Az év sportolója - Keszthelyi-Nagy Rita, Varga Dénes, Märcz Tamás, az FTC, a női és a férfi válogatott a jelöltek között

hozzászólás, 2020.12.30.

A Magyar Sportújságírók Szövetsége 63. alkalommal rendezi meg Az év sportolója gálát. Ismertetjük a jelöltek névsorát és a hivatalos okot, amiért kiérdemelték a jelölést az elismerésre.

A győztesek kiléte január 11-én az M4 Sport-Az év sportolója gálán derül ki, amelyre a koronavírus-járvány miatt ezúttal nézők nélkül, virtuális díjátadásokkal kerül sor.

A jelöltek:

Nők:

Csipes Tamara, kajakos, hat számából hatszor nyert az országos bajnokságon
Dévai Boglárka, tornász, a szombathelyi világkupaverseny győztese ugrásban
Jakabfi Zsanett, labdarúgó, német bajnok és kupagyőztes, Bajnokok Ligája-döntős
Kapás Boglárka, úszó, a Négy nemzet versenyén 200 méter pillangón nyert, az ISL-sorozat elődöntőjében a legjobb magyar volt
Karakas Hedvig, cselgáncsozó, Európa-bajnok az 57 kilogrammos súlycsoportban
Keszthelyi-Nagy Rita, vízilabdázó, Eb-bronzérmes, a budapesti kontinensviadal gólkirálynője
Kovács Zsófia, tornász, ugrásban és felemáskorláton arany-, csapatban bronzérmes az Európa-bajnokságon
Kozák Luca, atléta, 36 éves országos csúcsot javított meg a 100 méteres gátfutásban
Lucz Anna, kajakos, kétszeres arany- egyszeres ezüstérmes a szegedi világkupán
Székely Zója, tornász, felemáskorláton ezüstérmes, csapatban bronzérmes az Európa-bajnokságon

Férfiak:

Berecz Zsombor, vitorlázó, Európa-bajnok a Finndingi hajóosztályban.
Fucsovics Márton, teniszező, nyolcaddöntős az ausztrál és a francia nyílt bajnokságon.
Gulácsi Péter, labdarúgó, az ősszel remekül szerepelt magyar válogatott kapusa, első magyar labdarúgóként szerepelt a Bajnokok Ligája elődöntőjében, 2020 őszén minden más kapusnál több gól nélküli mérkőzése volt a Bundesligában.
Korpási Bálint, birkózó, a kötöttfogásúak 72 kilogrammos súlycsoportjában világkupa-aranyérmes lett.
Liu Shaoang, rövidpályás-gyorskorcsolyázó, kétszeres Európa-bajnok, kétszeres Eb-második.
Liu Shaolin Sándor, rövidpályás-gyorskorcsolyázó, kétszeres Európa-bajnok, egyszeres Eb-második.
Péni István, sportlövő, Európa-bajnok a férfi légpuskások kontinensversenyén.
Szoboszlai Dominik, labdarúgó, Európa nyolcadik legjobb U20-as játékosa, az első húszmillió eurós magyar futballista, hatalmas szerepe volt a válogatott őszi sikereiben, Izland elleni gólja jelentette az Eb-részvételt.
Valter Attila, kerékpáros, 27. helyen végzett összetettben élete első Giro d'Italia körversenyén, a fiatalok kategóriájában a 11. lett, megnyerte a Tour de Hongrie-t.
Varga Dénes, vízilabdázó, Európa-bajnok, az Eb legjobb játékosa.

Hagyományos csapatsportágak:

Falco KC Szombathely, kosárlabda, bejutott a Bajnokok Ligájába
Ferencváros, huszonöt év után bejutott a labdarúgó Bajnokok Ligája csoportkörébe
Férfi jégkorong-válogatott, februárban sikerrel vette az olimpiai kvalifikáció első állomását
Férfi labdarúgó-válogatott, ott lesz a részben budapesti rendezésű Európa-bajnokságon, feljutott a Nemzetek Ligája A-divíziójába
Férfi vízilabda-válogatott, Európa-bajnoki címet nyert
FTC-Telekom, férfi vízilabda, MK-győztes, továbbjutásra áll a BL-csoportjában
Győri Audi ETO KC, női kézilabda, veretlen maradt 2020-ban (is) a BL-ben
Női vízilabda-válogatott, Európa-bajnoki bronzérmes
Sopron Basket, női kosárlabda, veretlen csoportjában az Euroligában
Telekom Veszprém, férfi kézilabda, a BL négyes döntőjében harmadik vagy negyedik lesz

Egyéni sportágak csapatversenye:

