Jug Dubrovnik-Savona 9:8 (3:2, 1:4, 2:0, 3:2)

3. helyért: Savona-Posillipo Napoli 8:11 (5:2, 0:2, 1:3, 2:4)

Döntő: Jug Dubrovnik-Pro Recco 9:7 (3:2, 2:2, 2:2, 2:1)

2006/2007, Milánó:

Elődöntő:

Olympiakosz Pireusz-Pro Recco 9:10 (1:2, 1:3, 3:2, 4:3)

Partizan Belgrád-Jug Dubrovnik 17:18 (2:3, 4:2, 2:3, 3:3/1:1, 1:1/ 4:5) - büntetőkkel

3. helyért: Olympiakosz Pireusz-Partizan Belgrád 13:15 (1:2, 3:4, 2:3, 4:2/ 2:2, 1:3) - hosszabbítás után

Döntő: Jug Dubrovnik-Pro Recco 8:9 (3:4, 3:2, 1:2, 1:1)

(1997 óta létezik a Final Four, 2003-ig Bajnokok Ligájának hívták a sorozatot.)