Adolf Balázs, Fejes Dániel, kenupáros, az 1000 méteres olimpiai számban ezüstérmes a szegedi világkupán
Babos Tímea, Kristina Mladenovic, teniszkettős, a WTA-nál az Év női párosa, megnyerte az ausztrál és a francia nyílt teniszbajnokságot
Férfi teniszválogatott, Belgium legyőzésével bejutott a Davis Kupa 18-as döntőjébe
Férfi tornászválogatott, bronzérmes az Európa-bajnokságon
Ifj. Érdi Tibor, Csökő Zolán, rali Európa-bajnok az ERC2-es géposztályban
Kötöttfogású birkózó-válogatott, a csapatrangsor második helyezettje a belgrádi világkupán
Női asztalitenisz-válogatott, kiharcolta az olimpiai részvételt
Női tornászválogatott, bronzérmes az Európa-bajnokságon
Péni István, Dénes Eszter, a vegyes páros ezüstérmes lett a 10 méteres Eb puskás számában
Sakkválogatott, negyeddöntőbe került az online olimpián

Edzők:

Bánhidi Ákos, Csang Csing Lina, a rövidpályás gyorskorcsolya-válogatott edzői.
Kissné Oroszi Edit, a sportlövő Péni István és Dénes Eszter edzője.
Märcz Tamás, a férfi vízilabda-válogatott szövetségi kapitánya.
Nagy Gábor, Pető Zsolt paraevezős mestere, aki negyedik volt az Eb-n.
Szerhij Rebrov, a Ferencváros labdarúgócsapatának vezetőedzője.
Marco Rossi, a magyar labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya.
Toncs Péter, a cselgáncsozó Karakas Hedvig edzője.
Trenka János, a tornász Kovács Zsófia edzője.
Valter Tibor, a kerékpáros Valter Attila edzője.
Vígh Zsolt, a paraasztalitenisz-válogatott szövetségi kapitánya, játékosai 19 érmet szerettek a világkupákon.

Fogyatékos sportolók:

Berente Judit, sífutó, sílövő, három aranyéremmel a magyar csapat legeredményesebb szereplője a szervátültetettek téli világjátékán.
Csonka András, asztaliteniszező, a paravilágkupákon csapatban két első, egyéniben két második helyet szerzett.
Gáspár Tamás, íjász, a paravilágkupán első helyezett lett.
Kiss Péter Pál, kajakos, két számban is győzött a paravilágkupán.
Lévay Petra, triatlonista, harmadik lett a paravilágkupán.
Osváth Richárd, vívó, kard és tőr egyéniben is győzött a kerekesszékes világkupán.
Pálos Péter, asztaliteniszező, a paravilágkupákon csapatban egy, egyéniben két első helyet szerzett.
Pető Zsolt, evezős, a para Európa-bajnokságon egyesben negyedik lett.
Varga Katalin, kajakos, egy második és egy harmadik helyezés ért el szerzett a paravilágkupán.
Végh Ágota, alpesi síző, egy arany- és két ezüstérmet szerzett a Szervátültetettek Téli Világjátékán.

Mivel a koronavírus-járvány miatt idén nagyon kevés eseményt rendeztek, a fogyatékos sportolóknak ezúttal csak egy közös kategóriában hirdetnek győztest, a férfiakat és a nőket együtt díjazzák, a csapatoknál ezúttal nem lesz nyertes. A jelöltlistát a Magyar Paralimpiai Bizottság állította össze, a végső sorrendről az MBP által felkért szakemberek, szakírók döntenek. Két, fogyatékos sportolókkal foglalkozó edző pedig bekerült az Év edzője-díj jelöltjei közé.

MTI

A sportújságírók megkezdték a szavazást, ami január 2-án szombaton 14 óráig tart.

Új kategória lesz az Év sportpillanata, az m4sport.hu oldalon található listára a szurkolók szavazhatnak szintén 2020. december 30-án, szerdán 13 órától 2021. január 2-án, szombaton 14 óráig. (Szerepel a kínálatban Vogel Soma aranyérmet érő védése az Eb-döntő ötméterespárbajának végén). A szűkített hármas lista alapján viszont már felkért szakemberek döntenek a nyertesről.

Az Év e-sportolójára, valamint az Év szabadidős sporteseményére pályázni kellett, a győztesekről az MSÚSZ elnöksége határoz, miként arról is, hogy ki kapja majd a szövetség Életműdíját.

Az M4 Sport – Az Év Sportolója Gálán veheti át az elismeréseket a rendezvény egyik kiemelt támogatója, a Mediaworks által szervezett Kézisek kézise- és Pólósok pólósa-díj győztese (Faragó Tamás), azaz minden idők legjobb magyar női és férfi kézilabdázója, valamint vízilabdázója.

A gála előtt kilenc nappal a pandémia miatt a szokásoktól eltérően online sajtótájékoztatót tartunk, amit a M4 Sport + csatorna 2021. január 2-án, szombaton 15 órától élőben közvetít. A szervezők ekkor a sorrend megjelölése nélkül ismertetik a kategóriák első három-három helyezettjét - írja a MSÚSZ.